- Japanska trešnja, poznata i kao ukrasna, u Japanu se smatra simbolom dolaska proljeća i njihovog tradicionalnog praznika Sakure
- Uz magnolije koje su već počele zavoditi svojom ljepotom, naše su ulice najšarmantnije odjevene upravo u ova romantična procvala stabla
- Nježne ružičasto bijele cvjetove može se pronaći i diljem Hrvatske, a mi smo istražili mjesta na kojima će fotografije biti jednostavno prekrasne
Svake godine ususret prvim danima proljeća svi oni što vole svoje sjećanje, ali i Instagram feed obogatiti romantičnim prizorima zagrebačkih ulica, obavezno pohrle na Tomislavac. Baš tamo rastu i svojom ljepotom iz godine u godinu opijaju po mnogima najljepše zagrebačke magnolije, slikajući najčarobniju cvjetnu rapsodiju u samom srcu grada. Pa iako je njihova ljepota neosporiva, redovito s posljednjim danima ožujka konkurenciju dobivaju u brojnim ulicama kako diljem hrvatske metropole, tako i ostatka zemlje.
Tradicija puno duža od one slikanja i uživanja u rascvalim magnolijama ona je promatranja i divljenja ljepoti japanskih trešanja u punom cvatu. U Japanu postoji još od 9. stoljeća, poznata pod imenom hanami, no na našu veliku sreću, da bismo uživali u ružičasto bijeloj bajci, ne moramo putovati sve do Azije, iako bismo i to vrlo rado iskusili.
U Japanu iz kojeg potječe, japanska ili ukrasna trešnja jedna je od najcjenjenijih biljnih vrsta, a zahvaljujući svojoj otpornosti na gradska onečišćenja, nerijetko ju se može pronaći u srcu mnogih gradova i u gradskim parkovima. Raskošno razgranato stablo može narasti i do 8 metara visine, a budući da pupa i cvate ranije od ostalog drveća, u Japanu se smatra simbolom dolaska proljeća i njihovog tradicionalnog praznika Sakure.
Veličanstvene drvorede japanske trešnje može se pronaći diljem Hrvatske, a ovih se dana spremaju odjenuti svoje najsvečanije ruho i još jednom sve opiti svojom ljepotom. U Zagrebu su po spektakularnim prizorima najpoznatije Šulekova i Rusanova, dvije ulice koje mnogi upravo zahvaljujući stablima japanske trešnje zovu i najromantičnijima, a istražili smo i ostale lokacije koje vrijedi posjetiti.
Japanska trešnja jedan je od prvih vjesnika proljeća i u Gorskom kotaru, a najljepša je, složit će se mnogi, ona u Vrbovskom, iza koje puca pogled na Bijelu kosu, jedan od mnogih vrhova šumovitog i nenaseljenog dijela Velike Kapele.
Proljetna čarolija redovito posjećuje i srce Rijeke u kojoj se na Školjiću stablo japanske trešnje šepuri svake godine s prvim toplim danima. Opijeni ljepotom riječke ljepotice, mnogi su Riječani poželjeli pokrenuti inicijativu da se u blizini ove najpoznatije posadi cijeli drvored.
Prekrasno stablo japanske trešnje smjestilo se i pored tvrđave Starog grada Čakovca u Perivoju Zrinskih koje uz baroknu arhitekturu stvara jednu od najromantičnijih kulisa na sjeveru zemlje.
Nježna stabla japanske trešnje svoj su dom pronašla i u Vukovaru gdje je uz šetnicu uz Dunav posađen prekrasan mladi drvored. Već sada izgleda bajkovito, a možemo samo zamisliti koliko će čarobne prizore slikati kada stabla narastu.
Ono što je Tomislavac u Zagrebu, u Osijeku je Perivoj Kralja Petra Krešimira IV smješten u Parku kulture u koji mnogi hrle po najljepše fotografije i u kojem se smjestio čitav drvored odjeven u pastelno ružičaste cvjetove.
Apsolutno prekrasan i pitoreskan sam po sebi, Samobor samo dobije na šarmu kada njegove divne zelene šetnice uljepšaju ova prekrasna i nježna stabla.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.