- Što god radila, na kraju mjeseca si na nuli ili još gore, u minusu
- Imaš osjećaj da ne trošiš na nepotrebne stvari, ali svejedno ne znaš kako izdržati do prvog u mjesecu bez dugova?
- Donosimo ti savjete pomoću kojih ćeš lakše pratiti svoje troškove, uštedjeti te ulagati u budućnost
Napravi budžet
Teško je znati gdje ti odlazi novac ako ne znaš sve svoje prihode i rashode. Ako samo odokativno pratiš plaćanje raznih računa, pretplata i ostalih sitnica koje se nakupe tijekom mjeseca, zapravo nikad nisi sigurna koji je točan iznos tvojih troškova. Za početak izračunaj fiksne troškove poput stanarine, kredita, režija i troškova prijevoza. To je iznos koji moraš platiti svakog mjeseca, i odmah ga oduzmi od svoje plaće. Zatim iznos koji ti ostane rasporedi na preostale troškove poput hrane, kozmetike, zabave, odjeće i sl. Cilj je osigurati da ti rashode ne prelaze prihode.
Popisuj i prati svoje troškove
Da bi uopće znala koliko ti je novaca potrebno za te preostale troškove, trebaš ih pratiti bar mjesec dana. Zapisuj svaki euro i cent koji potrošiš. To možeš napraviti pomoću raznih appova ili upisivati ručno u npr. Excel ili u običnu bilježnicu, kako god ti je lakše. Bitno je da upisuješ apsolutno sve, pa čak i onaj jedan euro za čokoladicu koju si kupila negdje usput. Vođenje dnevnika troškova pomoći će ti da uočiš obrasce potrošnje i identificiraš nepotrebne izdatke. Pokušaj svaki tjedan analizirati gdje možeš smanjiti troškove – npr. umjesto u kafiću, popij kavu doma.
Izađi iz dugova
Sada kada znaš kojim budžetom barataš te koja ti je realna mjesečna potrošnja, možeš raditi na tome da izađeš iz dugova (ako ih imaš). Prvi korak je popisati sve svoje dugove – od najmanjih do najvećih. Kreiraj strategiju izlaska - npr. svaki mjesec ćeš odvajati po 50 ili 100 eura samo kako bi što više smanjila određen dug. Vidi na kojim stavkama možeš uštedjeti te možeš li možda doći do nekog dodatnog izvora prihoda kako bi ubrzala cijeli proces.
Kreiraj fond za hitne slučajeve
Kada si sredila sve dugove, ili u slučaju da ih nemaš, potrebno je kreirati fond za hitne slučajeve. Preporučuje se da u ovom fondu držiš zalihu od svojih tri do šest mjesečnih plaća te da taj fond ne diraš osim u hitnim situacijama. Ovaj fond služi u slučajevima poput otkaza ili neke hitne zdravstvene situacije, popravka i sl. On ti osigurava tvoj mentalni i duševni mir, jer puno je lakše ići kroz život uz "back up" plan.
Ulaži u budućnost
Jedan od ključnih koraka prema financijskoj stabilnosti je razmišljanje unaprijed i pametno ulaganje u svoju budućnost. To ne znači samo odvajanje novca za crne dane, već i usmjeravanje sredstava u prilike koje će ti donijeti dugoročnu korist. Razmisli o ulaganju u obrazovanje, koje ti može otvoriti nove profesionalne mogućnosti, ili u mirovinsku štednju, koja će ti omogućiti bezbrižnije zlatne godine.
Mirovinska štednja omogućuje dodatno ulaganje putem trećeg mirovinskog stupa (dobrovoljna mirovinska štednja). U ovom fondu možeš štedjeti kada i koliko želiš u jednom ili više dobrovoljnih mirovinskih fondova. Možeš sama odrediti hoćeš li uplaćivati iznos mjesečno, tromjesečno, jednom godišnje ili kako god ti odgovara. Sama određuješ visinu uplata sukladno trenutnoj financijskoj situaciji, a prestaneš li uplaćivati, ništa se neće dogoditi. Na kraju godine dobivaš i državne poticaje u iznosu od 15% uplate, do najviše 99,54 eura. Ovo je način kako možeš uz mala mjesečna ulaganja ostvariti veće prinose onda kada će ti najviše trebati - u starijoj dobi.
Također, istraži mogućnosti ulaganja u fondove, dionice ili nekretnine – čak i male početne investicije mogu s vremenom rasti. S pravim znanjem i strpljenjem, tvoj novac može raditi za tebe i pružiti ti financijsku sigurnost na koju ćeš biti ponosna.
Više o mirovinskoj štednji i ulaganjima u mirovinske fondove istraži OVDJE.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.