- Kod takozvanog eskimskog poljupca trljaju se nosovi
- Zašto se to radi?
- Otkrit ćemo ti otkuda potječe ta gesta i zašto se to tako radi… i još neke geste koje uključuju poljubac
Postoje mnogi lijepi načini ljubljenja: od prijateljskog poljupca u obraz do slatkog poljupca u vrat. Međutim, što se krije kod takozvanog eskimskog poljupca?
Što je eskimski poljubac?
Kod eskimskog poljupca ne koriste se usne! Naime, za vrijeme „poljupca“ se nježno pritišću čelo i nos pa se ovaj poljubac naziva još poljubac nosom. Međutim, taj je poljubac zapravo zabluda. Misionari su u 18. stoljeću smatrali da se Eskimi, odnosno Inuiti, tako ljube. Ali, ne radi se zapravo o pravom poljupcu, nego je taj prvi tjelesni kontak nešto poput „mirisnog pozdrava“, a to se već prakticiralo u azijskom prostoru.
Inače: kod Maura je međusobno dodirivanje nosa dio formalne ceremonije dobrodošlice i naziva se „hongi“.
Eskimski poljubac i njegovo značenje
Mi se obično pozdravljamo poljupcem u lice ili blagim poljupcem na usne – ovisno s kime. Eskimski poljubac se također ne prakticira sa svakime! Osim svježe zaljubljenih parova, gestu trljanja nosovima vole djeca i roditelji, jer to je znak nježnosti, sklonosti i povjerenja.
Ovi poljupci pokazuju povjerenje
Osim eskimskog poljupca, postoje i drugi poljupci koji izražavaju povjerenje i intimnost…
1. Poljubac u čelo
Poljubac u čelo pokazuje duboku povezanost između ljudi. Povjerenje i sklonost nisu im strane riječi.
2. Poljubac u usta
Poljubac direktno na usne može značiti puno više od poljupca za pozdrav ili rastanak. Naime, to je gotovo uvijek izjava ljubavi.
3. Poljubac za laku noć
Poljubac za laku noć između dvije osobe koje se vole znači dobar san, ali i sljedeće: s tobom se želim probuditi i želim započeti novi dan!
4. Vjenčani poljubac
Vjenčani poljubac spada među najromantičnije: daje pečat na ceremoniju vjenčanja te je to zapravo prvi poljubac supruga i supruge.
Poljupci diljem svijeta
Poljupci nemaju jednako značenje i nisu posvuda jednako shvaćeni. Na primjer, u Indiji i Tajlandu se ne smije ljubiti na javnom mjestu, dok se svježe zaljubljeni rado pokazuju ljubeći se u javnosti u Brazilu. Tamo se njeguje kultura poljubaca u lice kao pozdrav – kao i u Rusiji i Francuskoj.
Inače: 6. lipnja je međunarodni dan ljubljenja – do tada možeš fino vježbati…
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.