- Ako se stalno osjećaš umorno i iscrpljeno, lako je okriviti svoj raspored spavanja, previše posla ili čak prehranu i ne misliti više na to
- Ali, jesi li znala da ti i prostor u kojem živiš može isisavati energiju i iscrpljivati te? A nikad ne bi posumnjala na onu lampu...
- Otkrit ćemo ti 7 iznenađujućih načina na koje te dom čini umornom, te kako ih 'popraviti'
Kad je riječ o domu i iscrpljivanju, prvo nam na pamet padnu naporni kućanski poslovi održavanja, spremanja, čišćenja… . Međutim, mali detalji, poput rasvjete i nedovršenih kućnih projekata, mogu drastično svakodnevno crpiti tvoju ukupnu razinu energije.
Stručnjaci otkrivaju sedam načina na koje te dom može učiniti umornom te najbolje promjene za ponovno osvježavanje svog prostora.
7 iznenađujućih načina na koje te dom čini umornom
Premda poboljšanje sna igra golemu ulogu u podizanju razine energije, nećeš vidjeti sve prednosti ako kod kuće ne riješiš ovih sedam iscrpljivača energije.
1. Previše nereda
Postoje neke fantastične, manje poznate prednosti organiziranja svog doma, a jedna od njih je više energije. Puno nereda, bilo na otvorenom ili u ladicama i ormarima, može učiniti da se osjećaš iscrpljeno, osobito kada pronalaženje pravih predmeta znači kopanje po hrpama.
Vizualni nered preplavljuje um i stvara osjećaj kaosa i stresa, što otežava opuštanje. Vrlo je važno ukloniti nered i organizirati jednu po jednu sobu ili kutak. Stvori jasne površine i zadrži samo ono što je korisno ili ti donosi radost, savjetuju stručnjaci.
Foto: Unsplash/Minh Pham
2. Zagađenje bukom
Postoje neke iznenađujuće prednosti redovitog doživljaja tišine ili umirujućih, opuštajućih zvukova. Premda su se mnogi od nas navikli na zvukove prometa vani ili elektronike u našim domovima, svi oni mogu ostaviti osjećaj da smo iscrpljeni, a da toga nismo svjesni.
Konstantna ili nepredvidiva buka, poput TV-a, glazbe, uređaja, uličnih zvukova, drži živčani sustav na rubu u načinu „borbe ili bijega“ i prekida duboki odmor.
Prvi korak definitivno bi bio zvučna izolacija prostorije gdje je to moguće. Isključi elektroniku prije spavanja i teži tihim, mirnim večerima. Ako je moguće, izbacite TV i telefon iz svoje sobe.
Stvari koje treba izbaciti iz spavaće sobe
3. Nedostatak prirodnog svjetla
Mnogi od nas do sada su svjesni stanja koje se zove sezonski afektivni poremećaj – općeg pada energije u koji mnogi od nas padaju tijekom zime kada je sunca vani manje sati dnevno, a naš vitamin D je na godišnjem minimumu.
Međutim, ako tvom domu nedostaje prirodnog svjetla, to ti može oduzimati energiju u bilo koje doba godine. Jedna od najboljih stvari koje možemo učiniti u prostoru je povećati pristup prirodnom svjetlu. Znanost dokazuje da prirodno svjetlo utječe na naše raspoloženje, razinu energije i razinu hormona – a one se tijekom dana mijenjaju kako se mijenja sunčeva svjetlost.
Kako bi poboljšala prirodnu svjetlost u svom domu, počni tako da svako jutro osiguraš da su rolete i zavjese potpuno otvorene. Također možeš postaviti ogledala nasuprot prozora u tamnijim sobama kako bi se svjetlost odbijala po prostoru, čineći sobu svjetlijom i prozračnijom.
Ako radiš od kuće, postavi svoj radni prostor na prirodno svjetlo kako bi poboljšala svoju produktivnost i raspoloženje.
Foto: Nkuku
4. Nepravilno unutarnje osvjetljenje
Nedostatak prirodnog svjetla nije jedina stvar koja čini tvoj dom iscrpljujućim – ideje za umjetno unutarnje osvjetljenje također igraju ulogu. Rasvjeta može biti previše stimulirajuća i nepraktična - odgovarajuća količina rasvjete presudna je za dobrobit. Ugradi prigušivače na sve prekidače za svjetlo kako bi navečer mogla smanjiti svjetlo, što signalizira tvom tijelu da je vrijeme da usporiš.
5. Kvaliteta zraka
Nevidljiva sila koja djeluje na tvoju energiju je kvaliteta zraka u zatvorenom prostoru. Loša cirkulacija zraka i toksini u zatvorenom prostoru mogu uzrokovati umor, glavobolje ili loše raspoloženje. Postoji nekoliko uobičajenih pogrešaka koje smanjuju kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, poput paljenja svijeća i zaboravljanje na ventilaciju.
Srećom, kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru možeš poboljšati prilično brzo: svakodnevno otvaraj prozore, koristi biljke za pročišćavanje zraka i izbjegavaj sintetičke osvježivače zraka ili jaka sredstva za čišćenje.
Foto: Dyson
6. Nedovršeni projekti
Većina nas je u prošlosti započela neki kućni projekt i pustila ga da odstoji mjesecima prije nego što smo se vratili da ga završimo. Možda se to ne čini kao velika stvar, ali ova nedovršena mjesta mogu biti iscrpljujuća i jedan su od mnogih načina na koje te dom čini umornom, upozoravaju stručnjaci.
Nedovršeni projekti i napola dovršeni zadaci razbacani po tvom domu stvaraju stalni stres. Svaki napušteni projekt može poslužiti kao vidljivi podsjetnik na ono što bi „trebala" raditi, izazivajući osjećaj krivnje, tjeskobu i mentalni umor. Ovaj fenomen tjera tvoj mozak da kontinuirano obrađuje te vizualne znakove nedovršenosti.
Dakle, rješenje je jednostavno: isplaniraj si vrijeme, primi se posla i dovrši sve radove koje si započela u svom domu.
7. Mjesta 'odvodnje energije'
Naši prostori imaju emocionalnu rezonancu koja nas može energizirati ili iscrpiti. Domovi mogu sadržavati područja „ponora energije" – prostore koji pokreću negativne emocije ili žaljenja iz prošlosti kad god smo tamo. To mogu biti sobe u kojima su se vodili teški razgovori, prostori koji nas podsjećaju na napuštene snove ili prostori ispunjeni naslijeđenim predmetima koje osjećamo dužnima čuvati, ali ih zapravo ne volimo.
Kako bi osvježila energiju svog doma, stručnjaci predlažu da provedeš „reviziju emocionalne energije" svog doma tako što ćeš zabilježiti na kojim područjima se osjećaš „lakše“, a na kojima „teže“. Za problematične prostore razmisli o ritualnom „raščišćavanju" koje može uključivati preuređivanje namještaja, promjenu boja ili uvođenje elemenata koji stvaraju nove pozitivne asocijacije. Ponekad jednostavno priznavanje emocionalne težine prostora i svjesno oslobađanje od toga može transformirati njegov utjecaj na tvoje energetske razine.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.