Life&style

Čili papričice – ljuti dodatak vašem balkonu

S popularizacijom egzotičnih kuhinja u našoj zemlji, sve se više ljudi odlučuje na uzgoj čili papričica. Te male papričice mogu transformirati svako jelo, ali pošto ih nema u svakoj trgovini, zaljubljenici u ljuto ih uglavnom uzgajaju sami. Goran Vrabec sa stranice 'Volim ljuto' otkrio nam je kako uspješno uzgojiti svoje paprike.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies Čili papričice golicaju maštu gurmana, ali i zaljubljenika u vrtlarenje. U Europu je stigla s Kristoforom Kolumbom, a prisutna je najviše u azijskim i latinoameričkim kuhinjama.

Osim što je veoma ukusna, ova biljka je i dekorativna zbog zanimljivih plodova, u pravilu jarke žute, crvene ili zelene boje. Međutim, uzgojiti čili paprike je izazov čak i za iskusne vrtlare. Upravo zato Goran Vrabec iz 'Volim ljuto' preporučuje sadnice, posebno ako se početnik:

“Početnicima bih svakako preporučio sadnice jer je uzgoj iz sjemena zahtjevniji proces. Sjeme se sije već krajem veljače kada su vani još niske temperature a sjeme za klijanje zahtijeva temperature od barem 20 stupnjeva celzijusa, a dobro je da su i veće od 25 stupnjeva. Klijavost sjemena ovisi od vrste do vrste, a nekim vrstama treba i oko mjesec dana dok proklijaju.

Sadnice su već biljke stare nekoliko mjeseci i puno su manje osjetljive na vremenske uvijete, vlagu i bolesti koje mogu naštetiti mlađim biljkama. Prednost uzgoja iz sjemena je zadovoljstvo koje imate kada vam biljka uspije izrasti.”

Goran ističe kako sve ljute papričice u pravilu trebaju iste uvjete: visoku temperaturu i relativno visoku vlagu u zraku koje su potrebne za cvatnju i oplodnju te veliku teglu koja će jamčiti veće paprike.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

“Izlaganje suncu je poželjno, ali isto tako je u ljetnim mjesecima kad je sunce najjače papričice dobro zasjeniti jer jako sunce može spaliti plodove. Papričice u plasteniku narastu dva puta veće nego na otvorenom i daju čak 3 puta više plodova”, otkriva ovaj entuzijast za čili i poznati uzgajivač.

Kao najveću grešku istaknuo je previše zalijevanja koje olakšava razvoj gljivičnih bolesti, ali i smanjuje ljutinu plodova. Kao najveću predrasudu ističe uvjerenje da različite vrste papričica ne smiju biti jedna pored druge, ali napominje kako to nije točno:

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

“Ako su papričice blizu može doći do križanja, ali to križanje će biti vidljivo tek sljedeće godine, ako se posije sjeme od konkretne papričice koja se križala. Znači, plodovi križanih papričica iste godine neće biti drugačiji nego će sijanje sjemena sljedeće sezone dati nepredvidive rezultate”, za kraj nam je otkrio Goran.

Donosimo i top 5 recepata Gastro.hr:

Više slika pogledajte u galeriji...

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0