Life&style

Aplikacija filera za mladoliku kožu

Iako se nekada mislilo kako je estetska kirurgija rezervirana samo za zrele žene s već vidljivim borama, vremena se mijenjaju. Dr. sc. Aleksandar Milenović iz poliklinike Imed otkrio nam je da se žene sve češće odlučuju na estetske tretmane i zahvate u tridesetim godinama.

Tridesete su godine kada koža prvi put počinje pokazivati znakove neposlušnosti. Sve stvari koje smo zanemarivale u dvadesetima dolaze na naplatu. Dr. sc. Aleksandar Milenović kaže kako se u ranim tridesetima javljaju prve bore na čelu te da već tada aplikacije manjih količina botoksa treba shvatiti kao preventivu, baš kao i korištenje hijalurona na području usana:

 | Autor: Laurusdan Laurusdan "Tretmani botoksom i hijaluronom postale su dostupne i popularne metode pomlađivanja. Postoji podatak da čak 80% Europljanki smatra da su tretmani za uljepšavanje prihvatljiva investicija. Četiri petine njih smatra da je normalno potrošiti novac na filere, botoks i tretmane laserom s ciljem održavanja mladolikog izgleda. Posljednjih su godina aplikacije filera kao metodu pomlađivanja prepoznale mnoge žene jer se na taj način vrlo sofisticirano može 'vratiti sat unatrag' čime žene dobivaju dodatno samopouzdanje ali i unutarnje zadovoljstvo", objašnjava on dodajući kako je vrijeme radikalnih zahvata kada su žene izlazile iz ordinacije kao voštane figure svakako iza nas.

'Operative look' - najveća pogreška moderne estetske kirurgije

Ističe kako prilikom svakog estetskog zahvata nastoji ostvariti prirodan, mlađi i svježiji izgled pacijenta, pazeći da okolina pritom nema dojam da se radi o aplikaciji botoksa ili filera.

"Rekao bih da je tzv. 'operative look', ili prepoznatljivost zahvata, najveća pogreška moderne estetske kirurgije. Danas postoji cijela lepeza metoda, no treba znati izabrati onu koja djeluje najbolje za određeni problem. Ne postoje dva identična lica; svakom pacijentu odgovara samo jedan koncept ili strategija", dodaje dr. Milenović. Ističe i kako je mnogo teže 'pomladiti se' u kasnijoj fazi, kada su bore istaknutije i vidljivije. Usprkos tome, velik broj žena boji se prepoznatljivog izgleda koji je botoks dao brojnim holivudskim zvijezdama.

Razlika botoksa i hijalurona

"Botoks je idealan za područje čela i u krugu vjeđa. Nema nikakvih indikacija za njegovu primjenu na druge dijelove lica, osim jednostrane paralize facijalnog živca. Botoks nije štetan, i ne ostavlja nikakve posljedice na licu i organizmu. Djeluje na područje između živca i mišića i blokira mišićni impuls koji stvara bore. Učinak zahvata traje oko pola godine, no prednost mu je ta što pacijent nakon dvije-tri aplikacije botoksa gubi tik i jednostavno 'zaboravi' čuditi se ili mrštiti", objasnio je dr Milenović i dodao kako je botoks nešto sasvim drugačije od hijalurona koji služi za popunjavanje nazolabijalnih bora, ožiljaka, i povećanje volumena usana.

Dermalni fileri pak koriste se i za popunjavanje bora između obrva te bora oko usana, ali i modeliranje lica. 

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

"Sklon sam ga koristiti decentno i u vrlo malim količinama. Trebalo bi ga aplicirati kad se pojave prvi znakovi starenja. S njim će se poravnati kontura lica. Hijaluronska kiselina sastavni je dio kolagena, a kolagen je sastavni dio kože. Ta kiselina navlači vodu i ponovno oblikuje kolagen, čime se on neprestano obnavlja", ističe.

Znači li to da je klasični face lifting izašao iz mode? Naravno da ne, ali je mnogo radikalnije i dugotrajnije rješenje.

"Pomlađivanje hijaluronskom kiselinom često puta kombiniram s face liftingom. Dakle, jedna metoda ne isključuje drugu nego se odlično nadopunjuju. Istaknuo bih face lift, kirurški zahvat koji se najranije izvodi u pedesetim godinama. Riječ je o kirurškom postupku kojim se podmlađuju koža i potkožno tkivo na donje dvije trećine lica i vrata. Operativni zahvat izvodi se kirurškim rezom ispred i iza uha, i u vlasištu. Upravo zbog duljine oporavka face lift ne pripada među najčešće estetske operacije, ali zasigurno je najefektniji. Jedna od vrlo traženih metoda je i blefaroplastikom kojom se podmlađuje gornja trećina lica. S godinama očne vjeđe padaju a oči izgledaju tužne. Blefaroplastikom se uklanjaju masni jastučići i višak kože na gornjoj ili donjoj vjeđi, te ispravlja oslabljena muskulatura na vjeđama. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, a tijek oporavka je nekoliko dana", otkriva Milenović i usput pojašnjava kako estetska kirurgija više nije rezervirana samo za bogate i slavne.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

U njegovu ordinaciju danas ulaze pacijenti različite dobi, profesija i financijskog statusa. Kao najveći trend ističe prestanak pretjeranog naglašavanja dijela tijela na kojem se zahvat vrši, a sve se više cijeni izgled koji je u skladu s godinama, samo malo poboljšan.

"Pacijenti su postali svjesni činjenice da estetska kirurgija ima smisla samo u suradnji sa zdravom prehranom, tjelovježbom, izbjegavanjem pretjeranog izlaganja suncu i slično. Takvi trendovi, veliko su olakšanje, kako za pacijente tako i za kirurge, jer se smanjuje broj pacijenata s nerealnim zahtjevima", za kraj je dodao Milenović.

Sve ostale uspješne tajne anti-aginga, pročitajte ovdje...

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0