- Svi imamo te trenutke kada se bavimo svakodnevnim životom i odjednom shvatimo da se nečega ne možemo sjetiti...
- Nakom dosta nerviranja i nevjerice kako smo uopće mogli zaboraviti, trebamo shvatiti da to uopće nije loše
- Ispostavilo da su ti trenuci zaborava zapravo znak da naš mozak funkcionira kako treba. Znanstvenici čak idu do toga da je zaborav "visoko razvijen oblik inteligencije"
Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Neuron, kada se možeš prisjetiti samo određenih detalja, to bi zapravo mogao biti znak da je tvoj mozak bolji u odvajanju informacija koje će ti biti korisne u budućnosti. Ovo je ideja o kojoj se i ranije raspravljalo, ali novo istraživanje, koje je provelo Sveučilište u Torontu u Kanadi podupire tu tvrdnju.
Znanstvenici su otkrili da rast novih neurona u hipokampusu, dijelu našeg mozga povezanom s pamćenjem, potiče zaboravljanje. Svrha je napraviti mjesta za važnije informacije i ukloniti beskorisnije stvari. "Uvijek idealiziramo osobu koja ima dugo pamćenje i svega se sjeća, ali točka sjećanja nije u mogućnosti sjetiti se tko je osvojio nogometni kup 1972.", rekao je profesor Blake Richards sa Sveučilišta u Torontu, glavni autor istraživanja. "Važno je da mozak zaboravi nebitne detalje i umjesto toga se usredotoči na stvari koje će pomoći u donošenju odluka u stvarnom svijetu".
Dakle, ako je svrha pamćenja detalja da nam pomaže u donošenju boljih odluka, ima smisla da naš mozak filtrira ono što je potrebno za donošenje informiranih, logičnijih izbora. "Ako se pokušavate kretati svijetom, a vaš mozak stalno izaziva višestruka sukobljena sjećanja, to vam otežava donošenje informirane odluke", objasnio je Richards.
Proces zaborava služi dobroj funkcionalnoj svrsi, kaže i Michael Anderson sa Sveučilišta Oregon. Zaboravljanje ima nekoliko prednosti. Kao prvo, mozak se želi riješiti starih beskorisnih informacija, poput stare lozinke. Ako stalno iznosi stare stvari koje ti više ne trebaju, teže je donijeti konkretnu odluku. Također nam olakšava generaliziranje prethodnih događaja, poput višestrukih posjeta trgovini, umjesto pamćenja svake pojedinosti iz svakog posjeta.
Kraće no što si mislila: koliko dugo moraš čitati kako bi održala mozak u dobroj formi?
Istraživači su poduprli prethodnu studiju iz 2007. koja je otkrila da je zaborav "visoko razvijen oblik inteligencije" i da su ljudi koji su mogli bolje zapamtiti proturječne poruke, umjesto da ponavljaju jednostavne detalje, također imali višu inteligenciju. "Svrha pamćenja je da vas učini inteligentnom osobom koja može donositi odluke s obzirom na okolnosti, a važan aspekt koji vam pomaže da to učinite je mogućnost da zaboravite neke informacije", rekao je Richards u izjavi.
Stoga, sljedeći put kad na trenutak zaboraviš nečiji rođendan, lozinku za e-poštu ili gdje si ostavila ključeve od auta, ne brini jer tvoj mozak vjerojatno samo štedi prostor za važniju memoriju koja će ti pomoći u donošenju odluka na duge staze.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.