Life&style
Božićna zvijezda

3 trika kako odabrati najzdraviju božićnu zvijezdu, koja će dugo trajati i prelijepo izgledati

  • Božićne zvijezde se već prodaju po mnogim supermarketima i tržnicama 
  • Ova biljka sa svojim posebnim, obojenim lišćem, porijeklom je iz Srednje Amerike i jedna je od najpopularnijih sobnih biljaka u adventsko vrijeme
  • Kako bi dugo uživala u božićnoj zvijezdi i kako bi za blagdane bila u svom najljepšem cvatu, evo najboljih savjeta za njezinu kupovinu i njegu

Božićna zvijezda je kod nas bez sumnje najpopularniji blagdanski cvijet. Premda se najčešće nude (i kupuju) crvene božićne zvijezde, postoje i bijele ružičaste, čak i žute. Ali, božićna zvijezda je prilično osjetljiva biljka pa najprije pri kupovini, a kasnije kod održavanja, treba obratiti pažnju na neke stvari. 

3 stvari na koje treba obratiti pozornost pri kupnji božićne zvijezde

1. Gdje ju, doslovno, kupuješ

Božićne zvijezde obično su dostupne u gotovo svakom supermarketu, ali prije kupnje valja obratiti pozornost gdje su u dućanu smještene. Vrlo često se nalaze negdje blizu izlaza iz trgovine kroz koji prodire hladan zrak i gdje se nalaze na propuhu. Valja napomenuti da je božićna zvijezda vrlo osjetljiva na hladnoću pa to nije kdobro. Izlaganje niskim temperaturama moglo bi joj već "narušiti zdravlje", čak i ako još izgleda dobro. Samim tim možemo zaključiti da ni one koje stoje na hladnom zraku na tržnici nisu u najboljoj formi... 

2. Ima li biljka pupove?

Kao i svaku lončanicu koju kupujemo, i božićnu zvijezdu bismo trebali dobro pregledati prije kupnje. Kad biraš božićnu zvijezdu, prvo i osnovno je pripaziti ima li biljka sitne žuto-zelene cvjetovi koji tek pupaju između obojenih listova. Ako je većina već otvorena ili je čak otpala, ove biljke su već završile svoje razdoblje cvatnje i prošle "pick" života.

3. Kakvo je lišće?

Lišće mora biti gusto i tamno zeleno. Ako božićna zvijezda već ima žuto lišće, ili čak smeđe, bolje ju je ne kupovati. Također, listići oko pupoljaka moraju biti pune, crvene boje. Ako su još uvijek djelomično zeleni, biljka će ubrzo izgubiti boju. 

 | Autor: Unsplash/Elena Mozhvilo Unsplash/Elena Mozhvilo Foto: Unsplash/Elena Mozhvilo

Još jedan savjet...

Također je važno da se biljka transportira dobro zapakirana. Božićna zvijezda je osjetljiva na hladnoću. Najbolje je biljku zamotati u papir prije nego što je izneseš iz dućana na hladnoću ili voziš u hladnom automobilu kući.

Mjesto gdje se božićna zvijezda osjeća ugodno

Kada božićnu zvijezdu donesu kući, mnogi često naprave prvu pogrešku: ne ostave biljku da se aklimatizira. Naime, temperatura u kući je 22-23 stupnja, a biljku unesemo iz hladnog automobila. Zbog toga je prvo treba ostaviti sat do dva u, primjerice, hodniku da se aklimatizira. Dakle, treba je postupno unositi u kuću, a ne je najednom iz supermarketa ili sa tržnice (gdje je bila na hladnom) prebaciti u toplu prostoriju. 

Gdje je najbolje staviti božićnu zvijezdu kod kuće? Biljka je podrijetlom iz Meksika, pa preferira položaj gdje je relativno toplo. A i trebalo bi biti svijetlo. Ali, imaj na umu da božićnoj zvijezdi ne paše izravna sunčeva svjetlost, a osjetljiva je i reagira na hladan propuh. Tada se može dogoditi da božićnoj zvijezdi otpadne lišće, pa čak i ugine. Optimalna je sobna temperatura između 18 i 20 stupnjeva. 

Možda vas zanima JYSK ima odlične borove grančice i umjetno cvijeće za božićne aranžmane. Cijene: od 3 do 13 eura Rubrika Life&style Life&style

Kako pravilno zalijevati božićnu zvijezdu

Nemoj previše zalijevati biljku jer božićna zvijezda nikako ne podnosi pretjerano vlaženje. Ako si u nedoumici, neka tlo radije bude presuho, a ne prevlažno. Premda se preporučuje „zaliti“ biljku odozdo (uliti vodu u podložak ispod tegle – sav višak vode koji ostane nakon zalijevanja treba izliti iz posude!), može se lagano zaliti odozgo, a čak se mogu malo i poprskati listovi. S vremena na vrijeme malo zaliti? Božićna zvijezda to ne voli. Najbolje je zaliti je kada je tlo potpuno suho. Tijekom razdoblja cvatnje božićna zvijezda cijeni malo gnojiva otprilike svakih jedan do dva tjedna.

 | Autor: Unsplash/Charlotte Cowell Unsplash/Charlotte Cowell Foto: Unsplash/Charlotte Cowell

Zašto lišće odjednom počinje žutjeti ili otpadati?

Ako lišće božićne zvijezde požuti, to je obično znak pretjeranog zalijevanja i previše vlažne zemlje. Moraš pustiti da se tlo osuši. Što se tiče opadanja lišća, na početku smo napisali da se božićne zvijezde često ostavljaju na prehladom mjestu, osobito u supermarketima. To može dovesti do toga da ova biljka, osjetljiva na hladnoću, izgubi lišće samo nekoliko dana nakon kupnje. Prvi znak da je biljka na mjestu s previše propuha je žućenje ili venuće lišća.

Zimsko cvijeće Možda vas zanima 9 sobnih biljaka koje će cvasti cijelu zimu: prava su cvjetna čarolija u tmurno godišnje doba Rubrika Life&style Life&style
Photo: Unsplash/Charlotte Cowell

Komentari 0