- Pošto je zima najtmurnije godišnje doba, svako šarenilo koje nas podsjeća na tople dane itekako je dobrodošlo
- Tračak svjetlosti i sjaja u tmurno doba su sobne biljke koje raskoš svojih cvjetova pokazuju i zimi
- Begonije, bromelije ili Kristov trn tek su neke predivne sobne biljke koje cvjetaju zimi i donose nam vesele boje u naš dom
Premda je zimi vani hladno i tmurno, sobne biljke u zatvorenom prostoru daju nam potreban dašak svježine i radosti, jer svojim cvjetovima jednostavno pobjeđuju zimsko sivilo. Ovih 9 sobnih biljaka oduševljavaju svojim cvjetovima gotovo cijele zime.
Begonije
Begonije su podrijetlom iz Južne Amerike, a dostupne su u raznim bojama, poput ružičaste, narančaste, bijele ili crvene. Begonija je klasik među sobnim biljkama koje cvjetaju zimi. Preferira položaj bez direktne sunčeve svjetlosti, a temperatura bi trebala biti između 15 i 25 stupnjeva tijekom cijele godine.
Kalanhoa
Kalanhoa (Kalanchoe blossfeldiana) je ukrasna lončanica. Uz puno svjetlosti i temperaturu od 12 do 18 stupnjeva mogu se stvoriti optimalni uvjeti za ovu zimsku cvjetnicu i njene preslatke cvjetove. Zalijevaj biljku tek kada vidiš da je tlo suho.
Bromelije
Bromelije zapravo potječu iz tropskih i suptropskih područja Latinske Amerike i pripadaju obitelji ananasa. Achemea fasciata (ehmeja) posebno je lijep primjerak sa svojim cvjetovima i srebrno točkastim listovima, a također je jedna od najlakših vrsta za njegu. U europskim kućanstvima bromelija se najugodnije osjeća na djelomično zasjenjenoj prozorskoj dasci na prosječnoj temperaturi od 20 stupnjeva. Za zalijevanje koristi vodu sobne temperature (po mogućnosti bez kamenca). Tlo treba uvijek biti malo vlažno.
Azaleje
Azaleje (Rhododendron simsii) su jako lijepe sobne biljke koje cvjetaju zimi. Najčešće sorte su japanske ili indijske azaleje, koje su obično dostupne u ružičastoj, crvenoj ili bijeloj boji. Tlo treba uvijek održavati vlažnim i zalijevati vodom s malo kamenca, jer azaleja u tegli treba puno vode, osobito u razdoblju cvatnje, ali opet ne smije biti previše natopljena. Pazi da biljku ne stavljaš na direktno sunce. Optimalna temperatura je između 15 i 22 stupnja.
Perzijska ciklama
Perzijska ciklama, koja se obično naziva i sobna ciklama, jedna je od najpopularnijih sobnih biljaka koje cvjetaju zimi. Preferira djelomično zasjenjeno mjesto u hladnijoj prostoriji na oko 15 stupnjeva. U razdoblju cvatnje ciklama treba puno vode, ali svakako moraš izbjegavati natapanje. Sobne ciklame najčešće su dostupne crvenoj, ružičastoj ili bijeloj boji, a zbog svoje neosjetljivosti na hladnoću savršen su ukras za hladnije prostorije i stubišta.
Kristov trn
Kristov trn izvorno dolazi s Madagaskara i biljka je mlječika koja je sukulentni ekvivalent božićnoj zvijezdi. Biljka je dobila svoje ime prema svojim trnovima, koji bi trebali podsjećati na krunu od trnja Isusa Krista. Kristov trn voli biti na suncu ili barem u polusjeni. Ako joj odabereš sjenovito i hladno mjesto, zalijevaj je s jako malo vode. Vrijedi sljedeće: što je okolina hladnija, biljci je potrebno manje vode. Na jako hladnim mjestima Kristov trn neće pokazivati svoje pune cvjetove.
Katleja orhideje
Katleje imaju najupečatljivije i najfascinantnije cvatove među sobnim orhidejama. Ove sobne biljke koje cvjetaju zimi vole biti u polusjeni i preferiraju poseban supstrat za orhideje.
Amarilis
Cvjetnice u tegli možeš zimi staviti u dnevni boravak, a za to je osobito pogodan amarilis. Žarko crveno cvijeće može se savršeno uklopiti u tvoje božićne ukrase - cvate od prosinca do veljače.
Božićni kaktus
Božićni kaktus poznat je i kao Schlumberga i jedna je od najpopularnijih sobnih biljaka. Svoje ružičaste, ljubičaste ili crvene cvjetove razvija između studenog i siječnja. Savršeno vrijeme, jer je tijekom ovih mjeseci često vrlo mračno i oblačno.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.