- Trljanje kože, posebno kada nosimo suknje ili haljine, može dovesti do iritacije kože
- Toplina, vlaga i trenje su glavni uzroci ovog problema
- Srećom, postoje brojni proizvodi protiv trenja koji mogu biti korisni za prevenciju iritacije kože
- Pročitaj više: Otkad sam isprobala ovu jednostavnu kupku za stopala, više ne koristim one grube rašpe!
Čak i najsvilenkastija, najmekša koža može postati iziritirana uslijed dugotrajnog trljanja. Toplina, vlaga i trenje dovode do neugodnog oblika iritacije zbog kojeg osjećaš kao da ti koža gori. Iako obično zahvaća unutarnju stranu bedra, može se dogoditi po cijelom tijelu, posebno na mjestima koja se znoje i trljaju o odjeću i obuću, poput pazuha, grudi i stopala. U blagim slučajevima trljanje može peckati ili izgledati kao manji osip. U težim slučajevima trenja, pojedinci mogu doživjeti otekline ili čak i malo krvarenja.
Budući da je lakše spriječiti trenje nego liječiti njegove posljedice, proizvodi protiv trenja svakome će dobro doći tijekom vrućih ljetnih dana, dugih treninga ili kada nosiš suknje ili haljine. Balzami i kreme su lokalni proizvodi za prevenciju trenja, koji štite kožu, omogućavajući joj da klizi umjesto da se trlja. Fizičke barijere poput bedrenih traka i kratkih hlača također su dobre opcije za smanjenje trenja koje uzrokuje trljanje.
Kako spriječiti trenje?
Lakše je spriječiti trljanje nego ga liječiti, stoga stručnjaci preporučuju korištenje proizvoda koji će spriječiti neugodno trljanje kože, smanjiti trenje, a samim time i iritaciju i osip. Postoji nekoliko načina za sprječavanje trenja, kao i nekoliko oblika prevencije:
- odaberi odjeću koja će spriječiti dodirivanje kože, kao što su kratke hlače ili trake za bedra za zaštitu unutarnje strane nogu ispod suknji i haljina
- istuširaj se nakon vježbanja kako bi isprala sol od znoja koja može pridonijeti iritaciji kože
- održavaj kožu suhom puderima ili antiperspirantima - dezodorans je pristupačan proizvod protiv trenja
- koristi kreme protiv trenja koje stvaraju barijeru za zaštitu kože i smanjuju neugodno trljanje
- nosi odgovarajuću odjeću, uključujući obuću i sportsku opremu, te biraj tkanine koje upijaju vlagu
Kako liječiti iritacije nastale uslijed trljanja?
Iako su proizvodi protiv trenja ključni za prevenciju, ponekad je trenje neizbježno. Kada osjetiš nastajanje iritacije na koži uslijed trenja, važno je odmah ju liječiti kako bi se spriječila daljnja iritacija i infekcija, osobito ako je koža popucala. Pokušaj izbjegavati često dodirivanje tog područja i postupaj s njim kao s bilo kojom ranom na koži. Temeljito očisti i nježno osuši zahvaćeno područje. Za blage slučajeve, jednostavna antibiotska mast je dobar početak. Ako je tvoja iritacija snažnija, bolna ili koža krvari, možda ćeš morati posjetiti svog liječnika da ti propiše neki snažniji tretman. Također, možeš koristiti hidratantne i umirujuće lokalne proizvode poput vazelina ili kreme za pelenski osip. To će ublažiti eventualno crvenilo i spriječiti daljnje trljanje.
Dijelovi tijela gdje se sve mogu pojaviti iritacije uslijed trenja
Iritacija se može pojaviti bilo gdje na tijelu gdje se koža trlja o tkaninu odjeće, obuće ili zaštitne opreme. Međutim, neka su područja sklonija tome od drugih. Obično se pojavljuju na unutarnjoj strani bedara ili stražnjici, iako mogu nastati i mjehurići na stopalima kao nuspojava trljanja kože o obuću. Majke koje doje također se susreću s iritacijama uslijed trljanja kože ispod grudi. Nanesi proizvode protiv trenja na područja sklona trljanju, kao što su unutarnja strana bedara, pazusi, unutarnja strana ruku i svugdje gdje se šavovi odjeće trljaju o kožu. Nažalost, možda ćeš isprva morati osjetiti iritaciju kože kako bi naučila gdje trebaš nanijeti proizvode.
Ključni sastojci i formule
Sastojci su jedan od najvažnijih kriterija za odabir proizvoda protiv trenja. Stručnjaci obično preporučuju sljedeće ključne sastojke za zaštitu kože od trenja i ublažavanje iritacije:
- cinkov oksid
- vazelin
- dimetikon
- vitamin E
- aloe vera
Cinkov oksid ima umirujuća i protuupalna svojstva, što ga čini korisnim za zaštitu kože. Kako bi se smanjila bol i iritacija uzrokovana trljanjem, preporučuje se nanošenje vazelina ili petrolatuma na zahvaćeno područje. Ostali sastojci, poput dimetikona, vitamina E i aloe vere omekšavaju i umiruju kožu. Tu su i sastojci poput kukuruznog škroba i kaolin gline, koji se preporučuju za upijanje znoja i vlage.
Donosimo neke od najboljih proizvoda protiv neugodnog trljanja kože o kožu
Koji je najbolji proizvod protiv trenja? To će ovisiti o tebi i tvojim aktivnostima u danu. Ono što djeluje kod jedne osobe, ne mora djelovati kod druge. Na primjer, netko tko želi spriječiti trenje između bedara kada nosi suknju može imati koristi od drugačijeg proizvoda od nekoga tko trči maraton. Ako je uzrok trenja znojenje, osobito u preponama ili ispod grudi, onda bi formulacija u prahu mogla biti bolja opcija jer može apsorbirati puno vlage. Ako je problem isključivo trenje, potraži gel ili stick koji ima više lubrikantnih sastojaka poput petrolatuma ili dimetikona. Bez obzira na to, onima s osjetljivom kožom preporučuju se formulacije bez mirisa.
Bandelettes® Onyx Anti-Chafing Thigh Bands
Megababe Thigh Rescue
AMB Anti Friction Chafing Stick sa shea maslacem
Mio Move Groove Anti Friction Balm
BeYou Anti-Chafing Cream
First Aid Beauty Anti-Chafe Stick with Shea Butter and Colloidal Oatmeal
SVR Topialyse Barrier Cream
Anthony No Sweat Body Defense
Aptonia Anti-Friction Cream
Next Seamfree Smoothing Anti-Chafe 2 Pack
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.