Zadržava li se virus na tvojoj odjeći? Evo što možeš učiniti kako bi to spriječila
- U svrhu sprječavanja širenja koronavirusa izdani su naputci o redovitoj dezinfekciji ruku i učestalo korištenih predmeta
- Istraživanja nisu konkretizirala koliko se dugo virus zadržava na odjeći, ali vjeruje se da je to mnogo kraće nego na tvrdim površinama
- Stručnjaci preporučuju da rublje peremo češće i to obavezno s praškom na temperaturama višim od 30C kako bi bili sigurni da su svi virusi uklonjeni
Širenje korona virusa pridonijelo je kreiranju opće svijesti o važnosti održavanja osobne higijene, pritom posebno ističemo pranje ruku, u svrhu sprječavanja širenja virusa. U ovom trenutcima skloniji smo radi zaštite vlastitog, ali i zdravlja drugih ostati kod kuću, izbjegavati veća okupljanja, očistiti prostorije u kojima često boravimo te dezinficirati predmete koje učestalo koristimo. No, mnogi se pitaju što učiniti s odjećom i kako ju uspješno dezinficirati?
Vjerojatnije je da su mekane površine manje izložene
Svjetska zdravstvena organizacija istaknula je provedene istraživanja još uvijek nije dala konkretan odgovor koliko dugo virus može preživjeti na površinama. Prvotne informacije navodile se kako to može biti između nekoliko ostati i nekoliko dana. Ipak, istraživanje časopisa Harvard Health kaže da je vjerojatnije da će bolest preživjeti na tvrdoj podlozi nego na mekoj površini poput tkanine.
Ipak, stručnjaci u znak prevencije napominju kako je najbolje odmah presvući robu i cipele u kojima si bila kada si došla izvana. Obuću koju si nosila najbolje je ostaviti izvan stambenog prostora jer ćeš tako će se spriječiti fizičko prenošenje virusa na druge površine u kući.
Rublja prati na visokoj temperaturi
Ono što preporučuju svi stručnjaci jest pranje odjeće na visokim temperaturama. Preporuka je se da one budu više od 30C budući da ta temperatura nije dovoljna za uništavanje svih virusa. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti izdao je naputak kako se rublje treba oprati praškom na najvećoj mogućoj temperaturi (primjerenom tkanina koju smo stavili u pranje) te kako je obavezno odmah ga dobro osušiti. Poželjno je prilikom rukovanja s prljavom odjećom nositi rukavice, a po završetku dobro oprati ruke dezinfekcijskim sredstvom.
Korisno je i provjetriti zimsku odjeću, posebice jakne i kapute, kako bi sunce ubilo moguće viruse. Također, prema infektolozima je korisno prije ulaska u stan provesti najmanje pet minuta na suncu jer sunčeve zrake nepovoljno utječu na mikrobe, ali povoljno na tvoje zdravlje, razvoj D vitamina te povećanje serotonina, hormona koji utječe na dobro raspoloženje.