Uvijek smo se pitali - je li opasno popiti kavu koja je odstajala satima?
- Ovaj omiljeni napitak najbolje je popiti odmah, ali smijemo li ga (bezbrižno) piti i nakon dužeg stajanja?
- Razina rizika ovisi jesi li pripremala običnu crnu kavu ili si je možda miješala s mlijekom
- Ipak, jedno je sigurno - jutarnja kava neće imati isti fini okus ako je budeš pila poslijepodne
Ponekad u žurbi dok se spremamo za posao zaboravimo na kavu koju smo skuhali, a kada je ponovno uočimo nakon nekog dužeg vremena, manje-više svi posegnemo za tom šalicom i ispijemo kavu u trenutku. No, je li to uopće zdravo?
Ako je riječ o crnoj kavi, možeš je popiti bez straha da će to negativno utjecati na tvoje zdravlje. Ipak, ta "stara" kava neće imati isti okus kao što je imala odmah kada si je skuhala. Nakon otprilike 30 minuta kava mijenja okus u puno lošiji.
Misliš li, pak, da ćeš je popraviti zagrijavanjem u mikrovalnoj pećnici, varaš se. Činjenica je da mikrovalna ubija bakterije, no ne znači da ih nužno sve uklanja, a osim toga, okus kave neće se promijeniti čak ni ako je zagriješ. U slučaju da je ipak želiš ugrijati, preporučujemo podgrijavanje na štednjaku. Tako će se kava ravnomjerno zagrijavati i nestat će sve bakterije.
To vrijedi samo za crnu kavu bez mlijeka. Ako piješ kavu s mlijekom, nju nikako ne bi trebala piti nakon nekoliko sati stajanja. Mlijeko je veoma kvarljivo na sobnoj temperaturi pa čak i pomiješano s kavom. Radije si skuhaj novu kavu i uživaj u njezinom punom okusu.