Sad je pravo vrijeme! Imamo pet trikova za pripremu najboljeg kuhanog vina koje si ikad kušala
- Ništa ne govori zima kao šalica toplog kuhanog vina, bilo da se radi o crnom ili bijelom kuhanom vinu
- Podijelit ćemo s tobom nekoliko vrhunskih savjeta o tome kako napraviti najukusnije kuhano vino
- Iako postoji osnovni recept, ne trebaš se bojati eksperimentirati s mnoštvo začina koje će obogatiti okus vina
Znamo da je Božić sve bliže i vrijeme kad imamo rukavice omotane oko šalice kuhanog vina. No, dok su utješna toplina i blago zamrljane usne dva sretna nusproizvoda konzumiranja ovog sjajnog napitka, postoje zamke. Nedovoljno šećera, zrnasta tekstura i previše začina mogu narušiti praznično veselje, pa imamo nekoliko savjeta za stvaranje savršenog kuhanog vina. Recepti se mogu prilagođavati. Osnovni recept može se prilagođavati mijenjanjem količine sastojaka - kiselijem vinu tako se dodaje više šećera, a i količine začina mogu varirati.
Pravilo br. 1: Neka stvari budu jednostavne i izaberi kvalitetno vino koje ti je i inače ukusno. Ne želiš lošu bocu najjeftinijeg vina, jer će se loše vino još uvijek osjetiti, ali ne želiš ni nešto vrhunsko jer će se taj okus izgubiti u mješavini začina. Odaberi klasično ukusno vino, a ne vrhunsko vino rezervirano za godišnjicu.
Pravilo br. 2: Slijedi ovo jednostavno pravilo za aromatiziranje: Lagana vina idu uz zelene začine poput kardamoma i bosiljka, punija vina idu sa začinima za pečenje poput muškatnog oraščića.
Pravilo br. 3: Probaj bijelo vino. Ljudi obično pri pomisli na kuhano vino odmah pomisle na crno vino, ali suha, bijela vina osvježavajuća su alternativa. Možeš eksperimentirati pa bijelom kuhanom vinu dodati malo šećera, rakije i kardamoma.
Pravilo br. 4: Smanji temperaturu. Kuhano vino treba poslužiti vruće, a ne "opečeno". Ako pustiš da zavrije, šećeri će se karamelizirati, a smjesa će početi gorjeti. Vino nikada ne bi smjelo dugo kuhati, čim zavrije, smanji vatru.
Pravilo br. 5: Nemoj se bojati eksperimentirati s ukrasima, poput sušenog voća, i zaslađivačima. Također, voće ti može poslužiti i za dekoraciju.
Džin adventski kalendar pomoći će ti odbrojavati dane do Božića! Kome sve treba?
Sastojci za kuhano crno vino
- 1l crnog vina
- 2 dl vode
- 1 limun
- 2 štapića cimeta
- 7 klinčića
- 2 zvjezdasta anisa
- 3 žlice šećera
- 1 narezana klementina (po želji)
- 50 ml rakije (po želji)
Priprema
Ulij crno vino u veliki lonac. Limun nareži na kriške. Zagrij vino sa šećerom i začinima, dodaj limun, zatim dodaj štapić cimeta, zvjezdasti anis, klinčić i smokve (opcionalno). Zagrij vrlo lagano dok ne prokuha, smanji i lagano kuhaj oko 5 minuta. Na kraju možeš umiješati rakiju. Sipaj u šalice ili čaše otporne na toplinu za posluživanje. U svaku možeš ubaciti krišku klementine.
Tradicionalniji začini za kuhanje su cimet, zvjezdasti anis, klinčići i muškatni oraščić, ali možeš pokušati dodati piment, kardamom, lovor, štapić vanilije ili đumbir, ovisno o vinu koje kuhaš.
Sve ove začine koristi štedljivo, posebno zvjezdasti anis i klinčiće, jer oni postaju jakog okusa kada se dugo pirjaju. Dašak citrusa nadopunjuje ove tople začine. Naranča i limun te neće iznevjeriti, ali mandarina i klementina dat će dodatni svečani štih.
Sastojci za kuhano bijelo vino
- 2 litre bijelog vina
- 1 dl vode
- 3 naranče
- 7 žlica šećera
- 1 štapić cimeta
- 8 klinčića
Priprema
Iscijedi sok naranči. Dodaj ga u vino sa šećerom, cimetom i klinčićem. Lagano zagrijavaj do ključanja, smanji vatru i pusti da lagano kuha još 15 minuta. Posluži vruće.