Ovo su 4 najveće zablude oko pijenja vode, sigurno si i ti 'nasjela' na neku...
- Trebamo piti najmanje dvije litre vode dnevno – da, to smo čule puno puta
- Hm, a treba li doista prije sporta obavezno piti vodu?
- Postoji puno mitova o pijenju vode – međutim, koji su doista istiniti?
Voda je jedan od ključnih čimbenika života i čini otprilike 60 posto našeg tijela. Čak 98 posto krvi je voda, a i naše kosti sadrže 30 posto vode. U vodi se odvijaju svi biokemijski procesi u tijelu te s pomoću nje nutrijenti dolaze do naših stanica – bez vode ne bismo mogle preživjeti duže od četiri dana. Voda pomaže u regulaciji krvnog tlaka i tjelesne temperature, čisti naše tijelo od nakupljenih toksina te osigurava normalan dotok kisika do svih stanica.
Također potpomaže probavu i izbacivanje štetnih tvari iz organizma. U vodi se otapa sol odgovorna za sve biokemijske reakcije u tijelu. Nalazi se i u limfi koja je važan dio imunosnog sustava. Međutim, koliko nam je vode doista potrebno za zdravlje? Možemo li unijeti previše vode u organizam – i je li to štetno? Oko vode, odnosno konzumacije vode, kruže mnoge priče, savjeti, upute, preporuke. Otkrivamo četiri najčešće zablude o pijenju vode…
1. Uvijek trebaš piti vodu prije sporta
Sportaši moraju paziti na dovoljan unos tekućine. Međutim, nema neke koristi ako neposredno prije sporta konzumiraju vodu ili sportske napitke. Bolje je piti dovoljno vode (najmanje dvije litre dnevno, a sportaši i više). Ako se spremaš na neko izuzetno tjelesno zahtjevno natjecanje ili trening, onda je dobro već 36 sati prije povećati malo unos tekućine.
2. Ne možeš popiti previše vode
Premda se savjetuje piti puno vode, postoji granica koja je individualno različita te ovisi o faktorima poput tjelesne veličine i brzine metabolizma. Ako se unese više vode nego što je bubrezi mogu preraditi, pada količina elektrolita u tijelu – što vodi ka smanjenju natrija u krvi, odnosno do hiponatrijemije. Posljedice su glavobolja, mučnina i drhtanje, a u težim slučajevima može doći i do epileptičnih napadaja. Stoga slušaj svoje tijelo te nemoj bezrazložno piti goleme količine vode.
3. Sportski napitci hidriraju bolje od vode
Za prosječnog rekreativnog sportaša je voda sasvim dovoljna da tijelo opskrbi s dovoljno tekućine. Posebni sportski napitci imaju prednost tek ako trening traje duže od sat vremena – jer glukoza daje dodatnu energiju, a i vraćaju se elektroliti izgubljeni znojenjem. Osim toga, ljudi lakše piju sportske napitke zbog okusa.
4. Ako si žedna, to je znak da si dehidrirala
Točno je da aktivni sportaši ne smiju čekati s pijenjem dok ne ožedne (tijelo za vrijeme treninga ili natjecanja mora stalno biti opskrbljeno tekućinom). Kod rekreativnih sportaša je sasvim dovoljno ako piju tek kad osjete da su žedni.