Kako prepoznati da su tvoje sobne biljke 'gladne' zimi i čime ih gnojiti da zablistaju u proljeće?
- Iako biljke rastu sporije zimi, pravilno gnojenje pomaže u održavanju zdravlja korijena i priprema biljke za proljetni rast
- Koju vrstu gnojiva odabrati i kako pravilno gnojiti biljke zimi, doznaj u članku
- Također, donosimo detalje o tome kako prepoznati je li tvojim biljkama potrebno gnojenje
- Pročitaj više: 9 sobnih biljaka koje će cvasti cijelu zimu: prava su cvjetna čarolija u tmurno godišnje doba
Čim stigne zimska hladnoća, volimo se kod kuće umotati u omiljenu dekicu i uživati u udobnosti i osjećaju topline uz Netflix. Ali što je s našim voljenim sobnim biljkama tijekom zime? Suprotno uvriježenom mišljenju, zima je važno vrijeme za njegu biljaka, posebno kada je riječ o gnojidbi i ako želimo da sljedeće proljeće budu još ljepše.
Sobne biljke mogu imati velike koristi od pravilne gnojidbe tijekom zime. Usprkos tome što zimi rastu sporije, ipak su im potrebne hranjive tvari za održavanje zdravlja korijena, a potom i same biljke. Uz to, odgovarajuće hranjive tvari mogu pomoći biljkama da se lakše nose u uvjetima u kojima je smanjena doza sunčeve svjetlosti, što je tipično za zimske mjesece.
Odabir pravog gnojiva
Ako si napredni biljkoljubac, sigurno već znaš da nisu sva gnojiva jednaka. Tekuća gnojiva se lako primjenjuju i biljke ih brzo apsorbiraju. S druge strane, tu su i čvrsta gnojiva (u obliku peleta ili štapića) sa sporim otpuštanjem, koja osiguravaju stalnu opskrbu biljke hranjivim tvarima u određenom razdoblju, dok su za one koji preferiraju organske opcije, riblja emulzija ili ekstrakti morskih algi izvrstan izbor za zimsko “hranjenje” sobnih biljaka.
Čvrsta gnojiva su možda manje uobičajena za sobne biljke jer ih nije tako jednostavno dozirati. Kod njih također postoji opasnost od predoziranja, posebno u razdobljima kada biljka miruje ili sporije raste, zbog manjka svjetla. S druge strane, njihova prednost je ta što se gnojivo oslobađa polako tijekom dužeg razdoblja, pa tako možeš u potpunosti zaboraviti na gnojenje u tom razdoblju. Ipak, tekuća gnojiva su najbolji izbor za sobne biljke zbog jednostavnosti upotrebe i brze apsorpcije.
Kako pravilno gnojiti sobne biljke zimi?
Kako bi učinkovito "nahranila" svoje sobne biljke tijekom zime, dobro je znati da je potrebno smanjiti učestalost gnojidbe na jednom mjesečno, umjesto jednom tjedno, kao što to vjerojatno činiš ljeti. Također, dobro je razrijediti tekuće gnojivo s 50 % više vode od količine koja je preporučena na bočici proizvoda. Tako ćeš izbjeći prekomjerno hranjenje.
Također, dobro je zaliti biljke čistom vodom prije zalijevanja gnojivom. To pomaže u sprječavanju opeklina korijena i osigurava bolju apsorpciju hranjivih tvari. Važno je izliti otopinu s gnojivom izravno na tlo, izbjegavajući lišće i stabljike biljaka. Nakon toga pazi na znakove prekomjerne gnojidbe, kao što su opekline na lišću, pa po potrebi prilagodi raspored gnojidbe. Zapamti, bolje je premalo gnojiti nego pretjerano gnojiti biljke. Uvijek budi oprezna i prilagodi se prema reakcijama svojih biljaka. Uz odgovarajuće tekuće gnojivo, tvoje će sobne biljke biti divne tijekom cijele godine.
Dok većina sobnih biljaka može imati koristi od zimskog hranjenja, neke mogu biti posebno osjetljive na to. Cvjetnice kao što su orhideje, afričke ljubičice i ljiljani često pokazuju izvanredna poboljšanja ako se gnoje tijekom zime. Zelene, lisnate biljke kao što su pothosi, filodendroni i fikusi također uživaju u odgovarajućoj zimskoj njezi. Za sukulente i kaktuse ipak je potrebno koristiti specijalizirano gnojivo namijenjeno ovim biljkama. Za sve ostale biljke najbolje je koristiti univerzalno uravnoteženo gnojivo.
Znakovi da je tvojim biljkama potrebno gnojivo
Važno je poznavati znakove koji pokazuju da biljke žude za hranjivim tvarima. Ako listovi biljke postanu blijedi ili počnu žutjeti, to često signalizira nedostatak esencijalnih hranjivih tvari. Spor rast ili potpuni izostanak rasta također može biti jasan pokazatelj da je tvojoj biljci potrebno hranjenje. Slabe stabljike i opadanje donjeg lišća dodatni su znakovi da tvoje sobne biljke možda trebaju dozu gnojiva.
Primjenom ovih savjeta, osigurat ćeš svojim sobnim biljkama ne samo prežive zimu, već i da napreduju. Dolaskom proljeća bit ćeš nagrađena bujnim, živim biljkama koje su spremne obojiti tvoj dom. Upamti, malo dodatne njege mnogo znači tvojim biljkama, stoga im nemoj zaboraviti priuštiti hranjive tvari koje su im potrebne.