Jedna od najljepših planinarskih staza u Hrvatskoj za nagradu nudi najveličanstvenije prizore
- Gorska Hrvatska ne obiluje samo najčarobnijim kućama za odmor, već i predivnim planinarskim odredištima
- Jedno od najveličanstvenijih, ali i najzahtjevnijih je strogi rezervat prirode Bijele i Samarske stijene koji je poseban užitak svim zaljubljenicima u planinarenje
- Kako bi se obišlo cijelo područje jedan dan nije dovoljan, a što podrazumijeva spavanje u jednom od dva prekrasna skloništa
Koliko nas je gorska Hrvatska u stanju očarati svojom ljepotom, pisali smo već puno puta, iako joj se, bit ćemo iskreni, najčešće volimo diviti promatrajući to prirodno bogatstvo iz neke od veličanstvenih kuća za odmor, uz pucketanje vatre u kaminu i ispijanje omiljenog napitka. Daleko od toga da takav odmor nema bezbroj čari, no puno je onih kojima je kudikamo privlačnija nešto aktivnija vrsta odmora, ona koja te zapravo umori, kako fizički, tako i psihički, ali te zato nagradi spektakularnim prizorima, osjećajem potpunog blagostanja jednom kada se stigne do cilja i nevjerojatnom količinom zadovoljštine.
Cijela Hrvatska obiluje brojnim mjestima savršenima za planinarske avanture, a jedno od najveličanstvenijih i svakako najzahtjevnijih su Bijele i Samarske stijene. Ovaj strogi rezervat prirode očarava svojom ljepotom pa ga mnogi rado kreću osvajati, no ono što se mora istaknuti je da, bez obzira na njihovu atraktivnost, moramo biti svjesni i realni po pitanju svojih mogućnosti. Važno je ne precijeniti se jer je puno onih koji shvate da ovom izazovu nisu dorasli kada već bude prekasno. Izazov je to rezerviran za one s dovoljno planinarskog iskustva, i dovoljno odgovornosti da poštuju prirodu koja ih okružuje, status strogog rezervata kao područja s najstrožom mogućom zaštitom usmjerenom ka očuvanju netaknute prirode, ali i oznake kojih se vrlo važno pridržavati.
Vapnenačke stijene ovog područja jedinstven su geomorfološki fenomen koji pred našim očima prostire najnevjerojatnije kadrove, provirujući kroz gustu šumu smreke, jele i bukve, ostavljajući dojam da smo uistinu zakoračili u neki drugi svijet. Unatoč tome što su Bijele i Samarske stijene vrijedne posjete u svako godišnje doba, njihova ljepota posebno ostavlja bez daha u zimskim mjesecima. Dakako, vjerujemo da ne moramo posebno isticati kako nemilosrdni zimski uvjeti dodatno otežavaju ionako težak put. Ali su zato slike koje upijamo vrijedne svakog koraka i sve muke.
Kako bi se obišlo cijele Bijele i Samarske stijene, jedan dan nije dovoljan, a što podrazumijeva spavanje u nekom od skloništa. Na Samarskim stijenama prespavati se može u Ratkovom skloništu, uvjerljivo jednom od najpitoresknijih. Drvena je to brvnara smještena u polušpilji ispod okomite stijene Šerpas koja je štiti poput prirodnog krova i uz koju se nalazi cisterna u kojoj se skuplja voda, a koja je dovoljno velika da pruži utočište za dvanaest osoba.
Planinarsko sklonište Miroslav Hirtz nalazi se na Bijelim stijenama i jedno je od najšarmantnijih, na ovim područjima, ali i šire. Udaljeno je svega 50 metara od planinarske kuće Dragutin Hirc na susjednom proplanku, a dovoljno je veliko da u njemu prenoći dvadeset osoba. Ovo je sklonište obnovljeno prije dvije i pol godine pod vodstvom arhitekta Ivana Juretića i od tada šarmira sve koji ga posjete svojom modernom arhitekturom predivno uklopljenom u netaknutu prirodu koja ga okružuje i velikom staklenom stijenom koja tu istu prirodu vizualno uvlači u samo sklonište.
Da su Bijele i Samarske stijene uistinu neponovljivo iskustvo potvrdit će svatko tko ga je doživio iz prve ruke, a neki su njima oduševljeni toliko da im se redovito vraćaju. Jedan od takvih je i Nino Pavišić, veliki zaljubljenik u planirarenje koji iza sebe ima bogato iskustvo, i koji nam je o cijelom doživljaju otkrio nešto više: "Bijele i Samarske stijene su čudo prirode i meni definitivno najdraža planinarska destinacija u Hrvatskoj! Ludi oblici stijena iz kojih niče drveće u kombinaciji sa zahtjevnim terenom kojim hodaš svjestan da su negdje uokolo medo, srna, vuk, ris, lisica – za mene je planinarski raj!
Ali oprez! Bijele i Samarske stijene se ne smiju podcijeniti! Staze su uvijek zahtjevne, posebno ako su mokre ili prekrivene snijegom, štoviše, već i prilazne ceste vam mogu biti poprište avanture – npr. poprište višesatne borbe čupanja auta iz snijega (ne pitajte kako znam). Ujedno, područje je to gdje je signal mobitela slab ili ga nema, tako da i potencijalni poziv u pomoć može biti problematičan. Na sve to, nikako se ne smije zaboraviti ni činjenica na koju upozorava tabla čim se iz Mrkoplja dovezeš do Matić poljane: ‘Oprez! Područje medvjeda!’
No ponavljam, za mene su sve to sastojci planinarskog raja! Teško je reći je li ambijent ljepši ljeti, zimi, u proljeće ili jesen, a jednako tako je teško i reći je li atraktivnije sklonište Miroslav Hitz na Bijelim ili Ratkovo sklonište u Samarskim stijenama! Jedino je sigurno da kobasice, sir, luk, čaj ili ‘čaj’ imaju puuuuno bolji okus i u jednom i u drugom u odnosu na kad si kod kuće", poručio je.