Za dvostrukim čišćenjem lica 'poludjele' su i mnoge poznate dame. No, je li ono uistinu nužno?
- Dvostruko čišćenje lica posljednjih je godina postalo metoda koju promiču brojne slavne dame poput Margot Robbie, Elizabeth Hurley i Kylie Jenner
- Riječ je o metodi uklanjanja nečistoća s lica koja podrazumijeva korištenje dva različita proizvoda za čišćenje lica, jedan na bazi ulja i jedan na bazi vode
- Ova metoda uspješno uklanja slojeve masti i nečistoća s kože lice, no dermatolozi napominju kako ovu metodu nije uvijek nužno primjenjivati
Ako taj dan nisi nanijela šminku te misliš da nije potrebno detaljno očistiti kožu, odnosno da je dovoljno tek umiti se ili kožu prijeći čistačem koji si nanijela na vatu, mogla bi se prevariti. Naime takav način čišćenja nije dovoljan da bi se otopile i uklonile sve masne naslage. Zagađivači iz zraka, proizvodi sa SPF-om te vodootporni make-up zajedno sa sebumom formiraju gust viskozni sloj, a u kombinaciji s ostalim bakterijama i česticama prašine on guši kožu i čini ju beživotnom.
Što je to dvostruko čišćenje lica?
Ovdje u igru ulazi takozvano dvostruko čišćenje, a riječ je o metodi uklanjanja nečistoća s lica koja je preuzeta iz korejske kozmetike. Dvostruko čišćenje podrazumijeva korištenje dva različita proizvoda za čišćenje lica, jedan na bazi ulja i jedan na bazi vode. Očistiš li lice dva puta istim sredstvom nećeš postići isti rezultat.
Dva sredstva, dva koraka
Prvo se nanosi proizvod za čišćenje na bazi ulja kako bi se njime riješili masnoća s površine kože. Uljni proizvodi su puno bolji za ovaj korak od onih na bazi vode jer se voda i masnoća ne miješaju zbog čega je s takvim proizvodima puno teže skinuti šminku ili kremu sa zaštitnim faktorom. Osobe koje imaju masnu kožu također ne bi trebale izbjegavati ovaj korak budući da on u ritualu njege omogućuje da drugi čistač na bazi vode, bio to gel ili mliječna emulzija, prodre dublje u kožu te ju čini svježom.
"Kako biste temeljito uklonili šminku, toksine, zagađenje i nakupljanje masti sredstvo nanosite kružnim pokretima na lice barem jednu minutu", ističe doktorica Kate Kerr za Elle. Također, napominje kako će se tako ukloniti površinske nepravilnosti te će pročišćena koža biti bolja podloga za nanašanje svježeg make upa ili krema za zaštitnim faktorom. Ujedno, dermatolozi napominju kako je pri ispiranju važno koristiti mlaku vodu.
Je li dvostruko čišćenje nužno?
No, mnoge dame si i dalje postavljaju pitanje da li je ovaj način čišćenja lica uistinu nužan ili je riječ o pomodnom trendu. Ukoliko se šminkaš na dnevnoj bazi i koristiš puder, utoliko je dvostruko čišćenje zaista poželjno. Rijetko koji proizvod za umivanje može temeljito očistiti puder ili maskaru te ukloniti sve tragove šminke s lica. Čak i pojedine kreme bogate teksture ne nestaju s kože nakon samo jednog čišćenja. S druge strane, ako ne koristiš navedene preparate dvostruko čišćenje nije nužno.
Štoviše, nepravilno čišćenje lica može imati i neželjene posljedice. "Važno je znati da ste, ako vam koža nakon čišćenja škripi pod prstima, pretjerale. Smatram da vas koža nikada ne bi trebala zatezati i pružati vam neugodu jer se u tom slučaju očigledno radi o proizvodu koji ne odgovara vašoj koži", napominje dermatologinja Sam Bunting za isti časopis.
Tvoja koža zapravo je najbolji indikator te ako primijetiš crvenilo ili iritacije trebala bi razmisliti o promjeni rutine ili proizvoda koje koristiš. Također, kako bi bila sigurna da će se koža stići odmoriti, metodu dvostrukog čišćenja možeš primjenjivati samo jednom dnevno kako ne bi narušila prirodnu zaštitnu barijeru.