Treba li uvijek bojiti masnu kosu? Pitali smo stručnjakinju i razbili najčešće mitove o bojenju kose

Instagram @mmiruiz
Vidi originalni članak
  • Postoji prilično veliki broj vjerovanja i mitova kad se radi o beauty svijetu, a danas smo se odlučili fokusirati na one vezane uz bojenje kose
  • Nikad ne treba prati kosu prije bojanja jer je to užasno štetno i ne smiješ se farbati tijekom menstruacije - samo su neki od savjeta koje godinama bespogovorno slušamo, a zapravo ne znamo koliko su istiniti
  • Popričale smo sa stručnjakinjom, Evelin Benković, i razbili mitove vezano uz bojenje kose i pravilnu njegu obojene kose kako bi ona što duže trajala
  • Pročitaj više: 3 frizure zahvaljujući kojima će tvoja duga kosa izgledati prirodno gušće

Bojenje kose izvrstan je način za obnoviti ili preobraziti look. No, jesu li ti ikada rekli da ne smiješ bojiti kosu odmah nakon pranja jer je to štetno ili to da ju ne smiješ bojiti tijekom menstruacije jer se boja neće dobro primiti? Ovo je samo nekoliko uobičajenih mitova koji godinama kruže među nama. Često ih uzimamo zdravo za gotovo, a da zapravo nismo niti sigurni koliko su istiniti. Kako bismo otkrili radi li se o mitovima ili stvarnim upozorenjima kojih se treba držati, odlučili smo se konzultirati sa stručnjakinjom, Evelin Benković, vlasnicom frizerskog studija Evelin. Saznaj kako je najbolje pripremiti kosu za bojenje, koliko često se možeš bojiti i utječu li stvari poput čistoće kose ili faze u menstrualnom ciklusu na rezultate bojenja.

Beauty Svi na TikToku rade DIY šampone za suho pranje kose: Evo recepta i savjeta što izbjegavati

Kako najbolje pripremiti kosu za bojenje?

Bilo da bojiš kosu kod kuće ili ideš u salon, važno je pravilno pripremiti kosu, a najbolji način na koji to možeš napraviti je da njeguješ kosu i ciljano tretiraš bilo kakve postojeće probleme kao što je suhoća, oštećenje ili prhut. Dubinski tretmani i redovito šišanje vrhova pomoći će osigurati da je kosa u dobrom stanju prije bojenja. Time možeš postići bolje rezultate i povećati dugotrajnost boje za kosu.

Definitivno tako da se kosa i vlasište redovito njeguje u salonu ili doma. Bitno je prije bojenja tretirati neke probleme, ako postoje. Primjerice, kada je vlasište osjetljivo, stavljati maske koje hidratiziraju vlasište i naravno koristiti nježne koloracije. Ako se primjerice redovito rade pramenovi, onda naravno treba uvijek raditi adekvatnu njegu, koristiti proizvode koji su namijenjeni zaštiti kose od topline i redovito ići na preljeve. Za mene je Glossing između koloracija odlična mogućnost jer on učinkovito zaštiti kosu i održi boju”, kaže Evelin.

Beauty Ovi beauty proizvodi su sveti gral miss7 redakcije: Bez njih ne možemo zamisliti svoju svakodnevicu!

Može li se kosa bojiti ako je svježe oprana ili je bolje bojiti masnu kosu?

Jedan od najraširenijih mitova je da nikada ne bismo trebali bojiti kosu odmah nakon pranja. Vjeruje se da ulja na vlasištu služe poput zaštitnog sloja koji ga štiti od iritacije i oštećenja uzrokovanih bojom. No, prema riječima stručnjakinje, to nije baš tako. “To se prije vjerovalo zato što su boje bile puno agresivnije. Danas to više nije slučaj i nije potrebno dolaziti kod frizera s prljavom kosom. Konkretno, mi recimo koristimo koloraciju koja je fantastična i nježna za vlasište tako da nema bojazni čak ni za osjetljiva vlasišta”, istaknula je Evelin.

Može li određena faza ciklusa kod žene utjecati na rezultate bojenja?

Neki vjeruju da hormonalne promjene tijekom menstruacije mogu promijeniti sposobnost kose da "upije" boju ili čak uzrokovati da boja ispadne drugačije nego što je trebala. Stoga smo i taj mit odlučili razbiti u razgovoru s Evelin, koja je rekla da je jedina potencijalna "opasnost" vezana uz kosu i menstruaciju, naša moguća naglost u donošenju odluka koje poslije ne možemo tako lako ispraviti. “Jedino ako ste u tom periodu skloni drastičnim promjenama u vezi s kosom, poput nagle promjene boje ili rezanja šiški - koje kasnije možda požalite. 😀 Onda je možda bolje pričekati nekoliko dana i promisliti još jednom”, rekla je. Naime, ne postoje znanstveni dokazi koji podupiru tvrdnju da menstruacija utječe na rezultate kod bojenja kose. Dakle, ako si tijekom mjesečnice izbjegavala bojati kosu, dobro je znati da nema razloga za brigu!

Beauty Sastojak nove generacije u ovoj maski osigurat će vam kosu kao iz salona

Kamilicu za posvjetljivanje kose, kao i maske od žumanjaka i meda možemo zaboraviti

Jako nas je zanimalo i koji su neki od najčešćih mitova s kojima se Evelin susrela, a koje je potrebno razbiti jer su u potpunosti beskorisni i ne čine nikakvo dobro našoj kosi. “Pranje kose kamilicom da bi ona posvijetlila mi je uvijek bilo fascinantno vjerovanje ili to da se kosa zalijeva limunom i prži na suncu za posvijetljene pramenove. Ili recimo maske od žumanjka i meda, to mi je baš onako nevjerojatno da netko vjeruje. Te stvari ne funkcioniraju. Zašto? Zato što takvi sastojci jednostavno ne mogu prodrijeti u srž vlasi i napraviti neki posao. S druge strane, mi smo vjerni Fusio Dose tretmanu koji je napravljen i patentiran prije nekih 20 godina i u kojem je korištena nanotehnologija - dakle, svi ti aktivni sastojci su jako usitnjeni, tako da te male molekulice mogu penetrirati u vlas zajedno s vodom. Ja bih se recimo maknula od tih kućnih pripravaka, a ako volimo nešto prirodno, preporučujem korištenje proizvoda koji su veganski, bez parabena, amonijaka i sulfata, a ujedno koriste i reciklirane materijale”, naglasila je.

Koliko često možemo bojiti kosu bez straha od oštećenja i kako pravilno održavati boju da bi ona trajala što duže?

Dok tehnički možemo bojiti kosu onoliko često koliko želimo, važnije je pitanje koliko često možemo bojiti kosu bez da uzrokujemo oštećenja i negativno utječemo na njezino cjelokupno zdravlje. Evelin ističe: “Pod redovitim farbanjem izrasta smatramo bojanje svaka 3 do 4 tjedna, a po potrebi se između bojenja dužina dolazi i na već spomenuti Glossing. To je poželjno i neće oštetiti kosu. Ono što ne bih preporučila su česte promjene iz recimo jako tamnog u svijetlo, drastična izbjeljivanja i slično. Dakle, s tim većim transformacijama koloracija trebamo postupati malo opreznije i rjeđe. Međutim, što se tiče ovog redovitog mjesečnog održavanja boje, to je apsolutno normalno. Naravno, tu govorim o bojanju isključivo profesionalnim bojama”.

Beauty Peptidi nisu dobri samo za kožu nego i za postizanje volumena u kosi - testirala sam ovu teoriju!

Kako bismo svoju obojenu kosu pravilno njegovale kod kuće i učinile je dugotrajnom, postoji nekoliko važnih koraka koje možemo slijediti kao i nekoliko savjeta vezano uz to što izbjegavati. “Obavezno koristiti sve proizvode koje ste izabrali u suradnji s frizerom, odnosno proizvode koji su namijenjeni vašem tipu kose i vlasišta. Tu mislim u prvom redu na kupke za kosu, maske i proizvode za zaštitu od topline. Pegle, figara i vrući zrak od fena jako znaju promijeniti boju kose. Također, kod blonde nijansi treba paziti s korištenjem proizvoda za neutralizaciju jer kod pretjerivanja se na dužinama znaju stvoriti nakupine i tu kosa postaje siva i beživotna. Dakle, da zaključim - najvažnije je redovito bojenje i osvježavanje boje kod frizera, a u međuvremenu kod kuće redovito korištenje profesionalnih proizvoda za kosu, pogotovo maski i proizvoda za zaštitu kose od topline”, za kraj je naglasila Evelin.

Posjeti Miss7.24sata.hr