Čistiš sve, a svoju šminku? Evo kako pravilno očistiti kozmetiku i na što valja obratiti posebnu pažnju

Shutterstock/Instagram
Vidi originalni članak
  • U svrhu sprječavanja širenja koronavirusa izdani su naputci o redovitoj dezinfekciji ruku i učestalo korištenih predmeta, no mnogi su se pitali što je sa kozmetikom
  • Rješenje je ponudio svjetski poznati vizažist Daniel Martin koji naglašava da je u ovom slučaju važno dezinficirati šminku, posebice palete i ruževe te alate poput kistova i spužvica koje koristimo za nanošanje proizvoda
  • Ipak, prvi korak u svemu je redovito pranje ruku kako se virusi i bakterije ne bi prenijeli na kozmetičke preparate, a potom i naše lice

U svrhu sprječavanja daljnjeg širenja koronavirusa izdane su brojne smjernice kako se ponašati te što činiti s predmetima koje svakodnevno koristimo. Tako nam je poznato što moramo učiniti s odjećom, radnim priborom i tehničkim uređajima poput mobitela i laptopa, no mnoge su se žene zapitale što sada učiniti sa šminkom i dekorativnom kozmetikom koju koriste. O ovoj temi svoje je mišljenje dao i poznati vizažist Daniel Martin, među čije se slavne klijentice ubrajaju brojne glumice uključujući Meghan Markle, Elizabeth Moss i Jessicu Biel.

Za lijepo lice Dok si kod kuće, isprobaj dvije uradi-sama maske za lice koje koristi Meghan Markle

Tvoje palete također zahtijevaju dezinfekciju

"Iskreno, ljudi ne shvaćaju koliko je bakterija u njihovim četkicama, a kamoli na njihovim rukama." - objašnjava Daniel. Za njega je pranje ruku ključna stavka prije rukovanja s bilo kojim make up proizvodom, odnosno bilo kojim preparatom koji nanosimo na lice. U ovim trenucima sjajno bi bilo da palete pošpricate specijalnim sprejem za dezinfekciju. Ovaj sprej možeš i sama napraviti kod kuće, a potrebne su ti dvije stvari: čisti alkohol te bočica s raspršivačem. Ne moraš se bojati da će alkohol promijeniti teksturu proizvoda, budući da on ishlapi nakon nekog vremena.

Nakon što raspršiš sprej po paleti pusti je da tako odstoji neko vrijeme te je nemoj dodirivati rukama kako je ne bi slučajno kontaminirala. Sličan proces vrijedi i za dezinfekciju ruževa i olovaka, no nažalost nije primjenjiv na maskarama i sjajilima. Što se tiče olovaka za usta ili oči njih možeš svaki puta prije upotrebe i lagano zašiljiti kako bi uklonila gornji sloj.

Lijepa koža Pogodi što tjedan dana bez šminke može učiniti koži tvoga lica

Na kistove i spužvice prečesto zaboravimo

Pri čišćenju posebnu pažnju valja obratiti i na alat koji koristimo u šminkanju - prvenstveno kistove i spužvice za nanašanje proizvoda. Čak i u normalnim uvjetima života, kistove bi trebalo ispirati i dezinficirati barem jedan puta tjedno. Možeš ih očistiti na dva jednostavna načina - uz pomoć spreja za suho pranje te deterdženta za pranje posuđa ili tvrdog sapuna. Daniel je otkrio kako on osobno preferira upravo tekuće sredstvo za pranje posuđa. Kistove je prvo potrebno blago isprati u tekućoj vodi, a potom na njih nanijeti proizvod s kojim ga želimo očistiti. Također, treba biti uporan i dobro ih protrljati kako bi se uklonili svi neželjeni ostatci šminke. Kada se posuše, možeš ih za kraj pošpricati istim onim dezinfekcijskim sredstvom koje si koristila za palete ili dezinfekcijskim sredstvom koje koristiš za ruke.

Bez šminke Bez šminke i frizure: Poznate dame pokazale su svoju svakodnevicu i otkrile što rade u izolaciji

Što se tiče spužvica, vizažisti sugeriraju kako je u ovim trenutcima važno njihovo svakodnevno čišćenje. Kao i u prethodnom slučaju nisu ti potrebna specijalizirana sredstva već je dovoljno prvo ih istrljati sapunom, dobro iscijediti te staviti u posudicu u kojoj se nalazi otopina vode i deterdženta za suđe. Spužvicu valja neko vrijeme ostaviti u tekućini, a potom ponovi prethodni postupak, isperi je i istisni višak vode. Kada se osuši također ju možeš našpricati sredstvom za dezinfekciju.

 

Posjeti Miss7.24sata.hr