3 beauty tretmana koja nikad ne bi trebala raditi sama kod kuće - a jedan sigurno radiš!
- Opasnost DIY beauty tretmana: TikTok i Instagram trendovi mogu širiti dezinformacije i biti opasni za kožu
- Hair gloss, detoks vlasišta, blagi kemijski pilinzi i LED maske su primjeri tretmana koje možemo sigurno obaviti kod kuće
- No, postoje 3 ključna tretmana koja bi uvijek trebalo prepustiti stručnjacima - saznaj koji su to!
- Pročitaj više: U Douglas je stigao e.l.f. Cosmetics! Top 5 proizvoda koje naručujemo prije nego se rasprodaju
Kad su u pitanju beauty tretmani, postoji mnogo onih koji nameću pitanje: "Trebam li to učiniti sama?". Naravno, postoje neki koji su potpuno sigurni za obavljanje u udobnosti vlastitog doma, ali postoje i drugi koje bismo trebale prepustiti samo stručnjaku - iz mnogo razloga. Danas se diljem TikToka i Instagrama mogu vidjeti razne beauty entuzijastice kako eksperimentiraju s mnogim tretmanima, bez odgovarajuće edukacije ili kvalifikacija, a tako samo mogu širiti dezinformacije, koje često mogu biti opasne.
Naravno, uz široku lepezu alata i tretmana za njegu kože i kose koji se nalaze na tržištu, postoji mnoštvo beauty tretmana koje možemo odraditi kod kuće na siguran i učinkovit način. Kao npr., hair gloss, detoks vlasišta, tretmani laganim kemijskim pilinzima ili led maskama. No, prije nego što povjeruješ nekom TikTok trendu ili se odlučiš za njegu lica i kose kod kuće, provjeri koja 3 tretmana bi uvijek, bez iznimke, trebala prepustiti profesionalcima.
Microneedling
Microneedling je trenutno jedan od najtraženijih tretmana. Postoji mnogo inačica microneedling alata za kućnu upotrebu koji se prodaju na internetu, no važno je znati da nam neki od njih mogu uzrokovati brojne probleme. Ako kupimo nešto od nepouzdanog izvora, riskiramo da ćemo dobiti alat s iglama koje nisu oštre, a riskiramo i probleme sa sterilnošću te mnoge druge. Obavezno posjeti dermatologa ili plastičnog kirurga za ovaj tip tretmana jer su oni dobro upućeni u postupak i razumiju kako ispravno rukovati microneedling uređajem.
Uz to, mikroiglice prodiru kroz površinu kože čime su automatski izložene tekućinama ljudskog tijela. U liječničkoj ordinaciji se ovim oštrim vrhovima mikroiglica rukuje u skladu s mjerama opreza - budući da se ne zna status svakog pacijenta, sve ljudske tjelesne tekućine tretiraju se kao da su potencijalno zarazne. Čak i najpovršnije iglice mogu pokupiti i prenijeti ljudske stanice i tekućinu te uzrokovati probleme kasnije.
Istiskivanje prištića
Koliko god bilo teško odoljeti istiskivanju prištića kod kuće, ne bismo to trebali raditi. Kada to učinimo, stanje prištića se može pogoršati, a ne poboljšati. Snažno istiskivanje sadržaja izbočine od prištića također može oštetiti kožu jer ju zapravo trgamo i povećavamo upalu. S druge strane, dermatolog može sigurno i nježno izvesti ekstrakciju kako bi uklonio sadržaj. Ili, možemo dobiti lijek kako bismo smanjili crvenilo, upalu i nastalu kvržicu. Umjesto da sami kopamo kod kuće, uvijek bismo trebali odabrati flastere za prištiće koji će područje držati sterilnim i spriječiti nas od diranja.
Velike promjene boje kose
Postizanje prekrasne boje kose može biti izazov i upravo zato bismo sve što je komplicirano, poput balayagea, ombrea, pramenova i drugih drastičnih promjena trebale prepustiti nekome tko stvarno zna što radi. Preparati za izbjeljivanje kose su nešto što zaista ne bismo trebale samostalno koristiti kod kuće. Potreban nam je kolorist koji zna što radi kako bismo izbjegle neuredne pramenove, skidanje boje tamo gdje ju nismo htjele skinuti i druge, slične nuspojave. Sve to bismo uvijek trebale raditi u salonu.