Tko drži uzde, a tko je pod papučom?

Borba za moći javlja se u svakom odnosu u određenom periodu njegova razvoja. Najčešće kada popuste leptirići u trbuhu i vidimo koliko smo i u čemu različiti od partnera. No, taj period u odnosu može iznjedriti još veće uzajamno poštovanje i prihvaćanje. Bitno je znati što se događa, biti toga svjestan, promišljati o sebi i partneru te iskreno komunicirati.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies Odjednom nam razlike smetaju!

U početku odnosa nam je simpatično sve što naš partner radi različito, drugačije. Čak bismo mogli reći da nas je to i privuklo, da se različitosti nadopunjuju i slično. No, u jednom periodu veze te različite navike, mišljenja, manire nam počinju smetati i jako ići na živce. Željeli bismo da naš partner radi stvari onako kako mi to radimo (jer je naravno naš način najbolji), teško razumijemo zašto primjerice toliko komplicira, pokušava nas uvjeriti zašto je njegovo bolje od našeg. Da, dobro zaključujete, borba za moć je počela. Više nije bitno čiji je način bolji, nego čiji će način postati nepisano pravilo, radilo se o pranju suđa, organiziranju dokumenata na računalu, puta kojim idemo na posao ili bilo čemu drugom. Ovo se sve čine kao banalne stvari, no upravo na njima najčešće zapnemo, inzistiramo jer nam je u borbi za moć jedino važno da bude onako kako mi kažemo, da imamo moć.

Kako stvari ne bi izmakle kontroli …

Lijek za borbu za moći je kompromis, iskren i otvoren razgovor i iznad svega prihvaćanje da smo različiti. Prihvatiti neku osobu zaista i voljeti ju takvu kakva jest znači da ju ne pokušavamo promijeniti. Važno je zapamtiti da su pokušaji da promijenimo nekoga uzaludni i vode jedino u otpor i svađu te daljnju borbu za moć. U startu se partneri mogu razlikovati po pitanju dominacije te se tada često dogodi da jedan partner ima moć jer je po prirodi dominantnija osoba. Takav poredak nije rješenje jer će se osoba koja je submisivne prirode i lako popušta podsvjesno ili namjerno baviti pasivnom agresijom koja je poput borbe za moći razorna za odnos. Pokušajte se zapitati koji je razlog da vam toliko smeta što partner nešto radi ili misli drugačije nego vi te možete li to prihvatiti. Kad dođemo do neprihvatljivih razlika, važno je o tome iskreno razgovarati i jasno pokazati gdje se nalazi naša granica. Uzajamno poštovanje znači da međusobno poštujemo vlastite granice, ne prelazimo ih i zajednički nalazimo rješenja u situacijama kad se ne slažemo i imamo drugačije viđenje situacije. Ako otkrijete da niste spremni prihvatiti partnera onakvim kakav zaista jest, potrebno je suočiti i sebe i partnera s tom informacijom te u tom trenutku odlučiti ima li takav odnos budućnost ili ne.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Dogovor oko uloga

Biti ravnopravan ne znači da sve dijelimo po pola. Sasvim je razumljivo da partneri imaju različite uloge, interese, sposobnosti, vještine. Prema tome bismo trebali dogovoriti tko je zadužen za koji segment našeg zajedničkog života. Trebali bismo dogovoriti tko primjerice u kojem segmentu brige o kućanstvu i kućnom budžetu drži uzde, a tko je pod papučom, odnosno pomaže. Biti pod papučom može itekako uključivati poštovanje jer šef nikada ne može obaviti posao bez pomagača. Uzmimo primjer održavanja čistoće u kući. Jedan partner može držati uzde i govoriti kad je potrebno nešto počistiti i slično, a drugi obavlja to što ga se zamolilo da obavi i to na svoj način, bez diktature. Takva ravnopravnost se gradi kroz vrijeme, ali je ključ takvog odnosa da su oba partnera u redu s prethodnim dogovorom i načinom na koji se poslovi rade. Ako netko ima zamjerke i neugodne emocije, uloge nisu dobro raspoređene ili manjka poštovanja i prihvaćanja u odnosu. Sasvim je u redu da smo ponekad u ulozi šefa, a ponekad pomagača te koju ulogu u kojem segmentu života odabiremo ovisi i o našoj osobnosti. Važno je da uloge odabiremo sami u dogovoru s partnerom te borbu za moći zamijenimo razgovorom, prihvaćanjem i ponekom žrtvom iz čiste ljubavi.  

Više slika pogledajte u galeriji...

Sunčana Rokvić, psihologinja
InsideOut, portal za primijenjenu psihologiju

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0