- Zagreb je od ovog ljeta bogatiji za jedno jedinstveno mjesto koje nas upoznaje s bogatom riznicom hrvatske pripovjedne baštine
- Muzej izgubljenih priča službeno će otvorenje imati 12. rujna, no od jučer su vrata otvorili za sve nestrpljive znatiželjnike koji su u njega jedva čekali zaviriti
- Ovaj bajkoviti muzej autorski je koncept Zdenka Bašića koji je godine života proveo istražujući hrvatske narodne predaje i mitologiju, a zatim i izgradio najnevjerojatniju scenografiju koju je Hrvatska ikad vidjela
Iako nas od službenog otvorenja Muzeja izgubljenih priča dijeli malo više od mjesec dana, prvi znatiželjnici već su požurili zaviriti što se sve krije u ovom čarobnom zakutku smještenome u Ilici na broju 26, a kojeg dugujemo multimedijskom umjetniku Zdenku Bašiću koji je ovaj muzej zamislio kao kuću čudesa iz hrvatskih narodnih predaja.
Kako stoji na službenoj stranici, Muzej izgubljenih priča je jedinstveno mjesto na ovim prostorima gdje se bogata nematerijalna baština Hrvatske interpretira (ili predstavlja) kroz Zdenkov autorski koncept, a u prostoru koji broji više od dvjesto metara kvadratnih i koji je podijeljen u 6 soba i tematskih cjelina pruža nam se prilika da sami koračamo kroz oblikovane prizore i makete i postanemo istraživači vidljivoga i skrivenoga te time dio zaboravljenih priča Hrvatske.
U ovoj nas fantastičnoj oazi čeka više od stotinu magičnih stvorenja i pojava koje su, kako kažu, nastanjivala maštu i vrijeme kada se svijet ljudi i vila preklapao, a koje su dio bogate riznice hrvatske pripovjedne baštine.
Budući da je Zdenko većinu svog prepoznatljivog i nagrađivanog umjetničkog opusa izgradio oko priča koje baštini iz osobne usmene predaje i obiteljskog nasljeđa te da je godine života proveo istražujući hrvatske narodne predaje i mitologiju, teško da postoji netko tko bi nas u ovaj nevjerojatni svijet uveo bolje od njega.
Bajkovita scenografija koju je izgradio od lutaka i maketa oduševit će sve generacije i svakog zaljubljenika u mitologiju, a vile, vještice, babaroge, zmajevi, vodeni ljudi, moguti, copernice, mure, jankići, nevidinčići, baukači, mraki i mnoga druga bića će ispreplitanjem slika, mirisa i doživljaja zaintrigirati sva naša osjetila!
Muzej izgubljenih priča možemo posjetiti svakodnevo, od 9 do 22 sata, cijena ulaznice za odrasle iznosi 12 eura, za djecu od 5 do 15 godina starosti cijena je 10 eura, studente i umirovljenike ulaz će koštati 11 eura, a nudi se i obiteljski paket za dvoje odraslih i dvoje djece po cijeni od 35 eura.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.