Većina domova ima tavan koji služi kao dodatni prostor za spremanje ili za zatrpavanje starim stvarima. S druge strane, mnogi su suočeni s uređenjem istih takvih prostora s obzirom da danas težimo iskoristiti svaki raspoloživi kvadrat. Uređenje potkrovlja je stoga izrazito zahtjevan posao, ali može vam osigurati dodatnu kvadraturu ili pak pružiti sasvim nov prostor za življenje.
Visoki tavanski prostori pružaju nevjerojatne mogućnosti u smislu višeslojne podjele prostora – postavljanje galerija i podesta različitih visina, čime se može funkcionalno podijeliti različite cjeline stana. No, s obzirom da je taj dio kuće poseban po mnogočemu, potrebno je obratiti pažnju na neke pojedinosti.
Dobra ventilacija i izolacija su apsolutni imperativ! Ovdje ne smije biti kompromisa pri odabiru klima uređaja ili izolacijskog materijala – iako su oni skuplji, dugoročno će se sigurno isplatiti! Osim ventilacije u potkrovnom stanu izuzetno je važna dobra rasvjeta – pored prirodnog svjetla koje u tavanskim prostorima većinom nerijetko, a ponegdje i u pravilu dolazi s kosina zida, bitno je osigurati adekvatna rasvjetna tijela za čitav prostor (samostojeće svjetiljke, halogene lampe u stropu ili podu, ambijentalna rasvjeta). Na dijelovima potkrovlja u kojima se iz nekog razloga želi spustiti strop na standardnu visinu mogu se postaviti i viseća rasvjetna tijela. Viseća rasvjeta može se povješati i iz najviše točke krovne konstrukcije – posebno ako je riječ o nekom reprezentativnom lusteru većih dimenzija.
Zbog potrebe praćenja zahtjevnih kontura zidova (kosine, dimnjaci, grede i ostale fizičke karakteristike tavanskih prostora koje mogu predstavljati prepreku), prilikom izrade troškovnika treba voditi računa o stavci izrade pojedinih komada namještaja po mjeri. Namještaj poput ormara i komoda svakako preporučujem smjestiti ispod kosina, koje opet valja izbjegavati za smještanje stolova za blagovanje.
Iako su se u tavanskim prostorima donedavno najčešće koristile drvene podne obloge, danas se sve češće koriste i druga rješenja, poput lijevanih podova ili keramičkih pločica. Time se i u ovaj tip interijera unosi dašak suvremenosti, a ako je riječ o podovima svijetlih tonova, prostor će se vizualno povećati, naročito ako su zidovi i stropovi također u nekoj nijansi bijele boje. Ovakva rješenja posebno preporučujem za potkrovlja manje kvadrature i s manje prirodnog svjetla, za koje također savjetujem prozračne pregrade od staklene cigle.
Zidovi potkrovlja ne moraju nužno biti jednobojni – baš kao i u drugim interijerima, i u tavanskim stanovima se mogu koristiti šarene tapete ili zanimljive dekorativne naljepnice, posebno na dijelovima zida gdje nije moguće postaviti druge dekorativne predmete, što je zbog kosina čest slučaj sa stanovima u potkrovlju.
Iz tog razloga također savjetujemo da funkcionalan namještaj poput zidnih polica ujedno ima i dekorativnu ulogu, čime će se dodatno 'razigrati' prostor. Jednobojni prostori mogu izgledati suviše jednolično i dosadno – stoga valja razmisliti i o mogućnosti da se primjerice dimnjak ili neki manji zid oboji u neku izražajniju boju, a ako se želi stvoriti dojam veće prostranosti čak i 'obuče' u ogledalo. U monokromatske prostore unijet će se svježina i upotrebom nekoliko komada namještaja ili dekorativnih predmeta toplih tonova.
Potkrovlje, bez obzira na svoje specifičnosti, može se prilagoditi svakom stilu, od minimalizma do rustike… Ipak, ne preporučujem ih za klasične i antikne komade namještaja, osim u slučaju kad je tzv. fuzija (miješanje) stilova suvremenih elemenata sa starim.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.