- Jedan Instagram profil posljednjih tjedana privlači puno pažnje (i novih pratitelja) obećanjem odmora iz snova u trima nestvarno lijepim europskim vilama
- U želji da doznamo gdje se točno ove vile nalaze i koliko bismo dugo morali štedjeti da si, možda nekom srećom, priuštimo koju noć u njoj, bacili smo se u potragu za njima
- Neugodno smo se iznenadili kada smo shvatili da je velika vjerojatnost da spomenute vile uopće ne postoje već su tek fotografije nastale korištenjem umjetne inteligencije, namijenjene prikupljanju pratitelja
Dajemo ruku u vatru da nismo jedini čiju je pažnju privukao Instagram profil imena EuropaDigest, a kojemu u opisu stoji tek da je Europe Travel Magazine kojemu je cilj prezentacija najboljih europskih destinacija za putovanja. I doista, vile koje se tamo može vidjeti sve redom oduzimaju dah svojom ljepotom pa ne iznenađuje da je mnoštvo ljudi pohrlilo marljivo ispuniti uvjete navedene u nekoliko posljednjih objava, a na temelju čega će nekolicina najsretnijih biti nagrađena s nekoliko noći u zdanjima o kakvima bi inače mogli samo sanjati. Dakako, ukoliko cijela stvar nije prevara.
Naime, spomenuti profil koji trenutačno broji 162.000 pratitelja odlučio je proslaviti trenutak kada su stigli do 100.000 pratitelja, pa su tako podijelili 3 objave sa slikama nestvarno lijepih vila, jedne u Cadaquésu u Kataloniji, jedne na grčkom Mykonosu i one, barem ako je suditi prema broju prikupljenih lajkova, uvjerljivo najljepše, smještene u lombardijskoj Cremi. U objavama je bilo naznačeno da nagradni natječaj traje do trenutka postizanja određenog broja pratitelja, što se za ovu posljednju u međuvremenu već dogodilo kada su došli do 120 tisuća, uz napomenu kako vilu nije moguće privatno iznajmiti, već je boravak u njoj moguće osvojiti jedino putem spomenutog giveawayja. Dodano je i da će dobitnik biti kontaktiran porukom te da će njegovo ime, uz njegov blagoslov, biti podijeljeno u storyju.
Osim što je ovakav način u potpunosti netransparentan jer je najlakše objaviti story i reći 'Imamo pobjednika, ali on ne želi da se javno objavi tko je on', još je veći problem u cijeloj priči taj što nam se čini da je jedini način da se u spomenutoj vili, kao i u ostale dvije boravi, onaj pomoću kakvih VR naočala, a zbog čega nam cijela priča samo dodatno smrdi na tek jeftini pokušaj prikupljanja mnoštva pratitelja.
U prilog ovoj teoriji svakako ide i to što fotografije spornih vila potpisuje AI umjetnik Joshua Kaye, ali i to što, za razliku od gotovo svih ostalih dosad objavljenih, ne postoji nikakva dodatna informacija o samoj vili. Sve ostale koje su predstavljali na svom profilu redovito su uz samu lokaciju imale navedeno i ime vile te je nerijetko njihov profil bio označen pa je bilo poprilično jednostavno ući im u trag i doznati nešto više o njima, dok je u slučaju ovih triju to više nalik nemogućoj misiji.
I dok će se tako neki naći razočarani što baš oni nisu sretni dobitnici odmora iz snova, velika većina onih koji su ispunili sve tražene uvjete vrlo su vjerojatno već uspjeli zaboraviti da su uopće odlučili okušati svoju sreću. Mi ćemo pak puno teže zaboraviti da ovakvi podmukli i jeftini načini prikupljanja pratitelja očigledno prolaze. So not cool!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.