Kupaonice često u svojim domovima uzimamo zdravo za gotovo sve do trenutka kada se dogodi kvar. Mnogi uopće ne razmišljaju o kupaonici kao o posebnoj prostoriji koja zaslužuje pažnju u uređenju, pogotovo ukoliko se radi o već dovršenoj kupaonici.
Bez obzira na to je li vaša kupaonica stara ili nova, ona uvijek može zablistati renoviranjem ili pak mijenjanjem detalja koji će vašu kupaonici učiniti atraktivnom prostorijom sa stilom.
Kako rasporediti budžet za kupaonicu?
Prije samog procesa uređenja kupaonice potrebno je utvrditi budžet koji ste za to spremni izdvojiti, ali pri tome ne zaboravite dodati rezervu od barem 10% za neplanirane troškove. U slučaju starijih stambenih objekata predlažem i veću zbog veće vjerojatnosti da će se, primjerice, instalacijske cijevi naći u lošijem stanju od predviđenog. Najbolji način praćenja troškova je izrada vlastite liste potrebnog materijala s izvođačem radova (uključujući demontiranje postojećih sanitarija, odvoz šute, građevinski materijal, i dr.), zidnih i podnih obloga, sanitarija, slavina i kupaonskog namještaja te dekorativnih elemenata. Također, svakako nemojte zaboraviti da dio novca odvojite za završne detalje, poput dekoriranja prostora.
Ovakva prethodno napravljena lista/troškovnik omogućit će lakše praćenje troškova i pridonijeti smanjenju neplaniranih. Kako biste još više ekonomizirali, već postojeću listu naknadno podijelite u dvije manje – popis svega što je apsolutno neophodno te popis svega što biste željeli, ali što može pričekati i uvijek se naknadno kupiti. Ako niste angažirali stručnjake (dizajneri interijera, arhitekti), prije samog odlaska u kupovinu predlažemo da se dobro informirate o aktualnoj ponudi i cijenama, bilo putem kataloga ili interneta, gdje se nerijetko mogu naći lijepi komadi na akcijama, bilo telefonskim razgovorom s prodavačima kupaonskih sanitarija i galanterije. Mnoge trgovine će dati dodatne popuste ako se kod njih kupi više komada.
Kompletne kupaonice se često mogu naći po akcijskim cijenama, a ako kupujete skuplje komade u pravilu se izlazi ususret popustima na gotovinsko plaćanje. Poneki komadi mogu se naći u različitim trgovinama i po različitim cijenama, stoga se isplati dobro ispitati trenutno stanje na tržištu. Dobro je zapamtiti da neke trgovine danas nude i mogućnost (besplatne) dostave i instaliranja. Imajte na umu da određeni materijal, poput pločica, kupite barem 10% više od zapravo potrebne količine (može se oštetiti prilikom postavljanja, višegodišnjom upotrebom ili naknadnim instalacijskim radovima). Ovu stavku svakako uključite u inicijalni troškovnik. S izvođačima radova uvijek je najbolje ranije ugovoriti cijenu. Za komplicirane veće radove predlažemo obavezno savjetovanje sa stručnjacima.
Malim detaljima do velike promjene
Dobiti željeni efekt, a pri tom još i uštedjeti, zahtijeva samo dobru volju i maštu: ako svakako želite skup mramor na podu, on se može zamijeniti jeftinijom varijantom keramičkih pločica koje ga vrlo vjerno imitiraju. Također, ako već imate kupaonski namještaj koji je duljim korištenjem izgubio sjaj, uvijek ga možete prebojiti ili na gornje plohe postaviti zanimljiv kamen. Ako vam budžet ne dozvoljava veće izdatke, a želite da vam kupaonica odiše luksuzom, predlažemo da izaberete jedan atraktivan, ekstravagantniji i skuplji detalj, primjerice umivaonik, koji može postati središnjom estetskom okosnicom vaše kupaonice. Tu su također i mali trikovi u vidu rasporeda i oblika rasvjetnih tijela kao i ostalih dekorativnih elemenata.
U kupaonici se svakako moraju naći sljedeći osnovni elementi: kada ili tuš (bilo zasebno ili u kombinaciji), umivaonik, mjesto za pohranjivanje neophodnih predmeta i ručnika te sustav grijanja. U velikom broju kupaonica naći će se i zahod te bide. Neophodne sanitarije i kupaonski namještaj ovise o veličini kupaonice, ali i o osobnim estetskim mjerilima. Za početak, krenite od (često već) zadanog mjesta zahoda te određivanja mjesta za kadu/tuš, a potom krenite na umivaonike.
Prilikom odabira mjesta za zahodsku školjku, predlažemo da vodite računa i o estetskom momentu, stoga savjetujemo da ona ne bude prvo što će se vidjeti nakon otvaranja vrata kupaonice, već da se smjesti na neko skrivenije mjesto u odnosu na sam ulaz, npr. iza umivaonika ili kade, ili da se pak odvoji bilo kojom vrstom pregrade (zidić od knaufa, zanimljiv paravan i sl.). Uz zahodsku školjku se u pravilu smješta i bide, čije je postavljanje danas ponovno u trendu. Tek kad se odredi pozicija sanitarija predlažemo da se krene na nadogradnju u vidu namještaja i ostalog kupaonskog accessoirea. Vrlo je važan odabir materijala za pod i zidove.
Odabir pločica i razmještaj
Kako je riječ o prostoru koji prije svega treba biti vodootporan, a i u skladu s našim preferencijama, trebamo odabrati i navedeno. Pločice koje mogu biti keramičke, porculanske ili staklene, nisu jedino rješenje, i ovdje se nudi pregršt mogućnosti, pod može biti i od kamena, drva, laminata, bambusa, vodootpornog betona, pluta, gume, tepiha. Neki dijelovi mogu biti čak presvučeni metalom ili posebnim vinilskim tapetama.
Prostor kupaonice mora biti prohodan. Ispred umivaonika i ormarića mora biti dovoljno velik, barem toliko da se ispred njih može nesmetano sagnuti, a predmete u ormarićima posložite prema tome koliko ih često koristite. Ako je kupaonski ormarić visok do samog stropa, na najviše police odložite sezonske stvari, poput krema za sunčanje i slično. Kad se utvrdi razmještaj svih sanitarija i ostalog namještaja, predlažemo da se krene na iznimno važan segment plana rasvjete, čiji će smještaj uz funkcionalnost odigrati I iznimno važnu ulogu u kreiranju atmosfere i konačnog estetskog dojma čitave kupaonice. Ne zaboravite da će na pozicioniranje sanitarija i namještaja utjecati položaj vrata i prozora, a ako je kupaonica toliko mala da se ne može naći mjesta za radijatore, razmislite o podnom grijanju.
Dobra kupaonska rasvjeta, uz svoju jasnu praktičnu funkciju, ima i estetsku, ali i sigurnosnu dimenziju. Dobro osvijetljen prostor zahtijeva jasan plan rasvjete, koji se može podijeliti na tri cjeline. Prvo i osnovno kupaonsko svjetlo nalazi se obično u centralnom dijelu stropa, u vidu plafonjere ili visećeg rasvjetnog tijela. Za manje kupaonice predlažemo ovu prvu varijantu, jer se viseća tijela većih dimenzija mogu pokazati prenametljivima i vizualno zagušiti prostor. Drugu cjelinu čini prvenstveno praktična i funkcionalna rasvjeta na točno određenim mjestima gdje je dodatna rasvjeta prijeko potrebna za nesmetano obavljanje pojedinih radnji, poput brijanja ili nanošenja make upa. Takav tip rasvjete obično nalazimo uz ili na kupaonskim ogledalima i/ili gornjim kupaonskim ormarićima, bilo da je riječ o pričvršćenim manjim lampicama ili onima s dodatnom mogućnošću okretanja u željenom smjeru. Treću cjelinu čine dekorativna, ambijentalna rasvjetna tijela, čija je primarna funkcija stvoriti željenu atmosferu i estetski dojam, kao i naglasiti pojedine elemente u prostoru. Kod velikih kupaonica ih nemojte nikako izostaviti, jer imaju iznimno važnu estetsku komponentu u prostoru u kojem definitivno imate mjesta za njih.
Često se zaboravlja na važnost dobre ventilacije kupaonica, posebno ako je riječ o manjim kupaonicama u koje je smješten plinski bojler ili ako kupaonica nema prozora. Najbolje rješenje su i dalje prozori, a ukoliko ih nema, dobro je na vrata kupaonice postaviti otvor s diskretnim rešetkama. Na vanjske zidove je moguće postaviti zračni otvor, sakriven iza maske, po mogućnosti s ugrađenim ventilatorom, koji se automatski upali na prvo pojavljivanje vlage/pare. U ovom slučaju dobro je prethodno provjeriti da ventilator ne proizvodi preveliku buku.
Ventilatori se proizvode i u kombinaciji sa svjetlom te se u tom slučaju postavljaju na strop ispod ventilacijskog kanala. Uz ventilaciju, važno je odabrati i način grijanja (podno ili zidno, radijatori, električne ploče…), koje će značajno smanjiti mogućnost neugodne pojave gljivica i vlažnih predmeta u kupaonicama. Također, topao i suh ručnik koji čeka na rešetki radijatora, umjesto ranijeg problema neugodno vlažnog i hladnog ručnika u neadekvatno zagrijanoj kupaonici, pružit će potpuno i konačno zadovoljstvo korištenja svake kupaonice.
Završni detalji za lijepu kupaonicu
U svim prostorijama završni detalji imaju posljednju riječ u stvaranju konačnog dojma, a kako ih u kupaonicama ima nešto više nego drugdje (obavezni ručnici, više vrsta rasvjetnih tijela, kupaonski tepisi, higijenske potrepštine...), to su važniji za konačno vizualno zatvaranje cjeline. Ponekad samo boja ručnika u jednobojnim kupaonicama može brzo, jeftino i učinkovito izmijeniti atmosferu prostora, kao i primjerice vrsta i razmještaj biljaka.
Neki od elemenata koji mogu drastično utjecati na vizuru prostora svake kupaonice su primjerice zasebna, veća ogledala s izražajnim okvirima klasičnih ili neobičnih linija, postavljanje antikne stolne lampe na kupaonski ormarić minimalističkih linija ili uokvireni posteri različitih motiva. U završne detalje mogu se svrstati i zavjese na prozorima i kadama, zanimljive posude za tekući sapun ili mirišljavu sol za kupanje, vaze za rezano cvijeće, svijećnjaci…
Osim boja, oblika i materijala, važno je naglasiti i važnost vizualnog učinka samog načina razmještaja završnih detalja. Primjerice, umjesto postavljanja toalet papira na uobičajene držače, veći broj rola se može postaviti na zidnu policu na način da čine zanimljiv dekorativni element. Slično se može napraviti i s ručnicima ako ih se, umjesto uobičajenog načina vodoravnog slaganja, složi u više rola. U kreativnom smislu, ovo je najzanimljiviji dio uređenja, gdje možete prepustiti mašti na volju i stvoriti atmosferu kakva vam najviše odgovara. Ujedno, ukoliko volite promjene upravo s izmjenom detalja možete učiniti mala čuda te kreirati prostor kupaonice kakav god vam osobno, te ovisno o trenutku, odgovara.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.