- Ocat je jedno od najomiljenijih kućnih sredstava
- Pravi je multitasker i teško je pobrojati za što se sve koristi
- Međutim, s nekim stvarima ne smije doći u doticaj
Gotovo da nema kućanstva koje ne koristi ocat. OK, prvenstveno se koristi kao dodatak salatama, ali često ga koristimo, između ostaloga, i za čišćenje – uklanja sjajno kamenac, hrđu, otklanja neugodne mirise itd. Međutim, s nekim površinama, odnosno materijalima, ocat ne smije doći u dodir. Pogledaj o čemu je riječ…
Granitne i mramorne površine
Problem s octom: jako je agresivan i može „napasti“ osjetljive površine. U njih se ubrajaju granit i mramor – dakle, nemoj ih čistiti octom. Umjesto toga koristi posebno sredstvo za čišćenje prigodno za te materijale.
Naprave s ekranom na dodir
Naprave koje imaju „touchscreen“ nikada se ne smiju čistiti s octom. Naime, može se oštetiti gornji sloj te utjecati na funkciju ekrana. Zato radije koristi posebna sredstva za čišćenje ekrana na dodir koja ćeš oprezno prebrisati krpom od mikrovlakna.
Izmet kućnih ljubimaca
Ako je tvom kućnom ljubimcu „pobjeglo“, nikada nemoj brisati mjesto nezgode s octom. Premda ocat uništava neugodne mirise, može smetati osjetu mirisa tvog ljubimca. Mačke i psi, primjerice, imaju puno izraženije čulo mirisa od ljudi. Zato bi ih intenzivan miris octa mogao natjerati da nanovo „označe“ mjesto gdje su izvršili nuždu.
Namještaj s premazom
Primjerice, drveni namještaj ima sloj zaštite koji čuva drvo od vlage. A taj se zaštitni sloj može oštetiti octom jer kiselina iz octa napada tu površinu – može izbijeliti drvo ili dovesti do toga da se drvo raspukne.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.