- Vrijeme je da se pozdravimo s ljetom i s veseljem pozdravimo jesen i sve lijepe stvari koje nam ovo godišnje doba donosi
- Odlučili smo se za izlet u najmanju hrvatsku regiju - Međimurje kako bi istražili njegove znamenitosti, ljepote i poznate vinske ceste
- Za savjet smo se obratili Putoholičarima - našim najpoznatijim Međimurcima i domaćim putnicima
Najsjevernija hrvatska regija možda je najmanja u zemlji, međutim skriva brojne kulturne znamenitosti i prirodne ljepote radi čega nije ništa manje vrijedna posjeta od bilo kojeg drugog, turistički razvikanijeg dijela Lijepe Naše. Kad tome pridodamo poznate međimurske vinske ceste i vrhunsku gastronomiju - ideja za kasnoljetni vikend izlet je više nego očita.
Međimurska vinska cesta najnagrađivanija cesta na svijetu
Hrvatska je podijeljena u četiri vinske regije, a Međimurje pripada takozvanoj Bregovitoj Hrvatskoj. U ovoj regiji vinogradari pretežito sade i uzgajaju bijele vinske sorte kao što su rajnski rizling, sauvignon bijeli, pinot sivi i bijeli, chardonnay, silvanac zeleni, graševina i muškat žuti, ali i stare autohtone sorte kao što su škrlet iz Moslavine, pušipel iz Međimurja. Što se same proizvodnje tiče, u ovoj regiji nema vinarija s velikom proizvodnjom kao što je to slučaj u Slavoniji i Podunavlju, nego je riječ o manjim, obiteljskim vinarijama, što znači da u Međimurju imamo jedinstvenu priliku probati vina kakva ne možemo drugdje u Hrvatskoj.
Uzgoj vinove loze i proizvodnja vina u Međimurju se njeguju još od antičkog doba, a kvalitetu dokazuju prestižne Decanter nagrade i pohvale koje međimurski vinari nižu godinu za godinom. Ako uzmemo da je regija s tek 600 hektara vinograda osvojila više od 20 Decantera, jasno je kako je Međimurska vinska cesta najnagrađivanija cesta na svijetu.
Savršen izlet za upoznavanje s Međimurjem
Naši poznati Međimurci, a još poznatiji Putoholičari - Iva i Branko (koji se ni na jednom druženju ne pojavljuju bez nekoliko boca domaćeg međimurskog vina), osmislili su plan za jednodnevni izlet u Međimurje prilikom kojeg ćemo upoznati svo bogatstvo koje nudi ova mala regija.
Naši Međimurci predlažu da izlet u njihove krajeve započnemo posjetom Nedelišću. Ovdje ćemo posjetiti Horvatovu kovačnicu u Gornjem Hrašćanu i upoznati se sa starim zanatom kojim se danas bave rijetki. Kako izgleda spajanje, oblikovanje i preoblikovanje vrućeg željeza saznat ćemo u Horvatovoj kovačnici iz 1957. godine. Putoholičari žele da posjetimo i željezničko stajališta Dunjkovec kroz koji prolazi najstarija željeznička pruga u Hrvatskoj, ujedno i jedna od najstarijih u ovom dijelu Europe. Saznati ćemo kako je nekad izgledao život željezničara i popiti po gemišt - za što uvjerljivije iskustvo, tvrde Iva i Branko.
Kako putovati jeftino na daleke destinacije - savjeti i iskustva iz prve ruke
Sljedeća postaja: selo Peklenica koje je dobilo ime po crnoj tekućini koju su mještani zvali pekel, što u prijevodi znači pakao. Pogađate, crna tekućina je zapravo nafta, a Peklenica prvo mjesto na svijetu gdje se organizirano vadila nafta (čak 3 godine prije nego u Pensilvaniji, SAD, koje se u literaturi navodi kao prvo bušenje za naftom!). Idemo saznati što je kolomajz i kako su Međimurci prije gotovo dva stoljeća uz pomoć vode i probušene posude crpli naftu.
Na redu su vinarije i slikovito mjestašce Sveti Urban kraj Štrigove, posebnost Međimurja. Mjesto koje nosi ime sveca zaštitnika vinogradara obećaje da će i vino biti dobro. Provjerit ćemo to u tri vinarije koje preporučuju naši Međimurci.
Najprije obilazimo vinariju obitelji Knehtl-Medenjak, gdje su na popisu za degustaciju vina skladnih voćnih aroma – Pinot Sivi, Silvanac Zeleni i Muškat Žuti. Doznat ćemo što je i kakvog je okusa “meso z tiblice” međimurski specijalitet i sastavni dio nacionalne hrvatske kuhinje spreman po staroj recepturi.
Nakon eno-gastro druženja kod obitelji Knehtl-Medenjak slijedi obilazak jednog od najstarijih međimurskih vinskih podruma, onog obitelji Kojter. Ovdje ćemo kušati Silvanac Zeleni, Rose i Muškat Žuti. Uz degustiranje raskošne lepeze vrhunskih sortnih vina, slijedi i degustacija sirnih namaza od buče s pogledom na vinograde.
Još jedna nezaobilazna vinarija ovoga kraja je Vinarija Štampar koja od 1913., kada je osnovan prvi podrum, do danas u kontinuitetu proizvodi vina, Međutim, ono što smo ovdje prvenstveno došli okusiti je pjenušac koji je ujedno i jedini hrvatski pjenušac u zadnjih nekoliko desetljeća koji je osvojio prvu veliku internacionalnu medalju. Osvojili su zlatnu medalju na natjecanju Decanter World Wine Awards i nametnuli se kao sasvim ravnopravni plešivičkim asevima poput Tomca i Šembera.
Putoholičari nam otkrivaju kako se u Međimurju, točnije s Mađerkinog brega pruža prizor kakav su ljubitelji putovanja viđali u nekim dalekim, azijskim zemljama. Naime, ovaj dragulj Međimurja izvor je inspiracije mnogim fotografima i ljubiteljima prirode zbog svojih terasastih vinograda koji neodoljivo podsjećaju na rižina polja u Aziji. Ono još fascinantnije je što se s ove lokacije pruža pogled na 4 države – Hrvatsku, Austriju, Sloveniju i Mađarsku. Idemo uživati u pogledu i mirisu grožđa, napraviti neizostavni selfie i čuti priču o Mađerki, plesačici iz Budimpešte po kojoj je breg dobio ime.
I za kraj, trebalo bi i nešto konkretno pojesti, osim samo degustirati. Putoholičari nas vode do rijeke Mure, točnije slikovitog Žabnika – najsjevernije točke Hrvatske. Ovdje možemo prošetati uz netaknutu prirodu rijeke Mure, razgledati stari mlin i proći kroz “Labirint energije” i “labirint ljubavi”, spiralne stazice ograđene “murskim” kamenom, koje svima onima koji njima prođu navodno vraćaju izgubljenu energiju i jačaju psihu.
Vlakićem nastavljamo do izletišta Goričanec koje je i naša posljednja točka za danas. Savršen dan u Međimurju završavamo u prekrasnom prirodnom ambijentu izletišta Goričanec, uz ukusne domaće specijalitete, nezaobilaznu degustaciju vina i dobru glazbu. I za kraj, jedini još savjet koji imamo je da nakon ove međimurske avanture prespavate prije povratka kući.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.