- Zadržavanje vode može imati vrlo neugodne posljedice
- Na primjer, odjednom ti je odjeća preuska i steže te, a čak te i remen sata stišće
- Ovi savjeti pomoći će ti protiv toga!
Kako dolazi do zadržavanja vode? Noge su natečene, lice izgleda naduto - kad se zadrži voda, čak i naše najbolje beauty rutine često ne uspijevaju. Osobito su pogođene žene s mekim vezivnim tkivom i živciraju se kad više ne mogu obući svoje omiljene cipele ili kada ručni sat odjednom pretijesno sjedne na zglob.
Nakupljanje tekućine u tkivu uzrokovano je poremećajima cirkulacije u najmanjim venama (kapilarama). Različiti uzroci osiguravaju ispiranje viška tekućine iz kapilara u okolno tkivo.
Uzroci zadržavanja vode
Za zadržavanje vode odgovorni su sljedeći okidači:
• hormonske fluktuacije, npr. PMS
• hipotireoza
• ako duže vrijeme sjediš ili stojiš
• nuspojava lijekova
• pothranjenost
• prevelika potrošnja soli
Klima također može odigrati ulogu: kada je toplo, tijelo nastoji pohraniti više vode - osobito ljeti.
Pomoć kod zadržavanja vode: kako se riješiti oteklina
Nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevni život pomoći će ti smanjiti neugodno zadržavanje vode…
1. Smanji sol
Sol veže vodu u tijelu - ako patiš od zadržavanja vode, trebaš paziti na smanjenje potrošnje soli. To najbolje funkcionira ako ne jedeš gotove proizvode i sama kuhaš sa svježim namirnicama. Što manje obrađene hrane završi na tanjuru, to bolje. Usput, šećer također može povećati zadržavanje vode - pa ga je najbolje ukloniti s jelovnika (što je više moguće). Savjet: zdravi smoothieji s voćem koje „tjera vodu“, poput ananasa ili jagoda, ne samo da pomažu kod edema, nego i pročišćavaju tijelo.
2. Naizmjenično tuširanje
Kako bi spriječila edeme, trebala bi potaknuti cirkulaciju krvi - a to se može učiniti, na primjer, s naizmjeničnim tuširanjem. Na to ćeš se u početku vjerojatno trebati malo naviknuti, ali vrijedi! Kako bi to učinila, jednostavno pomiči mlaz tuša preko zahvaćenih dijelova tijela naizmjenično hladnom i toplom vodom. Kao rezultat promjene temperature se sudovi naizmjenično sakupljaju i ponovno šire. To ne samo da pomaže cirkulaciji krvi, nego se i kada se žile stegnu, odlazi i višak vode.
3. Puno pij
Zvuči kao paradoks, ali: ako ti se u tijelu zadržava voda, trebala bi puno piti. Naime, ako tijelo ne dobiva dovoljno tekućine izvana, zadržava sve u sebi kako bi moglo provesti različite procese, poput čišćenja. Osim obične i mineralne vode, pogodan je i biljni čaj - kopriva je posebno poznata po svojim „dehidracijskim“ svojstvima.
4. Provjeri zalihe minerala
Protiv zadržavanja vode mogu ti pomoći i različiti minerali i vitamini. To uključuje prije svega vitamin B6 (npr. u grahu, krastavcu, ananasu, lubenici ili krumpiru), kalij (npr. u orašastim plodovima, špinatu ili bananama) i magnezij (npr. u tamnoj čokoladi, proizvodima od cjelovitih žitarica ili orašastim plodovima).
5. Obrati pažnju na cipele i odjeću
Uska odjeća i obuća mogu izgledati sjajno, ali ometaju cirkulaciju krvi - i na taj način uzrokuju zadržavanje vode. Svatko tko se s tim već bori trebao bi se osloniti na prozračne, široke tkanine i udobne cipele.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.