Je li ljubav prema manikuri jedne 20-godišnjakinje mogla doprinijeti nastajanju raka?
Karolina Jasko, pobjednica natjecanja ljepote i okrunjena Miss Illinois, bila je na manikuri kad je primijetila crnu crtu na noktu. „Nisam je do tada primijetila – jer sam imala akrilne nokte“, izjavila je u jednom intervjuu. Nakon što je otišla liječniku, dijagnosticiran joj je melanom na palcu, a to je rezultiralo gubitkom nokta i debelim ožiljkom.
„Liječnik je rekao da sam rak dobila najvjerojatnije zbog toga jer su nokti privlačili svjetlost“, kaže. Naime, nakon nanošenja akrila ili UV gela potrebno je nokte sušiti pod UV svjetlosti (uglavnom se to radi pod UV ili LED svjetiljkom) što je njezin liječnik povezao s nastankom raka.
Morali smo doznati više o ovome i upitali dr. Vesnu Lamer, dermatovenerologinju iz Dermatologije Dubrava što misli o ovom slučaju.
"Da bi se akril učvrstio, potrebno je UV svjetlo. Svako UV zračenje potiče karcinom, jednako kao primjerice solarij koji, naglasimo, u Americi mora nositi oznaku da može povećati vjerojatnost dobivanja raka kože. Nažalost, jednako je tako s UV lampama. Znamo da se radi na mijenjanju akrilne tehnologije pa se sada već neki lakovi mogu zapeći koristeći tzv. plavo svjetlo. Ipak, moram spomenuti da su prva istraživanja pokazala kako ni plavo svjetlo nije bezazleno jer može dovesti po pojave pigmentacija. Definitivno je moguće da žene koje to rade dvaput tjedno ili jednom mjesečno tijekom pet, šest godina povećavaju rizik od dobivanja raka - nitko ne može reći da je to nemoguće. Tako da da, moguće je da je dobila rak radi UV lampi, ali jednako tako ne možemo reći sa sigurnošću da je dobila rak od toga. U svakom slučaju, pripazite!", upozorava dr. Lamer.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.