- Isprobala si sve moguće i nemoguće dijete, a opet nisi uspjela?
- Možda bi ti mogli pomoći savjeti iz priručnika „Gubljenje kilograma za beznadne slučajeve“
- Dvoje liječnika za ovisnosti otkrivaju kako možeš prevladati takozvani „craving“ (neodoljivu žudnju za hranom), koja je često odgovorna za to
Za neke ljude pokušaj gubitka kilograma dugoročno uvijek završi fijaskom. Na primjer, bila si na dijeti tri tjedna, a zatim si se nakon četiri tjedna vratila na staru prehranu. Ono što si do tada izgubila, začas si vratila - ili čak i koji kilogram više.
Žudnja za hranom kao neprijatelj
Liječnici za ovisnosti, dr. Iris Zachenhofer i dr. Shird Schindler, u svojoj novoj knjizi „Gubljenje kilograma za beznadne slučajeve“ ("Loosing weight for hopeless cases: Hardcore tips from addiction medicine") uglavnom se bave takozvanim „cravingom“, što se može prevesti kao jaka žudnja za hranom ili određenom vrstom hrane. Baš sada nam treba pločica čokolade ili vrećica čipsa - jer nas je prehrambena industrija izmanipulirala. Naime, žudnju prvenstveno potiču kemijski proizvedene tvari koje se nalaze u industrijski proizvedenoj hrani - na primjer u gotovim proizvodima i slatkišima.
5 stvari koje se dogode u tijelu kad gladuješ i dobrobiti koje ćeš dugoročno imati
Dobro poznati napadaj gladi, kako bi se mogao nazvati ovaj fenomen, sam po sebi nije ništa novo. Dvoje stručnjaka uspoređuju žudnju za hranom sa željom ovisnika za novom dozom droge - i objašnjavaju kako pogođeni tu želju mogu kontrolirati alatima koji pomažu i kod liječenja ovisnosti.
Treba se oduprijeti!
Pa, što radiš kad osjetiš želju za hranom? Stručnjaci preporučuju metode takozvane regulacije osjećaja: ovisno o razini stresa, razne vještine, takozvane „soft skills“ i „hard skills“, mogu pomoći u prevladavanju žudnje. Kod niske razine stresa obično su dovoljna mala ometanja u obliku soft skillsa. Ona uključuju, na primjer:
• pisanje
• sudoku
• križaljke
• glazba
• nazvati prijatelja
• rješavati organizacijska pitanja
• samomasaža
• čišćenje
Najbolje je odabrati nekoliko ovih vještina za koje smatraš da opuštaju, odvlače pažnju i što je najvažnije, ne izazivaju odbijanje. Ako pronađeš barem pet ugodnih soft skillsa, one se također mogu povezati s takozvanim lancem vještina. Važno je svako malo zastati i provjeriti vlastitu napetost.
Ako si u visokom području napetosti, mogu ti pomoći hard skills - ali one su također nešto radikalnije od nježnijih metoda.
Hard skills mogu biti, na primjer, sljedeće stvari:
• sažvači chilli paparičicu
• stavi kockice leda na vrat
• ohladi se pod tušem
• glasno slušaj glazbu koju zapravo mrziš
• stavi štipaljke za rublje na ruku
• vrišti naglas
To aktivno utječe na unutarnju napetost - i nakon nekog vremena mozak počinje povezivati žudnju s nečim neugodnim. Važno je da sve vještine možeš izvoditi u bilo kojem trenutku - pa ne bi trebala birati samo one koje možeš raditi isključivo kod kuće.
Tri savjeta za prepoznavanje ovisnosti
S pomoću ovih vještina može se naučiti prepoznati početak pritiska ovisnosti te kako se boriti. Pomoći će ti sljedeće:
• prihvaćanje: prihvati trenutačnu žudnju.
• motiviranje: bori se protiv toga, npr. koristi svoje vještine i/ili razmišljaj o situacijama u kojima je žudnja uspješno prevladana.
• rad: zamisli žudnju kao val za surfanje. Umjesto da dopustiš da se prevrne preko tebe, uz pomoć vještina drži se na dasci za surfanje.
Val će se kotrljati prema obali, što znači da će žudnja i unutarnja napetost popustiti. Što duže možeš izdržati val, to si stabilnija protiv ovakvih napadaja "gladi".
I kako bih se sada trebali hraniti?
Stručnjaci za ovisnosti ne daju određeni plan obroka - umjesto toga, kao i kod pacijenata s ovisnostima, preporučuju ono što je poznato kao supstitucijska terapija. Umjesto da se koncentriraš na ono što je bolje ne jesti (naime gore spomenutu industrijsku hranu, poput brze hrane ili slatkiša), fokus bi trebao biti na onome što smiješ jesti. A to bi trebalo biti sve što te dobro ispunjava i stvara pozitivno raspoloženje.
Što jesti u menopauzi ako želiš izbjeći dobivanje kilograma: Galveston prehrana nudi rješenje
Dobri pristupi - malo novosti
Ostali savjeti stručnjaka više nisu nepoznati: uz puno povrća, hrana bogata vlaknima (npr. od proizvoda od cjelovitih žitarica) pomaže u zdravoj i zasitnoj prehrani. Kako bi netko tko voli čokoladu i grickalice iznad svega trebao pokazati isti entuzijazam za povrće i hranu - nažalost, liječnici ne daju te podatke. Svatko mora razviti pravi način razmišljanja kako bi se držao odabranog koncepta. Ni ostali savjeti, koji uključuju klasike poput puno spavanja i vježbanja, ne nude ništa novo.
U novoj epizodi showa 'miss7 live s Nevenom Rendeli i gostima' briljirale su Mila Elegović i Marija Borić
Cijelu epizodu pogledaj OVDJE.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.