U ovom periodu, znakovi starenja postaju primjetniji. Zbog pada udjela estrogena koža može postati suša, osobito u područjima gdje je najtanja (predio oko očiju i čelo) pojavljuju se prve sitne bore.
Pojačanu dlakavost lica, osobito nausnice, bolje da ne spominjemo! Akumulirana oštećenja od sunca, plus pad udjela estrogena znači da se površinski sloj kože sporije regenerira koža gubi mladenački sjaj i gipkost. Ukoliko se akne ipak pojave, one su obično cistične, bolnije ipraćene izraženijim crvenilom nego u mladosti. Više su locirane u donjem dijelu lica, na vratu, grudima i leđima nego u T-zoni, što je tipično za pubertet. Na kraju, a opet zbog promjene hormonalnog statusa, kod žena ove životne dobi češće se javlja rozacea kroničan poremećaj kože koji karakteriziraju crvenilo lica, otekle i proširene krvne žile.
Rješenje: Za tretiranje suhe kože i sitnih bora dermatolozi preporučuju upotrebu laganih, hidratantnih krema protiv bora koje neće uzrokovati oticanje dijela oko očiju, ili čak vazelina (naravno, u vrlo maloj količini!). Za poboljšanje općeg stanja kože, kao i za redukciju finih bora, nakon 35. godine svako jutro koristite eksfolijator (10 posto glikolne kiseline) u obliku preparata za čišćenje lica ili kao hidratantnu kremu, a navečer namažite lice kremom s retinolom. Ukoliko smatrate da vam je potreban intenzivniji tretman, u kozmetičkom salonu zatražite piling sredstvom s jačom koncentracijom glikolne kiseline (do 30 posto). A što je s aknama u ovom životnom dobu? Duboke, cistične akne trebaju se tretirati toplim oblozima, nekoliko puta dnevno. Toplina ublažava upalu i omekšava sebum, zbog čega se brže formira 'glava' akne, a cista se smanjuje. Također, utrljavanje preparata koji sadrži sumpor može pomoći.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.