Life&style
Narcise

Narcisa je simbol nade i sreće, ali i otrovna biljka! Što sve treba znati o ovom predivnom proljetnom cvijeću

  • Ako vidiš procvale narcise, onda znaš da je zima definitivno iza nas
  • Svojim prelijepim cvatom cvijet narcisa privlači poglede početkom proljeća, a sa više od 50 različitih sorti, narcise su raznoliko i popularno cvijeće diljem svijeta
  • Otkrit ćemo ti brojne korisne stvari o narcisama, od porijekla, značenja, sadnje, njege, čuvanja u vazi…

Kad u ožujku prve narcise otvore svoje cvjetove, znamo da proljeće nije daleko. Imaju i drugo ime: sunovrati, a posebne su zbog svoje upečatljive žute boje i predivnog mirisa. U Hrvatskoj su narcise vrlo rasprostranjene te krase brojna dvorišta i balkone, ali nerijetko su i kao ukras u vazi u našem domu, gdje unose dozu proljetne razigranosti i sreće. 

Koje sorte i boje narcisa postoje?

Postoji više od 50 sorti narcisa, a dostupne su u širokoj paleti boja, od klasične žute do narančaste, ružičaste i bijele. Postoje narcise s lišćem, bez lišća, s velikim „trubama“ i s malim cvjetovima jakog mirisa, kao i narcise bez mirisa. 

 | Autor: Pexels/Julian Majer Pexels/Julian Majer Foto: Pexels/Julian Majer

Najpopularnije sorte narcisa su:

Trubaste narcise: Ovo je klasični narcis s karakterističnom krunom u obliku trube koja strši iz središta cvijeta. Latice su bijele do krem boje, a truba ima toplu žutu nijansu.

Jonquil: Također nazvan Narcissus jonquilla, poznate su po svom slatkom mirisu. Na jednoj stabljici nalazi se više cvjetova i svaki cvijet ima izraženu krošnju s manjim oblikom trube nego kod klasične trubaste narcise. Latice mogu biti bijele, žute ili narančaste.

A tu su još neke popularne sorte poput krupno krunaste narcise, sitno krunaste narcise, višestruke narcise, narcise Triandrus, narcise nalik ciklami, pjesničke narcise i patuljaste narcise. 

 | Autor: Pexels/Tetyana Kovyrina Pexels/Tetyana Kovyrina Foto: Pexels/Tetyana Kovyrina

Kada cvjetaju narcise?

Narcise su tipično proljetno cvijeće, ali vrijeme cvatnje narcisa ovisi o vrsti i sorti, položaju i klimatskim uvjetima. Narcise uglavnom cvjetaju u proljeće, obično od ožujka do svibnja. Vrhunac cvatnje je u travnju. Postoje i rano cvjetajuće sorte koje ponekad cvjetaju već u veljači.

Značenje naziva 'narcisa'

Danas se narcise smatraju simbolom nade, sreće i novih početaka, budući da cvijet najavljuje novo godišnje doba. Postoje dvije teorije o porijeklu naziva „narcisa“. Prema prvoj, ime 'Narcissus' dolazi od grčke riječi „narkao“ (opiti, omamiti), jer cvijet ima alkaloid s narkotičkim djelovanjem. Druga teorija nastala je prema dramatičnoj legendi, prema kojoj naziv potječe od Narcisa, lijepog mladića iz grčke mitologije u kojeg su se mnogi zaljubili. Ali Narcis ih je sve odbacio. 

Jednog dana se jedan odbačeni čovjek požalio i poželio da Narcis voli te da i sam bude odbačen. Starogrčka božica Nemesis mu je uslišila želju, a Narcis se zaljubio u vlastiti odraz u vodi dok je pio iz potoka. Ovaj predmet požude mu je, naravno, bio nedostižan pa je gorko zaplakao. Njegove suze učinile su da odraz nestane. Na kraju je Narcis umro od neuzvraćene ljubavi. Na tom je mjestu procvjetao cvijet koji je po ljepoti bio ravan narcisu: narcisa. Cvijet je nekada simbolizirao samoljublje, taštinu i neuzvraćenu ljubav.

 | Autor: Pexels/Hilary Halliwell Pexels/Hilary Halliwell Foto: Pexels/Hilary Halliwell

Porijeklo narcisa

Narcise pripadaju obitelji Amaryllidaceae (zvanikovke). Cvijet ima dugu povijest i može se naći u Južnoj Europi, Zapadnoj Europi te Sjevernoj Africi. U prirodi narcise često rastu na vlažnom, dobro dreniranom tlu. Cvijet uspijeva u područjima s blagim zimama i suhim ljetima, a može rasti na livadama, kao i u planinskim predjelima i na rubovima šuma. Zahvaljujući stoljećima uzgoja i brojnim sortama, narcise su danas poznate i popularne diljem svijeta.

Sadnja narcisa 

Lukovice narcise sade se tijekom jeseni, od kolovoza do listopada. Prilikom kupnje lukovice odaberi velike i čvrste, a lukovicu narcise posadi tako da je šiljasti dio lukovice okrenut prema gore. Lukovice se sade na 7 – 15 cm dubine, odnosno na dubinu koja je 2 – 3 puta veća od lukovice. Narcise možeš posaditi i u tegle, s time da tegla treba imati dobru odvodnju.

Možda vas zanima FOTO: Proljeće ne možemo zamisliti bez cvjetnog uzorka, evo najljepših komada okupanih cvijećem Rubrika Moda Moda

Zalijevanje i održavanje narcisa 

Narcise nisu zahtjevne za održavanje pa su idealne za početnike vrtlare. Moraš imati na umu da narcise trebaju puno sunca pa ih treba posaditi na mjesto gdje mogu dobiti direktnu sunčevu svjetlost. Ako imaš narcise u tegli, možeš ih staviti na prozor. Narcise treba redovito zalijevati, otprilike jednom tjedno tijekom jeseni i proljeća. Najbolji indikator za zalijevanje je vlažnost zemlje – čim je zemlja suha, potrebno je zaliti biljku.

Narcise cvatu jednom u godini i to tijekom proljeća. To znači da jednom kada latice otpadnu i cvijet se posuši, lukovicu možeš iskopati i sačuvati na suhom mjestu do sljedeće sezone sadnje.

Ljekovito djelovanje i medicinska primjena narcisa

Međutim, nije sve u vezi s narcisama otrovno. Naime, neke tvari iz žutih narcisa se povremeno koriste u homeopatiji kod prehlade, bronhitisa i hripavca.

 | Autor: Pexels/ Ivan Samkov Pexels/ Ivan Samkov Foto: Pexels/ Ivan Samkov

Oprez: Narcise su otrovne! 

Cijela biljka, ali uglavnom lukovica, sadrži razne alkaloide, uključujući likorin. Do trovanja može doći brkanjem lukovica narcisa s kuhinjskim lukom (jako su slične), ali otrovna je i tzv. „cvjetna vodica“ koja se ispušta kod rezanja stabljike. Simptomi su mučnina i povraćanje, znojenje i proljev. Teška trovanja također mogu dovesti do paralize i kolapsa. Sok od narcisa ima i vanjski učinak na kožu. Zbog toga vrtlari i cvjećari često pate od kožnih upala, tzv. narcisovog dermatitisa.

Narcise su također otrovne za konje, svinje, pse i mačke, kao i za zečeve, kuniće, hrčke, zamorce te za ptice. Simptomi trovanja su želučane i crijevne tegobe, mučnina, proljev, grčevi, drhtanje i srčane aritmije. Kod pasa samo 15 g svježe lukovice može uzrokovati smrt!

Ne stavljaj narcise u vazu s drugim cvijećem, a da prije toga nisi učinila jednu stvar, upozoravaju cvjećari

Narcise cvatu s početkom proljeća, kad se priroda tek budi, pa mnogi od nas automatski stavljaju ovo prelijepo žuto cvijeće na središnje mjesto u kući u vaze kako bi osvježili svoj dom. Međutim, postoji jedna ključna stvar koju bismo prvo trebali učiniti kako bismo produljili trajanje narcisa.

Naime, kada režeš stabljike narcisa, primijetit ćeš ljepljiv talog koji curi s krajeva. Pazi, taj je „sok“ otrovan, upozoravaju stručnjaci.
Stoga bi uvijek trebala nositi rukavice kada režeš narcise, jer ovaj sok je otrovan i za ljude te može uzrokovati osip ili svrbež.

 | Autor: Pexels/RDNE Stock project Pexels/RDNE Stock project Foto: Pexels/RDNE Stock project

Kada se narcise stave izravno u vazu s vodom, sok zapravo može zatrovati vodu i uzrokovati da svi drugi cvjetovi uvenu. Zbog toga je često uvriježeno mišljenje da narcise ne možeš miješati s drugim cvijećem u cvjetnim aranžmanima, ali to nije sasvim točno. Stručnjaci predlažu da najprije napraviš jedan jednostavan cvjećarski trik kako bi spriječila da sok od narcisa napravi bilo kakvu štetu.

Dakle, jednostavno stavi odrezane narcise u malo vode na nekoliko sati i ostavi da sok iscuri prije nego ih dodaš u aranžman s drugim cvijećem. Što se tiče toga kako ih najučinkovitije rezati, narcise imaju meku stabljiku, pa ih treba rezati ravno preko stabljike, za razliku od kuta od 45 stupnjeva koji je potreban drugim sortama.

Nakon sat vremena, izolirane u vlastitoj vodi, narcise su spremne za miješanje s bilo kojim cvijećem. Možeš ih spojiti s drugim proljetnim cvijećem poput tulipana, anemona i irisa. 

Međutim, ako ne planiraš aranžirati narcise s drugim cvijećem, nema potrebe da ispuštaš sok iz njih, kažu stručnjaci. Za najbolje rezultate i dugovječnost narcisa trebala bi zamijeniti vodu u vazi svakih nekoliko dana, pazeći da je hladne temperature. Narcise vole biti u plitkoj vodi pa nemoj prepuniti vazu.

 | Autor: Pexels/Jilly Noble Pexels/Jilly Noble Foto: Pexels/Jilly Noble

Također bi trebala podrezati stabljike kad mijenjaš vodu i držati svoje narcise podalje od izravne sunčeve svjetlosti, izbjegavajući propuh ili izvore topline poput radijatora, jer narcise vole hladnije uvjete.

Možda vas zanima Umjetno cvijeće je sve veći trend: ovih 5 prelijepih buketa tulipana ti nikad neće uvenuti Rubrika Life&style Life&style
Photo: Unsplash/Richard Cartmell

Komentari 0