Živimo u svijetu kojem su kalupi preuzeli vodstvo nad ljudskom voljom i željom, a baš to je ono što želi osvijestiti autorica Lea Brezar u svojoj novoj knjizi "Reci čega se bojiš i ostvari se", koja je s nama podijelila nekoliko savjeta kako pronaći svrhu u životu
Znaš li što je dharmički menadžment? Ako pročitaš njezinu prvu knjigu "Izvan okvira", shvatit ćeš da uspjeh posla ovisi o odnosima i energiji zaposlenika. Lea Brezar je autorica koja se pisanjem bavi od svoje 14. godine, koja svojim inspirativnim savjetima utječe na publiku koja preispituje sama sebe. Knjiga "Reci čega se bojiš i ostvari se" zapravo je priručnik o traženju samog sebe, o traženju vlastite svrhe, kao i priča o putovanju koje se događa u svakome od nas.
Priručnik je podijeljen na 6 cjelina kroz koje prolazi osoba koja putuje za svrhom: Reci čega se bojiš, Suočavanje, Odlučivanje, Učenje, Otpuštanje,i naravno, Svrha. Kako je autorica kroz vlastito preispitivanje i promatranje svakodnevnih ljudskih odnosa došla do značajnih zaključaka, pitali smo je za 5 savjeta koje će nam pomoći da se nađemo na pravom putu:
Prva je: suočavanje sa strahovima.
1. Svi se bojimo. Strah je osjećaj i nevjerojatno je da će ikada nestati. Osjećaji su uzrokovani vanjskim utjecajima pa se tako strah kao i ostali pojave, vrlo često nepozvani. No, to nam ne bi trebao biti problem ukoliko se suočimo s njime. Suočavanje znači da mu nećete dozvoliti da u vašoj glavi napravi „emocionalnu rapsodiju“, već ćete ga lijepo pustiti kroz sebe znajući da što god se dogodi možete preživjeti.
2. Nakon odluke da ćemo preživjeti, prepoznat ćemo koje nas to karakterne osobine podržavaju, a koje ponižavaju kroz životne okolnosti. Priznat ćemo si primjerice tvrdoglavost, egocentričnost, kritičnost, bezobzirnost itd. te ih zamijeniti osobinama koje su zapravo njihovo svjetlo: fleksibilnost, altruizam, razumijevanje, suosjećanje. Kada ih naučimo prepoznavati potrebno je nastojati u tome da ne dozvolimo da nam budu vodiči kroz život. Tu smo već na drugoj etapi puta – suočavanje sa karakternim osobinama i obrascima.
3. Na trećem koraku našeg putovanja odlučujemo mijenjati se. Jasno je, zar ne? Ne samo poznavati teoriju već postati praktični u primjeni naučenog. Bez prvih koraka dijete ne nauči hodati. Bez iskušavanja ne uspijevamo doživjeti, a bez doživljaja ne mijenjamo stvari. Izaberite koja će to vaša karakterna osobina i obrazac koji je podržava podlijeći toj promjeni i ustrajte na tome da vježbate. I ako odmah ne uspijete primjerice manje kritizirati, pokušajte ispočetka osvješćujući zašto to činite. Nevažno je što nije odmah, dan za danom. Ponavljanje je majka znanja, zar ne?
4. U jednom ćete trenutku primijetiti kako se neke stvari i situacije počinju ponavljati u vašem životu. Kako uvijek surećete karakterno slične ljude, kako se nižu slične situacije te kako vas vaše odluke često dovode na pogrešan put. U tom je trenutku vrijeme za prepoznavanje nove etapa putovanja – lekcije koje nosi život. Naučiti ćete da ukoliko se suočite sa ponavljajućim životnim situacijama takozvanim lekcijama i one dolaze u razinama. Ne zaboravite da je učenje umijeće u kojem funkcionira princip ogledala. Situacija u kojoj se nalazite uvijek ima odgovor u vama. Kritizirate li često, jedna od vaših životnih lekcija je svakako suosjećanje. Svladate li jednu lekciju, život vam pošalje novu koja vam pomaže da zapravo naučite tko ste to vi.
5. Svrha se krije u nama samima. Na ovaj svijet došli smo je pronaći i život nam je podastro milijun načina da to učinimo. Svaki koji izaberete pravi je – on je vaš učitelj. Na vama je samo da odaberete to školovanje i da na u jednom trenutku shvatite da ne trebate biti spašeni kad zapnete u klinč, jer ste samoj sebi superjunakinja, a biti superjunakinja zna svoju svrhu. Ona zna da su ljudi koji ju okružuju ovdje da bi je doveli do sebe, da je iako je povremeno izlude, upravo oni vraćaju na pravi put te da je što god da se dogodilo - sve baš kako treba biti. Kao i da se nekad jednostavno moramo pomiriti s onime što ne možemo mijenjati.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.