- Uz toliko predivnih prirodnih ljepota s kojima se naša obala može pohvaliti, odabrati jednu destinaciju za ljetovanje nije nimalo jednostavan zadatak, no neke nam se ipak čine privlačnije od drugih
- Jedna takva je i otok ili bolje rečeno otočić Vrnik, jedini naseljeni u Korčulanskom otočju, za koji s punim pravom možemo reći da je prava oaza mira i tišine jer na njemu živi samo jedna jedina osoba
- Istina, ljeti je otok ipak nešto življi nego tijekom ostalih mjeseci, no još uvijek je puno mirniji, samozatajniji i intimniji nego mnoga druga mjesta na Jadranu
Budući da nas od prvog dana ljeta dijeli tek mjesec dana, krajnje je vrijeme da krenemo razmišljati o tome kamo bismo se ove godine mogli zaputiti puniti baterije, dakako, pod uvjetom da već odavno nismo sve pomno isplanirali. Uz toliko predivnih prirodnih ljepota s kojima se malo koja obala može pohvaliti, odabrati jednu destinaciju nije nimalo jednostavan zadatak, no neke nam se ipak čine privlačnije od drugih, posebice s obzirom na mir i trenutke opuštanja koje nude.
Jedna takva je i otok ili bolje rečeno otočić Vrnik, jedini naseljeni u Korčulanskom otočju. Od Korčule odijeljen tek uskim tjesnacem Ježevice, za ovaj otočić s punim pravom možemo reći da je prava oaza mira i tišine, budući da je od nekadašnjih gotovo dvije stotine stanovnika danas spao na tek jednog jedinog. Istina, ljeti je otok ipak nešto življi nego tijekom ostalih mjeseci, s obzirom na to da se na njemu nalazi više kuća za odmor, no još uvijek je puno mirniji, samozatajniji i intimniji nego mnoga druga mjesta na Jadranu.
Otok je to prepun kâva – starih otočkih kamenoloma i okomitih ponekad i pedeset metara visokih isklesanih litica nastalih mukotrpnim ručnim klesanjem kamenih blokova koje i danas, desetljećima nakon što je svih 29 kamenoloma u kojima je svakodnevno radilo više od 600 ljudi, potpuno utihnulo. Bogatu kamenarsku i klesarsku povijest svjedoče i željezne tračnice po kojima su klizili vagoneti kojima se kamen spuštao do brodova koji su ih vozili na njihove nove destinacije.
Od vrhunskog vrničkog kamena izgrađene su, između ostalog, i veličanstvena Aja Sofija u Istanbulu, cvjetnogotičke palače u Veneciji, dijelovi Bijele kuće u Washingtonu, budimpeštanski Parlament, zagrebačko Otvoreno učilište i Kineski paviljon, dubrovački Knežev dvor, crkva sv. Vlaha te sam Stradun, a iako danas napušteni petrali - klesarske radionice, djeluju pomalo otužno tako utišani, uvelike doprinose šarmu jedinstvenog krajolika ovog djelića raja na Zemlji.
Otok je najživlji u ljetnim mjesecima kada se organiziraju velike fešte, ponekad s kakvom gostujućom glumačkom trupom, a ponekad s glazbenim koncertima, a kada se posjetiteljima nude brojni autohtoni proizvodi poput likera od limuna, rogača ili ruža ili ljekovite travarice pripremljene od bilja koje ovdje raste i koju se na radionici može naučiti praviti, te dakako slatkih zalogaja poput kroštula, amareta, klašuna i cukarina.
Iako je Vrnik po mnogočemu poseban, ono čime iz godine u godinu privlači mnoge goste je ljepota krajolika i same obale koja, baš kao i što je slučaj s ostalim otocima u Korčulanskom otočju, oduzimaju dah već na prvi pogled. Otočić je dovoljno malen da ga se u potpunosti može obići pješice, prvenstveno stazama uz samo more, ali i oplivati, jer je plivačka dionica oko njega duga tek dva kilometra. Na otoku se nalazi svega tridesetak kuća, ali zato broji mnoštvo šarmantnih plažica na kojima je zahvaljujući prozirnom tirkiznom moru i mirisima lovora, brnistre, pitospore, čempresa, smokava, oleandra i mirte pomiješnima s mirisom soli, nemoguće ne poželjeti ostati zauvijek.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.