- Pjenušci se piju u brojnim svečanim prilikama, a kad sat otkuca ponoć u novogodišnjij noći prasak čepa je skoro pa - obavezan
- Neki ga obožavaju, neki gucnu zbog tradicije, no u oba slučaja će najbolje prijati ako je ispravno poslužen
- Na koju ga temperaturu ohladiti, vrtimo li čep ili bocu kad ga otvaramo, mora li u posudu s ledom, čemu ona krpa na boci... Evo nekoliko savjeta da postaneš tata-mata ceremonije otvaranja pjenušca
- Pročitaj također: Kokteli od pjenušca: 3 jednostavna recepta savršena za doček Nove godine
Priuštili si mi skuplji ili pristupačniji pjenušac u novogodišnjoj noći, on će svakako bolje prijati poslužimo li ga kako treba. Nije velika mudrost. Vjerojatno već znaš u kakve čaše se toči (one plitke, široke u kakve su nas nekad učili da pjenušac ide su ipak pogrešne), da mora biti dobro rashlađen (ali na koliko stupnjeva?), ali neke finese sigurno još možeš usvojiti.
Na primjer, znaš li da postoji razlog zbog kojega se pjenušac uvijek servira u kanti s ledom. Naime, da bi spriječili bujanje i prštanje pića u trenutku kad otvorimo bocu, on mora biti dobro rashlađen. Točnije, njegova temperatura mora biti oko 7 Celzijevih stupnjeva. No, idemo korak po korak...
Korak 1: Bocu rashladi u kanti s ledom u koji ćeš pjenušac (iako je i dotad bio u hladnjaku) staviti otprilike pola sata prije otvaranja.
Korak 2: Oko boce tj. vrha boce, omotaj krpu. To će spriječiti da pluteni čep ne odleti u, primjerice, ekran televizora, a krpa će upiti i dio tekućine koja bi se mogla izliti.
Korak 3: Bocu uhvati za vrat, a palcem osiguraj pluteni čep, pa tek onda polako počni odmotavati žičanu "košaricu" koji ga pridržava.
Korak 4: Nakon što si uklonila žicu, bocu drži pod kutem od 45 stupnjeva. Čep drži jednom rukom, a dno boce drugom. Počni okretati bocu, a ne čep - polako i oprezno.
Korak 5: Oprezno pusti čep i počni točiti. Kako bi pjenušac imao najbolji okus, toči ga u čaše baš za pjenušce, uske i visoke tzv. flute čaše. Tako će zadržati punu aromu i sporije gubti mjehuriće. Kako bi izbjegla da se previše pjeni prilikom točenja, vino ulijevaj niz stijenku čaše.
Zašto ne smijemo protresti bocu pjenušca prije otvaranja?
Za kraj: da, da znamo da izgleda atraktivno kad pjenušac prska iz boce, vidjeli smo to sto puta, ali nikako to ne bismo preporučili. Em ne voziš slalom, em nisi Zrinka Ljutić koja se prije tri dana popela na pobjedničko postolje i pjenušcem zalila svoje suparnice sa srebrnom i brončanom medaljom. I one nju. Dakle, nemoj da te ponese trenutak, jer bocu pjenušca nikako nije dobro tresti prije otvaranja. Zašto? Evo tri razloga:
1. Tako stvaraš dodatan pritisak i čep će izletjeti poput metka - možeš razbiti luster ili nekome napraviti šljivu na oku.
2. Jasno je i da ćeš zaliti sve, pod, stol, tepih, no to je još popravljivo, odnosno perivo. Najgore je što ćeš uludo izgubiti dio dragocjene tekućine.
3. A sada još i važan, stručni savjet zašto mjenušac nije dobro bespotrebno mućkati: Kad ga otvoriš pjenušac će zbog toga biti već ishlapljen i izgubiti svoj originalan okus i teksturu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
manfred
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.