- Grižnja savjesti? Stalni pratitelj kada postaneš majka
- Većina nas to zna, ali vjerojatno nitko ne želi da nam se savjest stalno miješa u sve i sva
- Osobito to ne želimo kada su u pitanju ove stvari…
Roditeljstvo je danas nekako puno zahtjevnije nego kad smo mi bili djeca. Posao i radno vrijeme su zahtjevniji, dostupnost informacija sredstvo je za bombardiranje beskrajnim savjetima o roditeljstvu. Čini li ti se da za svaku stvar ima najmanje dva različita savjeta, dva različita rješenja? Pa ti budi pametna… Međutim, moramo imati na umu da nitko nije savršen i da se trudimo koliko znamo i umijemo. Grižnja savjesti? Barem za ovih 9 stvari nikad više…
1. Previše zamrznute pizze
Kuhanje je opuštajuće? Navodno nešto tako postoji, ali događa li ti se do doista? I kad imaš puno vremena, ili kad nemaš? Zveckanje loncima za kuhanje između ureda, održvanja kućanstva, kupnje i vremena za igru s djecom, može biti prilično stresno. Još jedan problem: stanka za ručak je prekratka. Definitivno bi se to moglo ispraviti pametnim planiranjem, kuhanjem dan ranije i slično, ali svejedno oduzima slobodno vrijeme. Dakle, dok konačno ne dobijemo na lutriji i ne možemo si priuštiti osobnog kuhara, smrznuta pizza, krumpirići i pileći medaljoni često će završiti na našim tanjurima. OK, dodat ćemo krastavce i mrkvu. A vikendom sami radimo pizzu.
2. Odlazak prekasno u krevet
Ako smo nešto naučili tijekom izolacije, to je činjenica da je struktura važna. Za nas i za našu djecu. Nažalost, večernja struktura je često izmakla kontroli. Djeca su prilično uspješno tvrdila da mogu duže spavati. Jesu li bili u pravu? Ali, čak i sada kada se škola odvija kao i obično, odlazak na spavanje kasnije još je ostao. Ali, to je borba s kojom se više ne želimo boriti navečer. Hm, možda bismo mogli imati televiziju samo za sebe ipak malo ranije…
3. Previše TV-a, računala i medija
A onda, naravno, slijedi sljedeće: ponekad je tablet spas u hitnim slučajevima kada ti glava pršti od mentalnog opterećenja. Na kraju se uvijek postavlja pitanje što se konzumira i gdje druge aktivnosti stvaraju ravnotežu. Sve dok mi kao roditelji to držimo pod kontrolom, u redu je. Stoga samo sve četiri u zrak i igrajte se zajedno. Ponekad, kad smo baš buntovne, dodamo kokice i čips...
4. Nedovoljno ručnog rada
Ručni radovi... Vjerojatno nisi to imala na umu kad ste planirali djecu. O ručnim radovima se mišljenja razlikuju. Ili ih voliš ili mrziš. Mogu se stvoriti prava mala umjetnička djela, boji se riža i kamenje, rezucka karton i lijepi, šiju se krpice... Ruku na srce, neki od nas to apsolutno mrze. Nažalost, to naša kćer mora učiniti sama. Oprostite, imamo svoje granice, ali i brojne druge kvalitete.
5. Previše prigovaranja
Mjeseci kućnog ureda ostavili su traga. Zapravo puno ljudi misli da to dobro podnosi, ali kratki fitilj govori drugačije. Nikome to nije lijepo. Što pomaže:
1. Diši! Duboko, unutra i van.
2. Reci stop, udahni duboko i onda reagiraj.
3. Radi stanke, čak i ako često misliš da možeš bez njih. I diši.
4. Oprosti. Onima koji to shvaćaju i objasne u čemu je problem. Diši između toga.
5. Otiđi u šumu i vrišti.
6. Previše kaosa kod kuće
Tko je zapravo u nekom trenutku odlučio da se nešto mora očistiti? Taj kaos je loša stvar i okolo ne bi smjelo biti mrvica? I zašto smo toliko pod stresom zbog toga? Kao da bi netko spontano došao, osim možda poštara, pa čak i ako...? Puno je važnije vrijeme koje ne sjedimo za računalom kod kuće dobro provesti – s djecom, partnerom, sa sobom i kadom. Pokušaj se svaki dan podsjetiti na ovo: nije važno usisavaš li stan sada ili sutra, nego su važni trenuci s djecom - opuštanje na kauču, čitanje knjige, igranje zajedno, kuhanje zajedno ili miješanje bezalkoholnih koktela – sve to je puno važnije.
7. Previše djece u tvom krevetu
„Što? Još uvijek spava s tobom?“. Da i jako to volim! I znam da mnogi roditelji zbog toga ne spavaju dobro. Nije li ljepše kad kćerkina ručica navečer osjeti tvoju ili kad ujutro prvo nju ugledaš kad otvoriš oči, a ona još mirno spava. Nećeš to činiti zauvijek, zato treba uživati u tim trenucima.
8. Previše nedosljedno
Bez obzira koji problem imaš sa svojom djecom u ovom trenutku: u razgovorima s drugima o tome, ova riječ će se koristiti gotovo pa 100 posto: dosljednost. Bez obzira na temu, poenta je da bismo trebali biti dosljedni s ljubavlju. I to je sigurno u mnogočemu opravdano. Naravno da postoje granice, ali je još važnije nego biti dosljedan - razgovarati jedni s drugima - ravnopravno.
9. Previše osjećaja krivnje
Želimo učiniti sve kako treba s našom djecom. To je golemi pritisak. Posvuda čitaš kakva bi trebala biti majka ili otac, kako se ponašati primjereno u određenim situacijama i kakva bi naša djeca trebala biti u najboljem slučaju. Ali, što ako se to uopće ne uklapa u našu stvarnost? Onda loša savjest uvijek pokuca na vrata: „Pa, to nije bilo tako sjajno. I sama si to primijetila, zar ne?“ Opet nije bilo zdrave hrane na stolu, navečer je umjesto čitanja naglas bila samo radijska predstava, a ni danas se nisi toliko igrala sa svojom djecom. A zašto? Zato što si radila, jer nisi imala vremena, jer ti se nije dalo i samo si htjela ležati na kauču pet minuta. Nitko te za to ne bi optužio, ali tvoja savjest bi. Možda bismo trebali dobro pogledati otkud ta grižnja savjesti, odakle su joj korijeni i umiru li nam djeca doista od previše zamrznute pizze? Određene stvari su, naravno, važne, ali učiniti sebe lošim roditeljem, jer su ti resursi već u minusu, nikome ne pomaže. Trenutno je tako, ali dolaze bolja vremena. Čuvaj se!
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.