- Najmlađe dijete najčešće je razmaženo, a najstarije najodgovornije
- Međutim, to su stereotipovi kad je riječ o braći i sestrama – koji djelomično počivaju na istini
- Prema jednoj teoriji 'mjesto' u obitelji otkriva puno o nečijem karakteru
Početkom 20. stoljeća, točnije 1920-ih godina, austrijski psiholog Aldred Adler (koji je usko surađivao sa Sigmundom Freudom) je razvio teoriju o vezi osobnosti te redoslijeda rođenja. Njegova teorija bila je sasvim jednostavna: redoslijed kojim su rođeni braća i sestre utječe na njihovu osobnost. Koje si ti dijete u obitelji: najmlađe, najstarije ili srednje? Evo što to govori o tebi…
Najstarije dijete
Prema Adleru, redoslijed rođenja najviše utječe na najstarije dijete. U početku je najstarije dijete jedinac te dobiva svu pažnju i ljubav svojih roditelja. Zatim dođe brat ili sestra – koji drastično promijeni njegov položaj. Dolazi do osjećaja manje vrijednosti, što pak utječe na samopouzdanje; nešto s čime se u starijoj dobi teško nosimo. Međutim, postoje i pozitivne stvari. Na primjer, starija djeca vrlo brzo postaju odgovorna, a to im često dobro dođe u kasnijoj dobi – postaju dobri „rukovoditelji“.
Najznačajnije osobine: perfekcionizam, ambicioznost, odgovornost, brižnost, povjerljivost, a ponekad nesigurnost.
Srednje dijete
Srednje dijete dobiva puno pažnje, ali nije toliko razmaženo, tvrdi Adler. Srednje dijete može „svrgnuti“ starije te je vrlo natjecateljski nastrojeno. U velikoj obitelji se srednje dijete može osjećati zaboravljeno i manje važno od starijeg ili mlađeg pa će rado pokušati pronaći načine da ga se vidi te „prizna“. Zbog toga su u pubertetu srednja djeca često buntovnički nastrojena. Međutim, vrlo brzo i lako se uklope u društvo te dobro izbjegavaju konflikte.
Najznačajnije osobine: društvenost, velika sposobnost prilagodbe, izbjegavanje konflikata, neovisnost.
Najmlađe dijete
Najmlađe dijete je „najnemoćnije“; starija braća i sestre smiju već puno više toga, dok je najmlađe još uvijek snažno pod roditeljskom pažnjom. To može izazvati puno bijesa i frustraciju. U pravilu je najmlađe dijete razmaženije od starijih, što kasnije u životu može dovesti do problema s neovisnošću. Doduše, roditelji su kod najmlađeg djeteta već iskusni, odnosno puno opušteniji. Zbog toga su najmlađa djeca često bezbrižna i ne brinu previše.
Najznačajnije osobine: šarm, nekompliciranost, manipulativnost, egocentričnost, društvenost.
Prepoznaješ li sebe i svoje braću i sestre?
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.