Life&style

Jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu nam je nadohvat ruke, šetnja njime je fascinantna

  • Na nekih dva sata vožnje od Zagreba, u susjednoj Sloveniji, nalaze se Škocjanske jame, jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu
  • Razgledavanje traje oko 2 sata laganog hoda (oko 3 kilometra), tako da nije previše zahtjevno
  • Pokušat ću riječima opisati ovaj prirodni fenomen koji sam razgledala, a svakako bih i tebi preporučila da ga posjetiš, a za početak samo mogu reći: WOW!!!

Iz Zagreba do Škocjanskih jama u susjednoj Sloveniji trebat će ti malo više od dva sata vožnje autom, a iz Rijeke nekih sat vremena. Možeš ih razgledati s licenciranim vodičem, a nevjerojatan doživljaj počinje kod Centra za posjetitelje i nastavlja se kroz razne prolaze, gdje možeš uživati u raznim geološkim čudima i zanimljivostima.

Jedan od najvećih podzemnih kanjona u svijetu nastao je pod utjecajem rijeke Reke i nalazi se u Sloveniji, u blizini talijanske granice i grada Trsta. Škocjanske jame su još 1986. godine upisane su na UNESCO-ov Popis svjetske baštine u Europi. Rijeka Reka, koja se proteže niz južnu stranu Snežnika, najvišeg nealpskog vrha u Sloveniji, zapravo izvire u Hrvatskoj kao potok Vela voda. Teče kroz Primorsko-goransku županiju do Škocjanskih jama i tamo se ulijeva u Mohorčičevu, a zanimljivo je da čak 33 kilometra teče ispod zemlje dok ponovno ne osvane na površini, u Italiji. Upravo ona, odnosno njenog toka djelo, glavni je adut koji Škocjanske jame izdvaja iz plejade impozantnih svjetskih špilja kao doista posebnu.

 | Autor: TripAdvisor TripAdvisor Foto: TripAdvisor, Škocjanske jame  | Autor: TripAdvisor TripAdvisor Foto: TripAdvisor, Škocjanske jame

Kanjon rijeke Reke

Nevjerojatni podzemni kanjon dugačak oko 3,5 kilometara, širok između 10 i 60 metara te mjestimično visok čak 140 metara. Čudo prirode moguće je vidjeti u dijelu špilje koji se zove Šumeća jama te Hankejevu kanalu koji ne nastavlja na nju te jednoj od najvećih špiljskih dvorana na svijetu. Međutim, sam špiljski kompleks još je složeniji. Ukupna duljina svih špiljskih prolaza iznosi oko šest kilometara, dok je vertikala visinska razlika između najviše, ulazne te najniže točke špilje koju je dosad čovjek dosegnuo, odnosno špiljskog sifona, 205 metara, navodi se na službenim stranicama Škocjanskih jama.

 | Autor: TripAdvisor TripAdvisor Foto: TripAdvisor, Škocjanske jame  | Autor: TripAdvisor TripAdvisor Foto: TripAdvisor, Škocjanske jame

Opisani kanjon mjestimično se širi i u ogromne podzemne prostorije, odnosno dvorane. Među njima posebno se svojom veličinom ističe Martelova soba, koja slovi kao jedna od najvećih u Europi, ali i svijetu s impozantnom zapremninom od 2,2 milijuna metara kubičnih. Ta je golema dvorana dugačka čak 308 metara, u prosjeku je široka 89 metara (maksimalna širina joj je 123 metra), dok je visoka 106 metara. Ona je definitivno najveća dvorana dosad otkrivena u Sloveniji. 

Šetnja po jednoj od najvećih podzemnih dvorana na svijetu

Šetnja samom „jamom“, odnosno „pećinskom kompleksu“ od samog je početka doista impresivna. Gotovo cijelo vrijeme pratio nas je huk podzemne rijeke, pa smo pomno slušali zanimljivosti i podatke o Škocjanskim jamama koje nam je govorio simpatičan vodič. Izgled kanjona je doista kao iz bajke – sa svim mogućim pećinskim ukrasima i ljepotama koje si možeš zamisliti. 

Ali, posebno su me se dojmila dva trenutka za vrijeme razgledavanja. Kad smo bili na jednom od najnižih dijelova jama, vodič je stao uz stijenu na kojoj je bila rupa taman velika da u nju gurne ruku. Upozorio nas je da se nalazimo u dijelu jame gdje ne može prodrijeti ni jedan atom svjetlosti izvana te nas pitao jesmo li kada doživjeli totalni mrak. Zatim je ugasio svjetlo… Doista nikada do tada nisam doživjela totalni mrak, a osjećaj nije bio baš ugodan, premda uzbudljiv. Ja sam se doslovno ukipila, nisam se usudila pomaknuti, jer ne samo da ne vidiš ništa oko sebe, nego ne vidiš ni sebe, što mi je bilo pomalo strašno. Osjetila sam da me netko hvata za ruku, vjerojatno pipajući mrak oko sebe… Uglavnom, vodič nas je brzo umirio svojim glasom i baterijskom lampom koju je uključio. 

Možda vas zanima Festival pjenušca i jagoda?! Tamo želimo biti! Evo gdje se održava ovog vikenda Rubrika Life&style Life&style

A druga „stvar“ koja me impresionirala je most Cerkvenik, koji se nalazi na visini od 47 metara iznad rijeke Reke. Kad dolaziš prema tom mostu iz kompleksa jama, u daljini izgleda doista malen, a nalazi se posred kanjona visine preko 100 metara. Izgleda doista neopisivo, jedinstveno… 

Od ostalih čuda izdvaja se i tzv. „Div“, stalagmit visok 15 metara, ali i 30-ak vodopada i brzaca do 10 metara visine. Ono što je zanimljivo jest to da podzemni kanjon, unatoč svojim rekordnim dimenzijama, ima relativno mali sifon koji se, u vrijeme obilnih oborina, ne može nositi s golemom količinom vode koja se slijeva niz njega. Razina vode ponekad se stoga može podići i za 100 metara.

Cijena ulaznice za odrasle iznosi 22,00 eura, 10 eura za djecu od 6-18 godina, a za mlađe od 6 godina je ulaz besplatan. Više informacija i detalja možeš pronaći na internetskim stranicama Škocjanskih jama

Možda vas zanima Na manje od sat vremena od Zagreba smjestila se Casa Madera, jedna od najslađih kuća za odmor koje smo vidjeli Rubrika Life&style Life&style
Photo: None
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • manfred

    super