- Ne traže isključivo vegetarijanci ili vegani biljne mliječne alternative
- Biljna mlijeka su danas izbor sve više ljudi
- Međutim, koje se biljno mlijeko najbolje može koristiti za kuhanje i pečenje
Sojino, zobeno, bademovo, kokosovo ili rižino mlijeko: lista biljnih mliječnih alternativa je dugačka. Ono što je svima zajedničko: nemaju laktoze. Osim toga, neki zamjenski proizvodi imaju manje kalorija od kravljeg mlijeka. Međutim, kakva je situacija u kuhinji? Može li se zamijeniti kravlje mlijeko koje se nalazi u brojnim receptima biljnom varijantom? I koja sorta je dobra za koje jelo?
Općenito vrijedi: kravlje mlijeko može se zamijeniti biljnim u omjeru 1:1. Međutim, oprez: prije korištenja provjeri radi li se nezaslađenoj varijanti. Inače će okus jela biti drugačiji.
Pregled biljnih mlijeka
Zobeno mlijeko ima blagi, pomalo pšenični okus. Siromašno je hranjivim tvarima i ima slatkastu notu, jer se kod prerade škrob pretvara u šećer. Zbog toga je zobeno mlijeko dobro za musle, ali i kod pečenja kolača, keksa i sl. U kombinaciji s margarinom ili kokosovim uljem dobro je i za spravljanje veganskog sladoleda.
Bademovo mlijeko je svestrano u kuhinji – ako je riječ u nezaslađenoj varijanti. S njime možeš raditi palačinke, puding, kreme i kolače, jesti musle, ali dobro je i za „slana jela“ poput pirea od krumpira ili složenaca. Kod kave trebaš biti oprezna – bademovo mlijeko često se zgruša.
Kokosovo mlijeko (nemoj ga zamijeniti s kremastim kokosovim mlijekom iz limenke koje se koristi za curry!) dobro je za deserte, chia-puding, ali i malokaloričnu varijantu riže na mlijeku. Također daje odličnu notu keksima, shakeovima i smoothijima.
Rižino mlijeko može biti izazov kod kuhanja i pečenja, jer je jako rijetko. Zbog toga se ne preporučuje ni u kavi. Eventualno je dobro za gris ili rižu na mlijeku.
Sojino mlijeko je, što se tiče količine bjelančevina i masnoća, slično kravljem. Može se lako zapjeniti i ugrijati pa je dobro za spravljanje kave, kapučina itd. Kod kuhanja i pečenja je sojino mlijeko dobra zamjena za kravlje – i u slatkim i u slanim jelima.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.