Life&style

Gnjus: 6 odvratnih činjenica o griženju noktiju

Jednom kad se navučeš, prokleto je teško prestati gristi nokte. Međutim, kad se otkriju odvratne činjenice sakrivene ispod noktiju, možda to više neće biti tako teško

Piše u rječniku: onihofagija (grč. ὄνυξ, genitiv ὄνυχος: nokat + -fagija), grizenje noktiju. Često je znak neuroze, posebno u djece. Izražava autoagresiju. Liječi se psihoterapijom i radom s roditeljima. 

Da, sigurno se mnoge od nas sjećaju kako su roditelji vikali na nas kad smo kako klinke grizle nokte. „Umočit ću ti prste u papar!“ Ili: „Natrljat ću ti nokte feferonima!“, bili su neki od originalnih načina kako se riješiti nadasve ogavne i nehigijenske navike. 

Istraživanja govore kako 33% djece mlađe od 11 godina grize nokte. Broj se nešto povećava kad uđu u pubertet, a počne opadati u starijoj dobi. Grickanje noktiju povezuje se s nervozom, pa je nekako još jasno da to rade nabrijane pubertetlije, ali u 20-ima i 30-ima? Hm, to nije nimalo lijepa slika, još kad se sjetimo što sve dodirujemo prstima… 
Stoga podsjećamo na 6 odvratnih činjenica o noktima – kako bi zauvijek držali nokte daleko od zubiju… 

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

1. Pod noktima se sakupljaju mnoge bakterije i klice

Tijekom dana svašta nam prolazi kroz ruke. Naravno da pokupimo brojne klice i bakterije koje se fino gomilaju ispod noktiju – a koje je kratkim pranjem ruku nemoguće potpuno otkloniti. Pa onda netko zagrize nokat i sve bakterije prebaci u usta. Njamiii…

2. Griženje noktiju šteti zubima 

Tko bi pomislio da grickanje može imati takve posljedice? U težim slučajevima griženje noktiju može uzrokovati lom zuba. 

3. Griženje noktiju i škripanje zubima idu u paru 

Istraživanja su pokazala da tko grize nokte, noću češće škripi zubima. Naime, griženje noktiju je nervozna reakcija koju tijelo noću često povezuje sa stiskanjem čeljusti, pa je zamijeni stiskanjem zuba. To može uzrokovati krivi zagriz, a u najgorem slučaju i ispadanje zuba. 

4. Griženje noktiju može uzrokovati tešku upalu zubnog mesa

Donosimo jedno liječničko izvješće: nakon što je u Americi dječak došao liječniku s teškom upalom zubnog mesa, otkriven je razlog – zbog griženja su mu se komadići noktiju zabili u zubno meso pa je došlo do upale. Fuuujjj! 

5. Griženje noktiju izaziva loš zadah 

Osobe koje grizu nokte sklonije su halitozi - poznatije kao loš zadah. To se događa kad se bakterije u usnoj šupljini (koje tamo i spadaju) pomiješaju s bakterijama sa prstiju (koje ne spadaju u usnu šupljinu). 

6. Počinje ti se gnojiti meso ispod noktiju

Tu nemamo što više dodati… 

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0