- Na prvi pogled se čini da je kuhanje riže superjednostavno, zar ne?
- A riža ti onda često ispadne ljepljiva, gnjecava ili ima okus po zagorjelom?
- Oprez – vjerojatno su tome uzrok neki od ova 4 razloga
Kod kuhanja riže može puno toga poći po zlu. Rezultat može biti gnjecava ili zagorjela riža, ali i neugodno kruljenje u želucu nakon jela. Sakupili smo najčešće pogreške kod spravljanja riže…
1. Koristiš pogrešan lonac
Treba ti veliki lonac s teflonskim dnom. Ni poklopac ne smije nedostajati. Toplina se tako može dobro raspodijeliti, a voda neće prebrzo ispariti. Zbog toga riža neće tako lako zagorjeti i dobit će finu mekoću.
2. Omjer riže i vode nije dobar
Pravi omjer riže i vode esencijalna je točka kod spravljanja. Općenito raširena formula kaže: na šalicu riže dolazi 1,5 količine vode. Ta se formula fino može koristiti kod basmati riže te sličnih sorti.
3. Kuhaš na pogrešnoj temperaturi
Na previsokoj temperaturi zrna neće omekšati, a riža će zagorjeti, a na niskoj temperaturi riži treba cijela vječnost da se skuha. Najbolje je rižu kuhati na srednjoj temperaturi, a kad voda zavrije – poklopi lonac te malo smanji temperaturu.
4. (Pre)često provjeravaš je li riža kuhana
Kad je poklopac na loncu, tamo treba i ostati. Ako svakih nekoliko sekundi otvaraš lonac kako bi malo promiješala rižu, izići će para koja treba „napariti“ rižu. Stalno miješanje oslobađa škrob pa riža postane gnjecava.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.