Life&style
Film Zelena knjiga

11 Oscarom nagrađenih filmova koji su itekako problematični - danas ne bi preživjeli cancel kulturu

  • Kad pogledamo unatrag, često se na neke stvari gledalo drukčije nego danas - svjetonazor se (srećom) promijenio nabolje
  • Ovih 11 filmova nagrađenih Oscarom su djela za koje bi mnogi rekli da su problematični u 2025. godini
  • Je li možda tvoj omiljeni film među njima?

Odluka na dodjeli Oscara za najbolji film uvijek je kontroverzna. Previše je različitih mišljenja, kritičara i obožavatelja kako bi se uvijek mogao napraviti dobar izbor. Ali, ako pogledaš neke stare dobitnike „zlatnog kipića“ dok čekaš dodjelu Oscara 2025., primijetit ćeš da su neki „stari filmovi“ danas upitni zbog stavova koje promovirju i poruka koje šalju. 

Ovi filmovi koji su osvojili Oscara danas su problematični

Naše društvo se razvija – i to je dobra stvar. Mnoge stvari koje su možda bile prihvaćene u prošlosti danas se više ne bi radile  na taj način, pa čak ni zapisale u scenariju. Nadalje, i ponašanje redatelja i glumaca također utječe na naš trenutačni pogled na filmove i serije.

Ovi su filmovi produkt svoga vremena i tada se mnogi od njih nisu smatrali problematičnima jer je kulturološka klima bila drugačija ili se još nije znalo za postupke glumaca i redatelja. Danas se neke izjave ili priče možda ne bi ni unijele u scenarij. Ovih 11 filmova ostavljaju nakon ponovnog gledanja mogli bi ostaviti gorak okus u ustima . Naravno, to ne znači da ih više ne možeš gledati – ili da su zabranjeni. Kritičari, aktivisti i/ili glumci (neki čak i u to vrijeme) klasificirali su sljedeće filmove kao problematične. 

Oscari 1940.: 'Prohujalo s vihorom'

Teško da se o bilo kojem drugom filmu raspravlja toliko često kao o filmu 'Prohujalo s vihorom' koji je 1940. godine osvojio deset Oscara. Među dobitnicima bila je i Hattie McDaniel, koja je postala prva crnkinja koja je ikada osvojila Oscara. To možda zvuči progresivno za to vrijeme, ali Hattie McDaniel se također suočila s rasizmom i segregacijom tijekom dodjele Oscara. Na ceremoniju je smjela doći samo zato što su producenti tako zahtijevali, a i tada je morala sjediti za posebnim stolom, a ne s bijelim kolegama.

Čak i kad je film pušten u kina kasnih 1930-ih, već je bio kritiziran zbog svog rasističkog prikaza. To je dugo bilo zaboravljeno, ali 2020. ponovno su se rasplamsali prosvjedi protiv filma. 'Prohujalo s vihorom' nakratko je skinut s Amazon Prime Videa u nekim zemljama i ponovno objavljen, ali samo s prologom u kojem se navodi da film prikazuje „rasne i etničke predrasude“ koje su „nažalost uobičajene u američkom društvu".

Oscari 1978.: 'Annie Hall'

Film Woodyja Allena 'Annie Hall' iznenađujuće je osvojio Oscara za najbolji film 1978. godine - i to unatoč činjenici da su u to vrijeme bili u igri i 'Ratovi zvijezda'. Film 'Annie Hall' je jedna od rijetkih komedija ikada izabranih za najbolji film – što neki vide kao potvrdu koliko je romantična komedija dobra. Osim toga, film je osvojio četiri Oscara 1978. godine.

Ali, redatelj Woody Allen imao je nekoliko „turbulentnih" godina. Optužen je za seksualno zlostavljanje svoje posvojene kćeri Dylan Farrow kada je imala samo sedam godina. On sam je negirao optužbe, ali dokumentarac iz 2021. godine, 'Allen protiv Farrow' prikazuje privatne snimke koje teško inkriminiraju Woodyja Allena. Osim toga, redatelj je oženio svoju posvojenu kćer Soon-yi Previn – kada su se njih dvoje vjenčali, on je imao 56, a ona 21 godinu. 

U mnogim filmovima Woodyja Allena stariji, sramežljivi i skromni muškarac (između ostalih glumi i samog sebe) nađe se s mladom, lijepom i često „nevinom" ženom - kao u 'Annie Hall', 'Manhattanu' i 'Moćnoj Afroditi'. Takvo ponavljanje ove teme u mnogim njegovim filmovima jednostavno djeluje čudno kad se u vidu imaju ove optužbe. Hollywoodske zvijezde poput Timotheeja Chalameta, Grete Gerwig i Selene Gomez ogradile su se od redatelja i svoje honorare od njegova filma donirale u dobrotvorne svrhe.

Oscari 1990.: 'Vozeći gospođicu Daisy'

Na dodjeli Oscara 1990. godine su i 'Društvo mrtvih pjesnika' i 'Polje snova' bili nominirani, ali 'Vozeći gospođicu Daisy' ipak je sve iznenadio osvojivši Oscara za najbolji film. Film je za svoje vrijeme Akademija smatrala progresivnim, ali redatelj Spike Lee, koji je iste godine objavio crnački kultni film 'Učini pravu stvar', već je bio duboko povrijeđen izborom.

Film govori o neobičnom prijateljstvu umirovljenice i njezinog crnog šofera kojeg glumi Morgan Freeman. 'Vozeći gospođicu Daisy' kritiziran je prvenstveno zbog nedovoljno složenog prikaza rasističkih pitanja sredinom 20. stoljeća i stereotipnog prikaza crnaca. Čak i glavni glumac Morgan Freeman, koji je za film dobio Oscara, žali zbog svoje uloge i posljedica koje mu je ona donijela u narednim godinama zbog stereotipne uloge crnog, mudrog starca.

Oscari 1992: 'Kad jaganjci utihnu'

Ovaj film je težak jer nije problematičan sam po sebi, nego je otežana recepcija prikazane teme. Kontroverza je nastala unutar LGBTQ zajednice nakon dodjele Oscara. Riječ je o „trans problemu“ koji se pojavljuje kroz negativca Buffala Billa (Ted Levine). U današnjoj društvenoj klimi takav prikaz trans osobe vjerojatno više ne bi pršao. U filmu 'Kad jaganjci utihnu', Buffalo Bill je serijski ubojica koji nosi kožu svojih ženskih žrtava, čuva njihovu odjeću i oblači se poput njih.

Sam film izričito kaže da Bill nije trans osoba i da transrodni identitet nema nikakve veze s nasiljem. Redatelj Jonathan Demme također je izričito izjavio da Bill ne bi trebao biti trans osoba i ispričao se što to nije jasnije izrazio. Sve je to sasvim legitimno, ali namjera autora nije nužno presudna ako se drugačije doživi kod šire publike. Na dodjeli Oscara 1992. došlo je do prosvjeda protiv filma, tijekom kojih je čak uhićeno 10 queer aktivista.

Danas bi ljudi mogli dvaput razmisliti o prikazivanju muškog serijskog ubojice kako pleše okolo u ženskoj odjeći. Jer to je fiktivni strah mnogih transfobičnih osoba i u najgorem slučaju bi ih samo pojačao. Istina je da je statistički puno češće da trans-žene budu žrtve nasilja nego da počine nasilje. Unatoč tome, uobičajeno je stilsko sredstvo prikazati transrodne osobe ili barem likove koji nisu u skladu s rodnim normama kao negativce.

Oscari 1995: 'Forrest Gump'

Film 'Forrest Gump' s Tomom Hanksom je Akademija 1995. proglasila najboljim filmom - premda je 'Pakleni šund' također nominiran za Oscara iste godine. Mladi Forrest Gump prolazi kroz kultne trenutke američke povijesti 20. stoljeća. Komediju-dramu nekoliko su puta kritizirali aktivisti zbog portretiranja osoba s invaliditetom, prava žena i veterana Vijetnamskog rata.

Ali, ono što je također upečatljivo u 2025. je portret Jenny, koju glumi Robin Wright, koja je zapravo samo korištena da unaprijedi emocionalni razvoj Forresta Gumpa prije nego što mu podari dijete i umre na kraju. Ona portretira stereotipnu ženu u ulozi žrtve, koju je prvo zlostavljao njezin otac, a zatim je izlazila s toksičnim tipovima muškaraca, radila kao striptizeta i na kraju umrla od AIDS-a.

Možda vas zanima Nicole Kidman kao da se specijalizirala za trilere s obiteljskim tajnama... Ovaj nam super zvuči! Rubrika Life&style Life&style

Oscari 1996.: 'Hrabro srce'

Dobitnik Oscara iz 1996. godine, film 'Hrabro srce', možda je nekima omiljeni film, ali kritičari ga smatraju velikom šalom i jednom od najvećih pogrešaka Akademije. Čak ni tadašnji filmski kritičari nisu mogli shvatiti zašto je film o škotskoj neovisnosti ostavio tako veliki dojam na dodjeli Oscara.

U ovoj filmskoj drami temeljenoj na istinitim događajima, Mel Gibson glumi borca za neovisnost Williama Wallacea koji planira osvetnički pohod. Međutim, od svog filmskog vrhunca, Mel Gibson je nekoliko puta bio kritiziran zbog svojih homofobnih, rasističkih i antisemitskih izjava. Premda se glumac nekoliko puta u talk showovima ispričao za svoje ponašanje i kao okidač mržnje naveo svoju ovisnost o alkoholu, njegovi verbalni napadi od tada su se ponovili.

Oscari 1999.: 'Vrtlog života'

Godine 1999. je crna komedija/drama 'Vrtlog života' osvojila Oscara za najbolji film i smatrana je jednim od najboljih filmova desetljeća. Od tada je film više puta bio na meti kritika zbog prikaza muške seksualne požude. Film govori o Lesteru, kojeg glumi Kevin Spacey, koji prolazi kroz krizu srednjih godina i seksualno je frustriran sve dok jednog dana ne upozna 17-godišnju prijateljicu svoje kćeri. Počinje maštati o njoj i približava se tinejdžerici u stvarnom životu.

Premda film ne ocjenjuje ovaj pristup moralno ispravnim, čini se da tvrdi da se muškarci ne mogu obraniti od svojih fantazija i seksualnih djela. Argument koji je više nego samo problematičan, osobito u pozadini pokreta #MeToo. Osim toga, Kevin Spacey također je došao na loš glas kada su se počele gomilati optužbe za seksualno nasilje 2017. godine. Nakon što je Anthony Rapp progovorio protiv Kevina Spaceyja te godine, javili su se i drugi muškarci koji su rekli da ih je Kevin Spacey seksualno zlostavljao u mladosti. Spacey je negirao sve optužbe.

Oscari 2003: 'Pijanist'

Prije nego što je 'Pijanist' osvojio Oscara za najbolji film, redatelj Roman Polanski osvojio je Oscara za najboljeg redatelja. Nažalost, Polanski nije mogao sam preuzeti svog Oscara – da je bio na američkom tlu, bio bi uhićen. Čak i nakon što je Roman Polanski proglašen krivim za silovanje i seksualni napad na 13-godišnju djevojčicu 1977. godine, mnogi filmaši su ga nastavili podržavati – čak i kada je pobjegao u London kako bi izbjegao izručenje.

Nakon pokreta #MeToo i Time's Up, njegova su djela preispitana, a uspjesi dovedeni u pitanje - osobito u pozadini obnovljenih optužbi za silovanje 2017. i 2019. godine. Godine 2018. izbačen je iz Akademije filmskih umjetnosti i znanosti.

Oscari 2005.: 'Fatalna nesreća'

Godine 2005. je film 'Fatalna nesreća' dobio pohvale kritičara Akademije. Film je dobio ukupno šest nominacija i tri Oscara - uključujući i za najbolji film. Međutim, pobjedu 2005. zasjenio je veliki skandal: queer kaubojski ljubavni film 'Planina Brokeback' nominiran je za Oscara iste godine i mnogi su pretpostavili da Akademija tada nije htjela dodijeliti Oscara queer filmu.

Film 'Fatalna nesreća' neki kritičari opisuju kao najgori film desetljeća, a ni sam redatelj Paul Haggis ne smatra da je film vrijedan Oscara. Različite priče se međusobno povezuju, a svaka predstavlja političku temu i sve su implementirane na neoriginalan i stereotipan način. Drama se uglavnom kritizira zbog stereotipnog prikaza rasizma i rasističkih tema te nedovoljno složenog prikaza multikulturalnih odnosa.

Oscari 2013.: 'Dobri dileri iz Dallasa'

Godine 2013. dvojica glavnih glumaca iz filma 'Dobri dileri iz Dallasa', Jared Leto i Matthew McConaughey, proslavili su se svojom fizičkom transformacijom za film. Obojica su se izgladnjivali i jako smršavjeli kako bi glumili ljude s AIDS-om, a Jared Leto također je glumio trans ženu Rayon. Više nije razumljivo zašto za glumicu nisu angažirali pravu trans ženu.

Drama govori o kauboju Ronu (Matthew McConaughey), koji zbog vlastite bolesti dijeli neodobrene lijekove oboljelima od AIDS-a. Jedna od pacijenata je trans žena Rayon. Ona bi ga trebala učiniti boljom osobom i poslužiti kao negativan primjer kako se nositi s dijagnozom AIDS-a. Međutim, Ron mijenja svoj način života i preživljava, dok Rayon nastavlja raditi kao prostitutka i na kraju umire. Nadalje, kroz film joj se obraćaju muškim zamjenicom. 

Oscari 2019.: 'Zelena knjiga: Vodič za život'

Jedan od najkontroverznijih dobitnika Oscara posljednjih godina je 'Zelena knjiga: Vodič za život', 2019. godine. Film je bio komercijalni i kritički uspješan, a također je osvojio niz nagrada. Ali, gledajući unatrag, film teško da je tako progresivan kao što tvrdi da jest.

Priča filma temelji se na istinitoj priči o Donu Shirleyu (Mahershala Ali) i njegovom tjelohranitelju Tonyju Lipu (Viggo Mortensen). Prava Shirleyeva obitelj oštro je osudila filmski prikaz, dok je izvršni producent filma stvarni sin Tonyja Lipa. Mahershala Ali predstavlja stereotipnog crnca čiji je jedini posao da obrazuje bijelca. Nadalje, film je kritiziran zbog svoje naracije o „bijelom spasitelju", u kojoj bijeli čovjek naizgled okončava rasizam samim time što je prisutan. Redatelj filma 'BlacKkKlansman' ('Crni član KKKlana'), Spike Lee, pokušao je ogorčen napustiti kino dvoranu nakon što je 'Zelena knjiga: Vodič za život' proglašen najboljim filmom. 

Vila iz filma La Dolce Villa Možda vas zanima Film 'La Dolce Villa' popeo se na prvo mjesto gledanosti na Netflixu, a romantična vila iz filma može se unajmiti… Rubrika Life&style Life&style
Photo: Universal Pictures

Komentari 0