Beauty

Što je ljepše: umjetni ili prirodni nokti?

Svakoga dana mnoge žene muku muče sa svojim noktima. Neki su krhki, drugi se listaju, treći imaju masnu ploču koja smanjuje trajnost laka... nije ni čudo da velik broj žena ne može odoljeti umjetnim noktima!

Najprije valja istaknuti kako nisu svi umjetni notki isti. Klasični umjetni nokti mogu se kupiti u svakoj drogeriji već za dvadesetak kuna. U pakiranju obično dobijete i ljepilo s kojim već oblikovane pločice možete zalijepiti na prirodni nokat. Takvi nokti su najkratkoročnije rješenje jer se odlijepe već za nekoliko dana, a i koliko god se trudili biti uredni i precizni- uvijek izgledaju umjetno. Druga opcija je gel, koji je zapravo medicinski materijal koji je sličan materijalu od kojih se izrađuju plombe, a treća ugradnja noktiju tzv. tipsama ili šablonama koje traju do pet tjedana.

Prirodno vs. umjetno

Želite li svoje nokte istaknuti na umjetan način pomoću gela ili tipsi, računajte na redovite mjesečne izdatke za manikuru. Uvijek odlazite kod stručne osobe koja zna što radi, jer se nokti skraćuju na najkraću duljinu i tek tada nadograđuju.  Nesteriliziran pribor i nevješta manikerka mogu uništiti vaše nokte, ali i izazvati infekcije ili neugodnosti poput podizanja ploče nokta. Loše napravljeni nokti lakše pucaju, a nokti tretirani gelom oporavljaju se oko šest mjeseci. "Gel u boji će dostojno zamijeniti lak, a vrhovi neće biti otrcani niti ćete morati mijenjati lak svakih nekoliko dana. Želite li promijeniti boju, uvijek možete nanijeti klasični lak. Bez, brige, on neće oštetiti boju gela", ističe Dijana koja kaže kako kratkoročno najjeftinija manikerka nije i dugoročno najjeftinija, jer je popravljanje loše napravljenih noktiju skup i dugotrajan proces. Loše napravljeni nokti ne izgledaju lijepo, ploča nokta je često predebelo obrađena, a i oblik često nije ni nalik prirodnom obliku nokta.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Prirodni nokti pak rijetko imaju čvrstoću umjetnih, što je jedan od glavnih razloga zašto se mnoge žene odllučuju za nadogradnju. "Manikura je prilično jeftin način održavanja noktiju i ruku. Sav pribor možete nabaviti u obližnjoj drogeriji i sami posao obaviti kod kuće. Ali ako nemate prosječne ili iznimno kvalitetne nokte, manikura će vam zadati glavobolju." kaže Dijana i ističe kako manikura nije samo rezanje noktiju nego i njihovo formiranje, obrada kožice i same ploče nokta te poliranje do visokog sjaja i lakiranje.

Imate li krhke nokte, a i dalje zazirete od umjetnih i za to postoji rješenje. "Preporučujem da učvršćivače primjenjujete maksimalno dva tjedna jer u većini slučajeva sadrže formaldehid koji može još više isušiti nokat na dulje staze." kaže Dijana koja kao manu klasične manikure ističe i često mijenjanje laka zbog oštećenja.

 | Autor:

Što odabrati?

Odabir manikure prije svega ovisi o osobnim preferencijama, ali i potrebama noktiju. Mnoge žene zaziru od stavljanja umjetnih noktiju jer žele isprobati sve trendove i to svakodnevno te im skidanje laka svaki dan ili dva nije problem, dok druge žele trajnu manikuru koju neće morati popravljati svakoga dana. S druge strane, stavljanje umjetnih noktiju je možda skupo, ali će vaši nokti biti lijepi dulje vremena. Redovita manikura iziskuje mnogo vremena i novca, te nema mjesta "zabušavanju" i preskakanju termina. Dijana Kokot savjetuje da dobro razmislite prije nego li odlučite staviti neki oblik umjetnih noktiju: "Gel je obveza, a odlučite li ga staviti ustrajte na tome i redovito ih dotjerujte. Nikako ne bih preporučila stavljanje noktiju na tjedan ili dva, npr, za vjenčanje ili maturalnu večer. Radije se na vrijeme posvetite svojim prirodnim noktima. Uz malo ljubavi i prirodni nokti mogu zablistati poput umjetnih."

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0