Beauty
1/14

Maskara - tajne najpopularnijeg proizvoda ikada

Nema žene koja može svoj dan zamisliti bez maskare. Ta crna pasta neprivlačnog izgleda se od svojih početaka nametnula kao neizostavan proizvod koji od svake žene može napraviti prirodnu ljepoticu ili pak seksi zavodnicu, samo ako znamo odabrati formulu. O tajnama maskare porazgovarali smo s vizažisticom Nenom Mrkonjić.

Jedan od najprodavanijih kozmetičkih proizvoda na svijetu je maskara. Ne vjerujete? Samo Maybelline na američkom tržištu proda 30 komada Great Lash maskara u minuti, a u asortimanu ima preko deset drugih vrsta. Uzmemo li u obzir i druge brendove poput Maxa Factora, L'Oreala Paris, Chanela, Diora i YSL-a, sasvim je jasno kako su maskare itekako važne, kako u kozmetičkim torbicama, tako i u poslovanju kozmetičkih kuća.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Bratska ljubav i moderna maskara

Povijest maskare, kao i većine drugih proizvoda, započinje u drevnom Egiptu gdje se posebna smjesa poznata pod nazivom khol koristila za uokvirivanje očiju. Iako je ta smjesa bila više u ulozi tuša ili olovke nego maskare, nerijetko su se njome premazivale i trepavice koje bi na taj način postajale gušće i ljepše. Nakon pada Rimskog carstva upotreba maskare u Europi pada u zaborav, dok se na Istoku khol i dalje koristi.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Veliki preokret događa se u Viktorijansko doba. Industrijska revolucija i ženska svakodnevica posvećena uglavnom održavanju besprijekornog izgleda, nametnule su nove trendove. Tako su žene često kod kuće izrađivale maskare od pepela i biljnog soka, ali potrebno je naglasiti kako se radilo o izrazito lošoj smjesi koja je curila i preslikavala se. Prvu maskaru koja je dostojna tog imena kreirao je kemičar Eugene Rimmel, a riječ 'rimmel' je do danas zadržana kao naziv za maskaru u španjolskom, grčkom, turskom i brojnim drugim jezicima. Otprilike u isto vrijeme, u SAD-u, T. L. Williams je kreirao gotovo identičnu smjesu za svoju sestru Mabel te počeo s prodajom maskara, a cijeli pothvat je prerastao u kozmetičku kuću Maybelline.

 | Autor:

Tadašnje maskare nisu dolazile u praktičnim tubicama, nego su bile pakirane poput kremastog rumenila s posebnim češljićem kojim se pasta nanosila na trepavice. Helena Rubinstein 1957. radi veliku revoluciju u svijetu maskara te razvija formulu koja nalikuje današnjoj. Maskara postaje tečnija, brže se suši, ali Helena je i pakira u tubice koje nalikuju današnjima. Razvoj maskare išao je u korak s razvojem kulta mladosti, jer maskara naglašava trepavice, a samim time i oči čini većima te pomlađuje lice, stoga ne čudi što samo dobiva na popularnosti.

Gumena ili obična?

Danas se više ne oslanjamo na paste koje se razmazuju i teško nanose, nego smo okruženi maskama s česticama kolagena, vinila, posebnih polimera i mikrovlakana. Četkice mogu biti dvostruke, trostruke, gumene, obične, sa zglobom za savijanje ili bez njega, a ne zaboravimo i mogućnost povećavanja trepavica za 16 puta. Lako se izgubiti u moru maskara i kupiti pogrešnu.

 | Autor:

"Kako bi odabrali dobru maskaru za svoje trepavice, moramo prvo znati kakve su naše trepavice, pa prema tome odabrati maskaru, s tim da se fokusiramo na četkicu. Često griješimo pri odabiru maskare, jer mislimo ako je našoj prijateljici dobra dobra, da će biti i nama", kaže Nena Mrkonjić i dodaje, "Ako imamo male i kratke trepavice uvijek tražimo četkicu za produljivanje i volumen trepavica, ali to mora biti četkica koja ima guste i kratke dlačice na četkici maskare. Ako imamo duge, ali rijetke trepavice, trebamo gustu i po mogućnosti dugačku maskaru koja daje volumen."

Poseban problem imaju žene sa svjetlijim trepavicama kojima Nena savjetuje gumenu četkicu koja uhvati svaku dlačicu, a u ovom slučaju potrebno ju je nanijeti s obje strane trepavica – gornje i donje. Nena i inače prednost daje gumenim četkicama koje daju prekrasan efekt u jednom potezu.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Osim što nerijetko pogriješimo u odabiru same maskare, često griješimo i u njenom nanošenju. Efekt nije ni malo lijep: slijepljene trepavice koje se popularno zovu i 'paukove nožice', maskara koja se trusi i neuredan make up mogu biti rezultat pretjerivanja.

"Da bi trepavice izgledale prirodno maskara se nanosi u maksimalno dva sloja. S nanošenjem se kreće od unutarnjeg dijela oka prema van, a nakon nanošenja se mogu lagano raščešljati posebnim češljićem. Tako dobivamo prirodan look. Što više puta nanosite maskaru, veća je vjerojatnost da će izgledati 'nabacano', a trepavice biti pune grudica", kaže Nena.

Priznaje da je tržište itekako zasićeno maskarama te iz osobnog iskustva zna da velik broj žena zbunjeno stoji ispred štanda s kozmetikom i ne zna što kupiti.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

"Skuplja, jeftinija, ona između? Žene su do danas naučile kako skupa maskara nije nužno i dobra ili bolja od jeftinije. Stvar je što u svojim glavama kvalitetu vežemo uz određeno ime koje volimo vidjeti u kozmetičkoj torbici", otvorena je ova poznata vizažistica.

Pripazi na rok trajanja

Ako si pronašla svoju idealnu maskaru, imaj na umu kako ona nije vječna. Osim što se redovito mijenja sortiman kozmetičkih kuća, pa je ponekad teško pronaći maskaru koja nem je nekad davno bila dobra, svoje druženje s maskarom ograniči na dva do tri mjeseca. Pošto se radi o proizvodu koji je u direktnom kontaktu sa sluznicom, stara maskara može uzrokovati brojne infekcije oka. Iz istog razloga svoju maskaru nikada ne biste smjeli dijeliti s drugima.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Želite li da vaša maskara potraje dulje, nikako je nemoj 'pumpati' niti gomilati proizvod na navoju. Višak radije obriši o maramicu, a umjesto pumpanjem, maskaru zagrabi tako da lagano rotirate četkicu po unutrašnjosti tube. Ako nikako nisi zadovoljna svojim trepavicama postoji i niz opcija poput ugradnje trepavica ili pak bojanja u salonu što može biti posebno praktično tijekom ljetnih mjeseci. Za posebne prigode možeš staviti i baznu maskaru koja ima posebna vlakna koja produljuju trepavice i čine ih gušćima. Za bolji efekt, prije nanošenja maskare uvij trepavice posebnim uvijačem.

I za kraj, najvažnije je da ne pretjeruješ sa svojom maskarom. Ponekad je bolje staviti umjetne trepavice, nego gomilati slojeve na prirodnim trepavicama, jer osim što nikoga nećeš zavarati, samo ćeš izgledati smiješno umjesto dotjerano.

Više slika i izbor maskara pogledaj u galeriji...

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0