Beauty
Suha koža

4 namirnice mogu isušiti kožu, otkrivaju dermatolozi, a takvi unutarnji neprijatelji nikome ne trebaju

  • Skupi proizvodi za njegu nisu jedino rješenje za suhu kožu
  • Često pomaže promjena prehrane i, jednako kao dodavanje određenih namirnica, i izbjegavanje određenih namirnica
  • Stručnjaci otkrivaju koje svakodnevne namirnice nisu dobre za našu kožu, a koje bismo češće trebali jesti

Svatko tko pati od suhe kože zna za neugodne simptome: koža je crvena, zategnuta i neugodno svrbi i/ili pecka. Ljuskice kože i suhe mrlje čine rutinu šminkanja igrom strpljenja. Nježni pilinzi i bogate kreme pomažu na kratko vrijeme vizualno ujednačiti suha područja. Ali, nažalost, neugodne mrlje brzo se opet vraćaju i ponovno počinje začarani krug suhe kože, osjećaja napetosti i stalnog mazanja kremom. Ali, što se zapravo događa kada koža pokazuje da je „žedna"?

Suha koža: uzroci i moguće posljedice

Kad je koža suha znači da nema dovoljno vlage ili lipida (tvari nalik mastima, netopive u vodi) kako bi održala svoju funkciju barijere, objašnjavaju dermatolozi. Može se činiti grubom, ljuštiti se, dati neugodan osjećaj zategnutosti, a i često je sklonija crvenilu i iritaciji. Na suhoj koži također se jasnije vide bore.

Ali, ako postoji „suša“ u slojevima kože, to nije samo vizualni problem. Suhoća također oštećuje naš najveći organ koji djeluje kao zaštitni štit za tijelo. Kada je kožna barijera oslabljena i oštećena, to daje priliku bakterijama i drugim patogenima da napadnu. Dugoročno, suha koža može dovesti do bolne upale, ekcema koji svrbi ili drugih kožnih bolesti.

Razlozi za suhu kožu:

• ekstremno vrijeme (i vrućina i hladnoća)
• UV zračenje (previše sunca isušuje kožu)
• stres (hormoni stresa poput kortizola napadaju zaštitni sloj kože)
• često tuširanje ili kupanje vrućom vodom
• proizvodi za njegu poput sapuna za tijelo koji zbog svojih sastojaka isušuju kožu
• suhi zrak za grijanje ili boravak u klimatiziranim prostorijama
• genetska predispozicija
• poodmakla dob i hormonski uzroci

Još jedan, često podcijenjen čimbenik u razvoju suhe kože su naše prehrambene navike. Slogan „Ono si što jedeš!” također vrijedi i za kožu. Ono što završi na našim tanjurima i u našim čašama može presudno utjecati na stanje naše kože. To postaje osobito jasno na primjeru alkohola. 

 | Autor: Unsplash/Kelsey Chance Unsplash/Kelsey Chance Foto: Unsplash/Kelsey Chance

Namirnice isušuju kožu

Alkohol

Nije samo jetra ta koja stenje kad prečesto pijemo alkoholna pića. Naime, od alkohola dehidriramo, tvrde stručnjaci. Posljedice zabavne večeri uz vino ili koktele često su suha koža i blijed ten. Ali, to nije sve: konzumacija alkohola također potiče nastanak pigmentnih mrlja i opeklina od sunca. Antioksidansi, između ostalog, inače štite našu kožu od oksidativnog stresa uzrokovanog UV zračenjem i drugim utjecajima. Međutim, alkohol veže na sebe antioksidanse u tijelu. Zbog toga više ne mogu ispuniti svoj zadatak.

Ako želiš učiniti nešto dobro za svoju kožu (i cijeli organizam), trebala bi piti manje alkohola ili si barem priuštiti čašu vode uz piće (što također pomaže i u smanjenju mamurluka sljedećeg jutra).

Možda vas zanima Trending! Tekući puder s niacinamidom za "airbrushed" efekt i njegu kože lica Rubrika Beauty Beauty

Pića koja sadrže kofein

Kofeinska pića, poput kave ili energetskih napitaka, također loše utječu na ten. Pretpostavka da kava dehidrira tijelo je opovrgnuta od struke, ali točno je da kofein ima diuretski učinak. Ali, to ne znači da također uklanja vodu iz tijela. Britansko istraživanje pokazalo je da osobe koje redovito piju kavu ne izlučuju više vode dnevno od osoba koje izbjegavaju taj napitak.
Unatoč tome, kofein može isušiti našu kožu – doduše posrednijim učinkom. Kofein nam, osobito ako se poslijepodne počastimo kapučinom ili espressom, znatno otežava zaspati nekoliko sati kasnije. A, prema istraživanju, samo dvije noći lošeg sna mogu imati jasno vidljive posljedice na izgled kože jer tijelo u tom stanju gubi više vode i manje je u stanju opskrbiti kožu vlagom.

Nemirne noći s lošim snom dokazano negativno utječu na regeneraciju kožne barijere i uzrokuju prerano starenje kože. Osim toga, kofein je stimulans te izaziva oslobađanje hormona stresa. Na primjer, hormoni stresa također mogu spriječiti zacjeljivanje rana ili potaknuti upalu, tvrde stručnjaci. Ako se ne želiš odreći okusa kave, možeš odabrati verzije bez kofeina.

 | Autor: Unsplash/Nathan Dumlao Unsplash/Nathan Dumlao Foto: Unsplash/Nathan Dumlao

Šećer

Komad čokolade, nekoliko gumenih medvjedića, pokoji keks... Mali slatki grijesi mogu ti popraviti raspoloženje, ali su otrov za kožu. Šećer može potaknuti upalne procese u tijelu i utjecati na zdravlje kože, što zauzvrat može dovesti do suhoće, objašnjavaju stručnjaci.  Šećer također negativno utječe na proizvodnju kolagena. Kolagen je neophodan za regeneraciju kože te osigurava elastičnost kože.

Naravno, slatke poslastice, poput kolača, čokoladica ili keksa, sadrže vrlo veliku količinu šećera. Ali, navodno i zdrave zamjene za šećer, poput sirupa od datulja, meda i sirupa od agave ili prerađene hrane, poput kečapa ili gotovih jela, također su prave šećerne bombe. Stoga mogu imati slične učinke na kožu kao i slastice. Za blistavu kožu s optimalnom razinom vlažnosti trebala bi pažljivo pratiti unos šećera i oslanjati se na prirodnu i neprerađenu hranu.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje unos najviše 10 posto dnevnih energetskih potreba u obliku slobodnih šećera. Još je bolje smanjiti količinu šećera na pet posto. To odgovara količini od 25 grama šećera dnevno ili oko šest žličica.

Brza hrana i višestruko prerađena hrana

Nije novost da brza hrana nije dobra za zdravlje. Ali, popularna hrana poput hamburgera, pizze, pohanog sira i slično ne čini ništa dobro našoj koži. Brza hrana često sadrži velike količine konzervansa. Oni potiču upalu u tijelu i imaju negativan učinak na zdravlje kože, kažu stručnjaci.  

Transmasti, koje se nalaze u prženoj hrani, pecivima, sladoledu ili čipsu, nisu nimalo bezopasne: oštećuju barijeru kože, što narušava sposobnost kože da zadrži vlagu. Posljedice: suhe mrlje, ljuskice, svrbež i crvenilo.

Budi oprezna s određenim dijetama i načinima prehrane 

Osim raznih namirnica, do suhe kože mogu dovesti i određene dijete i načini prehrane, osobito ako su siromašne zdravim masnoćama i nutrijentima. Osobe koje slijede dijete s niskim udjelom ugljikohidrata ili keto dijete trebale bi se pobrinuti da unose dovoljno zdravih masnoća poput onih koje se nalaze u avokadu, orašastim plodovima i sjemenkama, kao i u hrani bogatoj vodom, savjetuju stručnjaci.

 | Autor: Unsplash/Victoria Shes Unsplash/Victoria Shes Foto: Unsplash/Victoria Shes

Pravilnom prehranom možeš postići blistavu kožu

Pravilnim odabirom namirnica možeš doslovno „nahraniti“ kožu. Naime, ljudi sa suhom kožom često imaju manjak esencijalnih masnih kiselina poput omega-3, vitamina E i A te minerala poput cinka i magnezija koji su važni za zdravlje kože.

Ove hranjive tvari i namirnice trebale bi se naći na jelovniku:

1. Omega-3 masne kiseline: masna riba poput skuše, lososa, haringe ili sardine, lanene sjemenke, chia sjemenke, orasi, ulje algi, sjemenke konoplje, ulje repice.

2. Vitamin A: mrkva, jetrica, slatki krumpir, kelj, špinat, paprika, mango, žumanca, bundeva.

3. Vitamin E: bademi, lješnjaci, sjemenke suncokreta, avokado, brokula, kivi, biljna ulja i maslinovo ulje.

4. Cink: govedina, leća, sjemenke bundeve, indijski oraščići, zobene pahuljice, slanutak, kvinoja, piletina.

5. Magnezij: bademi, špinat, crni grah, banane, cjelovite žitarice, tamna čokolada.

Savršena kombinacija ljepote: voda i hrana bogata hranjivim tvarima

Za bujnu kožu i blistav ten, osim pravilnog odabira namirnica, ključan je i dovoljan unos vode. Svakako bi trebala piti 1,5 do dvije litre vode dnevno. Savjet stručnjaka: najbolji način da si osiguraš dobru unutarnju hidrataciju je kombinacija dovoljno vode i namirnica bogatih vodom, kao što su lubenica, krastavac i naranča. Te namirnice ne samo da daju vodu, nego i važne hranjive tvari, vitamine i minerale koji pridonose zdravlju kože.

Profesionalni savjet za njegu suhe kože

Ako želiš podržati svoju kožu ne samo pravilnom prehranom, nego i pravilnom njegom, trebala bi se osloniti na vrlo specifičnu kombinaciju masnoće i vlage. Hidratantni sastojci poput hijaluronske kiseline unose vodu u kožu, dok masni proizvodi poput ulja ili krema s lipidima pomažu zadržati vlagu i ojačati kožnu barijeru, kažu stručnjaci. Oba aspekta treba uzeti u obzir u uravnoteženoj rutini njege kože. 

Možda vas zanima 3 beauty tretmana koja nikad ne bi trebala raditi sama kod kuće - a jedan sigurno radiš! Rubrika Beauty Beauty
Photo: Instagram @elliemidds and stanley_europe

Komentari 0