Samo 7% nasilnika nad ženama završi u zatvoru, a broj nasilja je u ozbiljnom porastu. Kakva je to poruka ženama?

Pixsell/Sanjin Strukic
Vidi originalni članak
  • U spomen na tragičan zločin koji je zgrozio domaću javnost, 22. rujan je određen kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama
  • Unatoč potpisivanju Istanbulske konvencije statistike pokazuju kako je situacija alarmantna te da je konvencija zaživjela kao politička floskula, a ne stvarni akt
  • U prvih osam mjeseci zabilježeno je čak 5113 slučajeva nasilja nad ženama, a prema poraznoj statistici samo 7% prijavljenih snosi zatvorsku kaznu

Na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, obilježenim 22. rujna, Hrvatska se prisjeća ubojstva triju i teškog ozljeđivanja jedne žene na Općinskom sudu u Zagrebu 1999. godine. Zločin se dogodio u maloj sudnici u kojoj je Mato Oraškić prije ročišta u predmetu razvoda braka ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, odvjetnicu Hajru Prohić i svoju suprugu Gordanu Oraškić, dok je teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković. U spomen na taj tragični događaj svake godine predstavnici sudova i nadležnih ustanova okupljaju se ispred vrata sudnice kako bi se prisjetili tih žrtava i poslali jasnu poruku da se nasilje u bilo kakvom obliku ne tolerira.

Život #spasi me: Kako i gdje prijaviti nasilje u obitelji - jer ne smijemo više šutjeti

Porazne statistike

Unatoč tome što se aktivno radi na kampanjama i prevenciji nasilja nad ženama, statistike nam i dalje ne idu u prilog već otkrivaju poražavajuće činjenice. Naime, u prvih devet mjeseci prošle godine sedam je žena izgubilo život zbog nasilja u obiteljskoj ili partnerskoj vezi. Na jedno prijavljeno silovanje dolazi čak 15-20 neprijavljenih slučajeva, a kod obiteljskog nasilja na jedno prijavljeno dolazi 10 neprijavljenih slučajeva, prenosi Sigurno mjesto. U prvih osam mjeseci zabilježeno je 5113 slučajeva nasilja nad ženama, a samo je 7% prijavljenih nasilnika osuđeno na zatvorsku kaznu.

Također, zabrinjava činjenica da je u Hrvatskoj 58% mladih u dobi od 16 do 26 godina doživjelo nasilno ponašanje u partnerskim vezama, više od dvije trećine doživljavalo je takva ponašanja duže vrijeme, a najčešće je riječ o psihičkom nasilju. Rezultati su to istraživanja o nasilju u partnerskim vezama provedenog u okviru projekta "Love&Respect – prevencija nasilja u adolescentskim vezama" koje se, osim u Hrvatskoj, provodi u još šest europskih zemalja.

Godina dana Istanbulske konvencije

Zakonom o potvrđivanju Istanbulske konvencija Hrvatska je zapravo u svoje zakonodavstvo ugradila ovaj dokument čija je temeljna zadaća, kako iz njenog naziva proizlazi, zaštita žena od svih oblika nasilja, sprečavanje progona i uklanjanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. To je njezina službena definicija, no Istanbulska konvencija se u prvih godinu dana od svog implementirana u pravosudni sustav češće floskularno koristila kao alibi u političkim prepucavanjima, nego što je zaživjela kao stvaran akt koji je donio određene društvene promjene. 

Protiv nasilja Akcija Lily: I kupnjom prekrasnih tenisica pomažaš u borbi protiv nasilja nad ženama

Premda statistike ne ukazuju na pomak, političke strukture ne odustaju od proizvoljnog donašanja odluka koje svoje utemeljenje ne nalaze u društvenim normama i postojećoj strukturi. Tako je u svom obraćanju javnosti premijer Andrej Plenković ponovno najavio kako će  Vlada će uskoro u javnu proceduru poslati izmjene zakona kojima se pooštravaju kazne za djela vezana za nasilje u obitelji i nad ženama. Ostaje iskrena želja i nada da će navedene reforme uistinu zaživjeti u praksi te postati više od mrtvog slova na papiru. 

Posjeti Miss7.24sata.hr