Opasno je ne napraviti ovu stvar prije nego se upustiš u analni seks
- Uz analni seks dolaze i rizici od spolno prenosivih bolesti, a nije utješno da je više od polovice muškaraca zaražen HPV-om
- Doktorica Streicher govori kako zapravo anus nije napravljen za seks, te da prije prakticiranja treba poduzeti mjere opreza, čak i u monogamnoj vezi
- Danas je analni seks standard u modernom repertoaru spavaće sobe, stoga se dobro naoružajte informacijama prije "akcije"
Kad je riječ o analnom seksu, mnogima je to još tabu tema. No, u lifestyle magazinu Goop, iz kojeg stoji glumica Gwyneth Paltrow, posvećen je prostor analnom seksu kod heteroseksualnih parova. Odgovore na pitanja koja zanimaju sve dao je psihoanalitičar Paul Joannides, autor knjige '' The Guide to Getting It On!'' te se taknuo povijesti analnog seksa, njegovoj rastućoj popularnosti kao i neke savjete.
''Prvo je bilo šokantno, zatim je postao trend, a danas je analni seks standard u modernom repertoaru spavaće sobe'', pisalo je u uvodnom tekstu članka. Dok istraživanja pokazuju kako analni seks nije rasprostranjen onoliko koliko pop kultura tvrdi, studija iz 2016. godine otkriva kako 12, 2 posto Amerikanki u posljednja tri mjeseca prakticiralo analni seks. Tako da nema sumnje da znatiželja raste.
Da uz analni seks dolazi i nekoliko rizika, za koje bi žene trebale znati, govori i ginekologinja Lauren F. Streicher, ravnateljica ''Centra za seksualnu medicinu i menopauzu'' na medicinskoj školi Feinberg na Sveučilištu Northwestern. Doktorica Streicher govori kako zapravo anus nije napravljen za seks, već bi on trebao biti 'jednosmjeran prolaz'. Za razliku od anusa, vagina ima debelu, elastičnu podlogu koja nalikuje harmonici koja je osmišljena kako bi se mogla protezati kad je u njoj penis ili beba. Rektalno tkivo je tanje i nema tu elastičnost pa postoji velika mogućnost da dođe do toga da se podere i samim time se povećavaju izgledi za spolno prenosive bolesti.
Rektalna gonoreja, analna klamidija, HIV samo su neke od bolesti do kojih može doći. Prema 'Centru za kontrolu i prevenciju Sjedinjenih Američkih Država', analni seks je prvi vrhu rizika kad je u pitanju zaraza HIV-om. No analnim seksom se ipak najviše prenosi HPV (humani papiloma virus). ''Vrlo malo heteroseksualnih muškaraca ima HIV, ali zato ih više od polovica ima HPV.''- govori doktorica Streicher. A koliko je on zapravo opasan govori i činjenica da uzrokuje analne bradavice te analni rak.
Osim spolno prenosivih bolesti, analni seks može dovesti i do bolova, krvarenja pa i fekalne inkontinencije. Nova istraživanja znanstvenika sa Sveučilišta Northwestern otkrila su da se ženama kojima je analni seks bio redoviti način odnosa, promijenila konzistencija stolice te se pojavila i urinarna kao i fekalna inkontinencija.
Ako si i dalje zainteresirana za analni seks postoji i siguran način njegovog prakticiranja. Rješenje je vrlo jednostavno - korištenje zaštite! ''Kao ginekolog kažem ljudima da i ako su u monogamnoj vezi moraju koristiti kondom za analni seks.'' kaže doktorica Streicher i nastavlja ''ako nakon analnog slijedi vaginalni seks, neka partner stavi novi kondom kako bi se spriječila mogućnost infekcija mokraćnog sustava.''