Znanost je otkrila točnu količinu novca s kojim se može kupiti sreća, bi li ti bila sretna s ovim iznosom?

shutterstock Koliko novaca je potrebno da kupimo sreću
Vidi originalni članak
  • Svi smo to već čuli: novac kupuje sreću
  • Slažeš li se ili ne s tom izrekom, očito je da nam treba novac kako bismo platili dosadnije stvari u životu poput stanarine i režija 
  • Naravno, također je zabavno i iznimno korisno ponekad potrošiti dio svojih teško zarađenih novaca na sebe 

Dakle, da, novac kupuje sreću. Međutim, istraživanje je pokazalo da je to točno samo do određene mjere. Prema istraživanju Sveučilišta Purdue, postoji idealan iznos prihoda pri kojem će pojedinac biti zadovoljan novcem koji zarađuje. Ti se iznosi temelje na dva važna čimbenika: procjeni života i emocionalnoj dobrobiti.

Da to pojasnimo, životna evaluacija se odnosi na sveukupno zadovoljstvo svojim životom i ciljevima, dok se emocionalna dobrobit temeljila na svakodnevnim emocijama i osjećajima. Za procjenu života, savršena točka prihoda je 95.000 američkih dolara na godinu (oko 657 tisuća kuna, odnosno 55 tisuća kuna na mjesec), a za emocionalno blagostanje je 60.000 - 75.000 USD (415 tisuća do 518 tisuća kuna, odnosno između 35 i 43 tisuće kuna na mjesec). Važno je napomenuti da se ovo istraživanje temelji na pojedincima, a ne na obiteljima. 

via GIPHY

Znanstvenici su za potrebe istraživanja prikupili ove podatke iz Gallupove svjetske ankete, ankete u kojoj je u 164 zemlje sudjelovalo više od 1,7 milijuna ljudi. Iznosi iz ankete su prosječni prema pitanjima o zadovoljstvu, dobrobiti i kupovnoj moći.

Life&style 80-godišnja časna sestra ukrala novac iz škole kako bi otplatila svoje kockarske dugove!

Premda smo dugo bili pod dojmom da nema granica kada je novac u pitanju i koliko će nas usrećiti, ovo istraživanje dokazuje da je zapravo suprotno. Previše novca zapravo može uzrokovati negativne učinke na naše živote. Istraživanje je pokazalo da nakon što se dosegne taj prag, svako povećanje prihoda nakon toga ima tendenciju smanjenja zadovoljstva i blagostanja u našim životima.

To bi moglo biti uzrokovano činjenicom da nakon što su naše osnovne novčane potrebe zadovoljene, novac za ljude dobiva drugačije, više materijalno značenje. U tom trenutku novac može postati više društveno vođen i koristi se prvenstveno kao način da se pokaže koliko točno novca netko ima, što smanjuje našu dobrobit. Drugim riječima, možda bi trebala dvaput razmisliti prije nego što objaviš taj novi sportski automobil na Instagramu.

via GIPHY

Glavni autor istraživanja, Andrew T. Jebb, doktorand na Odsjeku za psihološke znanosti Sveučilišta Purdue, procijenio je ove nalaze rekavši: „U tom trenutku, oni se pitaju: 'Kako sam općenito?' i 'Kako se mogu usporediti s drugim ljudima?' Mali odmak približava razinu blagostanja pojedincima koji ostvaruju nešto niže prihode, možda zbog troškova koji dolaze s najvećim prihodima. Ova otkrića govore o širem pitanju novca i sreće u različitim kulturama. Novac je samo dio onoga što nas doista čini sretnima, a mi učimo više o limitima novca.“

Life&style "Dosta mi je da ja plaćam sve, a muž ništa - pa sam ispraznila zajednički bankovni račun!"

Također ističe da iznos može varirati ovisno o tome gdje se pojedinac nalazi. „Postojale su i značajne varijacije među svjetskim regijama, a zasićenje je kasnije nastupilo u bogatijim regijama za životno zadovoljstvo“, rekao je Jebb. „To bi moglo biti zato što na evaluacije obično utječu standardi prema kojima se pojedinci uspoređuju s drugim ljudima.“

Dakle, umjesto da vjerujemo u prastaru priču da će nam novac uvijek kupiti sreću, možda bismo trebali početi gledati na novac u realnijem svjetlu i shvatiti da postoji nešto kao što je imati previše novca.

via GIPHY

Posjeti Miss7.24sata.hr