Ovu konzerviranu hranu trebaš odmah prestati kupovati - pogotovo ako paziš na zdravlje i liniju

shutterstock
Vidi originalni članak
  • Konzervirana hrana brzo je postala neizostavan dio svake smočnice u 2020. godini - u pozadini pandemije
  • Juhe iz konzerve, povrće i voće punile su kolica s namirnicama diljem svijeta dok su se ljudi opskrbljivali za lockdown
  • Premda je lockdown u međuvremenu popuštao, konzervirana hrana za mnoge je i dalje sjajna stvar zbog dugotrajnog roka trajanja, ali ipak s jednim proizvodom treba pripaziti

Konzervirano povrće i grah u konzervi sadrže iste hranjive sastojke kao i svježi proizvodi, ali usprkos općim zdravstvenim blagodatima nepokvarljive hrane, postoji jedna opcija koja bi trebala ostati na policama, tvrde zdravstveni stručnjaci.

Life&style Može biti opasno po zdravlje! Evo zašto moraš isprati povrće iz konzerve, baš svaki put

Tuna u konzervi prikladan je ručak i lako je možeš ubaciti u sendvič kada si u vremenskoj stisci. Ipak, unatoč općim zdravstvenim blagodatima ribe, konzerviranu albacore (dugoperajnu) tunu u ulju najbolje je izbjegavati i nije baš toliko zdrava kako se čini. Nutricionistkinja Trista Best objašnjava: „Dva su osnovna razloga zbog kojih treba izbjegavati ovu konzerviranu ribu: ulje i živa. Neki oblici konzervirane dugoperajne tune spakirani su u ulje radi teksture i okusa, ali dodaju i značajne količine kalorija.“

Ako želiš smršavjeti i tražiš neke jednostavne načine kako povećati unos bjelančevina, konzervirana tuna možda nije tvoja najbolja opcija, jer način na koji se čuva može neutralizirati mnoge zdravstvene dobrobiti, povećavajući kalorije i sadržaj masti.

Life&style S ovom marinadom će se skromni grah iz limenke pretvoriti u raskošnu salatu

Međutim, kalorije nisu jedini razlog zbog kojeg bi se trebala odmoriti od konzervirane tune, tvrdi stručnjakinja. “Sadržaj žive u ovom obliku konzervirane tune zabrinjava, jer sadrži tri puta veću količinu nego što se nalazi u konzerviranoj laganoj tuni, što je idealna alternativa. Visoka konzumacija žive ima neurološke implikacije poput drhtanja, nesanice, gubitka pamćenja i glavobolje”, objašnjava.

Tuna - u bilo kojem obliku - ne smije se jesti svakodnevno, jer može povećati razinu žive u tvojoj krvi, što može izazvati razne zdravstvene probleme. “Kada kupuješ tunu, odluči se za konzervirane lagane sorte, koje ne sadrže toliko žive kao albacore. Prugastu i konzerviranu laganu tunu možeš jesti zajedno s ostalim morskim plodovima s niskom razinom žive, poput bakalara, rakova, lososa i jakobovih kapica, kao dio preporučenih 2-3 porcije ribe tjedno.

Sve dok si oprezna oko konzervirane tune koju kupuješ, ona i dalje može biti zdravo jelo koje pomaže pri mršavljenju. Treba pripaziti je li tuna upakirana u ulje ili ne - premda je možda ukusnija, sadrži više kalorija. Lagana tuna konzervirana u vodi puno je zdravija opcija, s manje kalorija i smanjenim rizikom od izloženosti živi.

Posjeti Miss7.24sata.hr