Netko nam je uporno lagao, i tamne boje i veliki komadi namještaja dobrodošli su i u malenim stanovima
- Unatoč različitim estetikama i stilovima te trendovima u uređenju interijera koji se redovito mijenjaju, nekako su se uvriježila određena nepisana pravila kojih se mnogi vole pridržavati
- Ona najčešća su da malenim prostorima najbolje pristaju svijetle, neutralne nijanse te maleni komadi namještaja, dok su oni veći rezervirani za prostranije domove
- Justin Charette je dizajner interijera koji se ne bi složio ni sa jednim od spomenutih, a kako sva njegova uvjerenja ne bi ostala samo na teoriji, uredio je vlastiti mali stan vodeći se svime onime što vjeruje
- Pročitaj više: Dizajneri interijera tvrde da bismo ovih 10 stvari svi trebali imati u spavaćim sobama
Preferencija glede dizajniranja interijera vjerojatno ima koliko i ljudi, no unatoč različitim estetikama i stilovima te trendovima koji se redovito mijenjaju, nekako su se uvriježila određena nepisana pravila kojih se mnogi vole pridržavati. Kao recimo ono da interijeri, a posebice maleni, najbolje izgledaju odjeveni u neutralne boje i prigušene tonove. Mnogi takve nijanse smatraju smirujućima i ugodnijima pa su opcija za kojom se uvjerljivo najčešće poseže. Druga zabluda je da svijetli zidovi vizualno prostor čine većim, a ne smijemo zaboraviti ni onu da veći komadi namještaja pristaju isključivo velikim prostorima.
Justin Charette je dizajner interijera koji se ne bi složio ni sa jednim od spomenutih 'pravila', a kako sva njegova uvjerenja ne bi ostala samo na teoriji, uredio je vlastiti mali stan u Gramercy Parku vodeći se svime onime što vjeruje. Upravo je njegov stan jedan divan primjer koji će svakoga od nas natjerati da preispita sva 'pravila' koja smo možda slijedili i pokazati nam kako možemo stvoriti osjećaj dodatnog prostora, svjetline i veličanstvenosti promišljenim odabirom boja i namještaja, čak i ako živimo u domu skromnih dimenzija.
Iako odabir neutralnih boja ima svoju vlastitu ljepotu i svrhu, sve je više dizajnera interijera koji gravitiraju prema stvaranju osubujnijih prostora i korištenju interijera kao platna za samoizražavanje, a što se najčešće postiže upravo bojama. Osim što je minimalističke nijanse zaobilazio u širokom luku, razbio je i već spomenuti dugogodišnji mit o odabiru namještaja za relativno malene prostore. On je naime čvrsto uvjeren da dodavanje velikih komada pomaže da prostor djeluje veći nego što zapravo je te mu k tome dodaje osjećaj veličanstvenosti, a njegov je stan najbolji dokaz.
Stan je to koji ostavlja dojam pripadanja nekome tko je razigran i samopouzdan, a najveće zasluge za to idu upravo bojama koje su korištene. Iako se Justin odlučio za veće komade namještaja u uglavnom nekoj neutralnoj ili crnoj boji, ostatak spektra maštovito je ukomponirao u brojne detalje koji su upotpunili cijelu priču.
Kada su dimenzije namještaja u pitanju, Justin uvijek preporuča odabir nešto većih i konkretnijih komada, sve dok je uz njih prostor i dalje funkcionalan. Ono što smatra puno važnijim od samih dimenzija je kakav tip namještaja biramo pa vjeruje da je uvijek sretnije rješenje birati komade koji su na nogicama, bilo da je riječ o komodama, bračnom krevetu ili ormarima. Upravo će uz njih svaki prostor djelovati otvorenije i prozračnije nego što je to slučaj s komadima koji u potpunosti leže na podu cijelom površinom.
Što se boje zidova tiče, na primjeru ombre zida u dnevnom boravku, Justin nam je na najbolji mogući način pokazao koliko samo jedan ovakav zid može vizualno promijeniti prostor i učiniti ga značajno zanimljivijim. On privlači pogled i ostavlja dojam sam za sebe, ali ne na prenaglašen način. Nadopunjuje prostoriju, ali ne odvlači pažnju na pogrešan način i besprijekorno se uklapa u cjelinu. Razlog zašto se Justin odlučio da samo jedan zid bude ombre je taj što je na zidu nasuprot njega veliko umjetničko djelo pa nije želio da išta, pa tako ni sam zid, ne odvlači pažnju s njega.
Osim što je vizualno interesantno rješenje, ombre također stvara osjećaj visine u relativno niskom prostoru. Dok bi recimo tapeta stvorila oštru liniju na mjestu gdje prestaje, a počinje strop, crno-bijeli ombre prekrasno se stopio s bojom stropa učinivši prijelaz suptilnim te dodajući mekoću u kontrastu s grafičkim detaljima u stanu.